Bilgi

Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir?


Windows lisans türleri olan “OEM, Retail ve MAK Lisans” kavramları üzerine bir önceki yazımızda bilgi vermeye çalışmıştık.  Bu yazımızda ise “Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Microsoft Store harici resmi satış yetkisi olmayan bir alışveriş sitesinden almış olduğunuz Lisans anahtarının MAK Key olma ihtimali çok yüksektir. Eğer bu konuda endişeniz varsa veya halihazırda kullanmış olduğunuz Windows’un OEM, Retail veya MAK lisanslarından hangisi olduğunu bilmiyorsanız bu yazımızda birlikte çok kısa bir sürede Windows lisans türü nasıl tespit edilir göreceksiniz.

Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir?

İlk olarak sırasıyla Windows ve R tuşuna (her ikisine) basalım.

Açılan küçük pencereye cmd komutunu yazalım ve enter yapalım. Gelen siyah ekrana slmgr -dli komutunu yazıp enter yapalım. (Buradan da kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.)

Kısa bir süre bekledikten sonra karşınıza alt resimdeki ekran görüntüsü gelecektir.

Gelen pencerede açıklama kısmında yazan VOLUME_MAK, Windows lisans türünü göstermektedir. Diğer karşılaşabileceğiniz muhtemel lisans türlerini de alt tarafta resimlerde paylaştım.

Kısaca RETAIL, VOLUME_MAK ve OEM lisans türlerini hatırlarsak veya detaylı bilgi için buraya da (tıkla) bakabilirsiniz.

RETAIL Lisans Nedir?

Retail lisans türü, Microsoft Store üzerinden veya resmi satış mağazalarından almış olduğunuz, kutulu ürün olarak da bilinen lisans türüdür. Bu lisans türünde kullandığınız bilgisayardan lisans anahtarını kaldırmak şartıyla farklı bir bilgisayara taşıma işlemi yapabilir ve Microsoft desteğinden yararlanabilirsiniz.

MAK Lisans Nedir?

Çoklu etkinleştirme anahtarı olarak bilinen bu lisans türü, tek bir ürün anahtarı ile birden fazla cihazda Windows’u etkinleştirmek için kullanılır. Genellikle firmaların tercih ettiği bu lisans türünün kullanım sayısı sınırlıdır. Bu sınır Microsoft ile kurum arasında satın alım sürecinde belirlenir. Cihaz sınırının aşılması durumunda lisansın Microsoft tarafından iptal edilebilmesi söz konusudur.

OEM Lisans Nedir?

OEM lisans türü, kullandığınız anakarta işleyen ve farklı bir bilgisayara taşınma imkanı olmayan lisans türüdür. Kutusuz ürün olarak geçer ve genellikle hali hazırda Windows kurulu halde satın aldığınız bilgisayarlarda kullanılan lisans türüdür. Bu lisans türünde Microsoft’tan destek alamazsınız. Destek için bilgisayar üreticisine başvurmanız gerekmektedir.

Bunlar haricinde diğer lisans işlemleri için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Kodları kopyalayıp komut isteminde çalıştırmanız yeterlidir.

  • Detaylı Windows Lisans bilgileri için: slmgr -dlv
  • Windows Lisans geçerlilik süresi için: slmgr -xpr

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı