Bilgi

WordPress AMP Eklentisi Kurulum ve Ayarları


Herkese Merhaba. Bu yazımızda basit bir şekilde “WordPress AMP Eklentisi Kurulum ve Ayarları” konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Konumuza geçmeden önce AMP Eklentisi hakkında kısa bir bilgilendirme yapayım. Daha hızlı mobil açılış sayfaları genellikle web sitesinden ayrılma ve hemen çıkma oranlarını azaltarak hem dönüşümleri artırabilir hem de genel reklam performansınızı iyileştirebilir. Açılış sayfanızı Accelerated Mobile Pages (AMP) ile oluşturmak, internet sayfalarınızın yükleme sürelerini hızlandırmanın basit bir yoludur. AMP sayfaları oldukça hızlı yüklenir, hatta Google’ın AMP Önbelleğinden bile daha hızlı yüklenir.

Google tarafından verilen bilgilere göre dünya üzerinde yapılan aramaların %50’den fazlası mobil cihazlarla gerçekleştiriliyor. Bu nedenle WordPress ile oluşturulmuş web sitenizin özellikle mobil cihazlarda daha hızlı yüklendiğine emin olmalısınız. Eğer web siteniz için yaptığınız hız ölçümlerinde mobil cihazlar için düşük değerler alıyorsanız Accelerated Mobile Pages (AMP) eklentisi işinize yarayacaktır. Unutmadan belirtelim AMP, Google tarafından destekleniyor.

WordPress AMP Eklentisi Kurulum ve Ayarları

İşlemlere başlamadan önce web sitenizin bir yedeğini almanızı tavsiye ediyoruz. Her türlü duruma karşı yedekleme işlemi web sitenizi güvencede tutacaktır.

AMP for WP – Accelerated Mobile Pages >>> İndir

Öncelikle AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisini indirip admin panelden “Eklentiler > Yeni Ekle > Dosya Seç” kısmından yükleyip aktif hale getiriyoruz. Eklenti 7MB civarında olduğundan yükleme işlemi tahmini 30 saniye ile 1 dakika sürebilir. Yükleme işleminin ardından eklentiyi aktifleştiriyoruz ve işlemimiz tamamdır.

Bu eklenti aktif hale geldikten sonra ayarları yapmadan sistem otomatik aktif hale gelecek ve AMP uyumlu hale gelecektir. Doğrudan web site URL’nizin sonunda /amp yazdığınızda ön izleme yapabilirsiniz.

Örneğin; www.siteadiniz.com/konu-linki.html/amp gibi.

Ön izleme yaptığınızda web sitenize ait temanın farklı bir şekilde görüntülendiğini göreceksiniz. İşte bu kısımda eklentinin settings ve designs kısmından isteğinize göre değişiklik yapmanız gerekiyor. Herhangi bir şey yapmazsanız en basit haliyle görüntüleme alacaksınız. Ancak bu görünüm düşüneceğiniz üzere sadece mobil sayfalar için geçerli. Denemeleri dilerseniz masaüstü bilgisayarınızdan URL’nizin sonuna /amp yazarak deneyebilirsiniz. Hatta AMP için ücretli/ücretsiz mobil temalar bulunuyor. Nasıl WordPress için temalar varsa AMP içinde aynısı geçerli.

AMP Eklentisi sitenizin ana bileşeni olarak adlandırabileceğimiz yazı, resim, etiket, yazar, tarih vs. gibi kısımları alarak kendi temasına uyarlar ve hızlı bir şekilde gösterim olanağı sağlar. Ayrıca mobil için reklamları eklentinin Settings > Advertisement kısmından yeniden ayarlamanız gerekiyor.

En basit haliyle WordPress AMP Eklentisi (İndir) burada yer alıyor. Aynı şekilde bu eklentiyi indirip admin panelden “Eklentiler > Yeni Ekle > Dosya Seç” kısmından yükleyip aktif hale getirebilirsiniz. Ancak AMP eklentisi bize bu haliyle çok seçenek sunmuyor. Zaten hali hazırda bir tane AMP eklentisini aktif hale getirebilirsiniz. WordPress ortamında bir çok AMP eklentisi bulunuyor. Benim tavsiyem burada anlatmış olduğum AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı