Bilgi

Windows sabit disk sorunu algıladı nedir? Nasıl çözülür?


Kullandığınız bilgisayarda “Windows sabit disk sorunu algıladı. Bilgi kaybını engellemek için dosyalarınızı hemen yedekleyin ve diski onarmanız veya değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için bilgisayar üreticisine başvurun dediğinde” haliyle kalkıp bilgisayar üreticisine gitmeyeceksiniz.

Hatanızın asıl nedeni diskinizin ya kullanım ömrünü tamamladığı veya diskinizde geri dönüşü olmayan bazı sorunlar yaşandığında ortaya çıkar.  Ancak temel olarak bu hata harddiskinizde donanımsal bir hata yüzünden ortaya çıkar  diyebiliriz. Bu uyarı aslında oldukça faydalı bir uyarı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü verilerinizi ciddi bir şekilde kaybetmenizin önüne geçen bir ön uyarı sistemidir.windows-sabit-disk-sorunu-algiladi

Bu hatanın diğer bir nednei arasında BIOS’ta bulunan SMART Teknolojisinin devre dışı bırakılmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle anakartınızın BIOS kısmına girip SMART Teknolojisinin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol ediniz.

smart teknolojisi

Eğer hata düzelmedyise çok fazla seçeneğiniz olmadığını belirtmek isterim. Bilgisayara format atılması bu sorunun önüne geçebilir ve normal kullanıma devam edebilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda bu sorunun tekrar ortaya çıkacağını belirtmek isterim. Bu nedenle önemli bilgilerinizi muhakkak yedekleyiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı