Bilgi

Retail – OEM – MAK Lisans Türleri Nedir? | Windows 10


Herkese Merhaba. Bu videomuzda Windows 10 işletim sistemi alırken sıklıkla duyduğumuz Retail, OEM, Mak vs. gibi kavramları ele almaya çalışacağız.

Retail Lisans Nedir?

Perakende ürünleri yani retail, aynı anda olmamak şartı ile birçok farklı bilgisayarda kullanabilirsiniz. Microsoft Store veya mağazalardan satın alabileceğiniz bu windows sürümü Retail Key Lisans anahtarı olmaktadır. Alt taraftaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi aslında retail sürümü, kutulu windows sürümü olarak bilinmektedir.

Retail lisans anahtarını daha önce kullandığınız bilgisayardan kaldırdığınız taktirde istediğiniz her hangi bir bilgisayarda tekrar kullanabilirsiniz.

Retail lisans türünde, istediğiniz kadar donanımsal parça değişikliği yapabilirsiniz. Yine Windows Retail lisans türünde, Microsoft tarafından sağlanan teknik destekten ücretsiz faydalanabilirsiniz.

OEM Lisans Nedir?

Oem Lisans, kurulduğu bilgisayar haricinde farklı bir bilgisayara taşınamayan windows lisans türüdür. OEM (Original Equipment Manufacturer) yani Türkçesi Orijinal Ekipman Üreticisi genellikle bilgisayar üreticisi şirketler için kullanılır. Bilgisayar üreticileri toplu satın alım yaptıkları için retail lisans yani kutulu ürün yerine OEM -dediğimiz kutusuz ürün anahtarını- tercih etmektedirler. Bu nedenle mağazalardan satın aldığımız bilgisayarda Windows kurulu ise muhtemelen Retail Lisans yerine OEM Lisans tercih edilmiştir.

OEM Lisans, aşağıdaki özellikler dışında Retail Lisans ile aynı özelliklere sahiptir;

  • OEM Lisansları yüklediğiniz ilk bilgisayarada etkinleştirilir ve taşınamaz.
  • OEM Lisans türü, anakart dışında parça/donanım değişimine izin vermez.
  • OEM sürümlerine, doğrudan teknik destek alamazsınız. Bilgisayar üreticisi üzerinden teknik destek sağlayabilirsiniz.
  • OEM Lisansı, eski bir Windows işletim sisteminden doğrudan yükseltme yapmak için kullanılamaz.

MAK Key Nedir? (Volume MAK Lisans)

Mak Key, OEM ve Retail lisanslarının aksine birden fazla bilgisayar için kullanılan lisans türüdür. Genellikle bilgisayar sayıları çok olan kurum ve kuruluşlarda kullanılır.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı