Bilgi

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?


WordPress Genel Kamu Lisanslı (GNU GPL ya da GPL) , PHP Programlama Dili ve MySQL Veritabanı kullanılarak yazılmış bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir.

Teknik olarak B2/cafelog projesinin resmi devamı olarak kabul edilmektedir. Bu özelliği ile sadece makale oluşturma yada blog sistemi olarak değil her türlü içeriğin düzenlenip yayınlanabileceği bir web platformu olduğu anlamına gelmektedir.

Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları oldukça hızlıdır. WordPress yeni bir yazılım olup geçmişi ve gelişimi 2000’li yıllara kadar uzanır. Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir yazılımcı toplulukla geliştirilmektedir.

Yapılan son güncelleme sonrasında WordPress üzerine yeni ortam düzenlemelerinden ses ve video çalma listelerine, canlı bileşen önizlemelerinden galeri önizlemesine kadar birçok yeni özellik eklenmiştir.

WordPress güçlü bir kişisel yayım platformu araçlarından olup internette bir yayımcı olarak kullanıcının deneyimlerini/tecrüebelerini mümkün olduğu kadar ilgi çekici hale getirmek için tasarlanmış özellikler ile gelmektedir. Özgürce dağıtımı yapılan, standart, hızlı, hafif ve kişisel ayarlarıyla ve tamamen istenilen özelliklere göre değiştirilebilir çekirdeğiyle bir yayım platformu olma özelliğini taşımaktadır.

Ayrıca WordPress’te her kullanıcı kendi amaçları ve ihtiyaçları doğrultusunda temalar üretip kullanabilmektedir. Bu alanda WordPress diğer CMS dediğimiz İçerik Yönetim Sistemlerine göre oldukça başarılı ve zengindir. WordPress’in diğer bir önemli özelliklerinden bir tanesi ise çok iyi ve geniş kapsamlı dökümantasyona ve oldukça kalabalık ve kişilerin her türlü sorun ve sorularına cevap bulabileceği forumlarının çok sayıda bulunmasıdır.

WordPress üzerine geliştirilen çok sayıda eklenti kullanılarak herhangi bir yazılım bilgisine sahip olunmadan çok hızlı bir şekilde sadece blog değil, e-ticaret veya sosyal medya platformu haline getirilebilir. Optimize edilebilen arayüzleri ile kendi isteğinize göre bir tema tasarlayabilirsiniz.

WordPress web sitesi açmak isteyen kişilerin kendi web sunucusunda ya da paylaşılan herhangi bir hosting hesabında kurulmak için tasarlanmıştır. Üçüncü kişiler tarafından host edilmiş servislerden farklı olarak, weblogla ilgili her şeyi değiştirebilir ve weblogla ilgili her şeye ulaşılabilmektedir. WordPress evinizde veya işyerinizde ki bir bilgisayarın masaüstüne, yada bir iç ağda bile kurulabilir.

WordPress’in en bilinen özelliklerinden olan 10 dakikalık kurulum aşaması basitliği ve kullanım kolaylığı açısından pratik bir konumdadır. Yazılımı en son sürüme yükseltmek oldukça kolaydır ve kurulumdan daha kısa bir süre almaktadır.

WordPress’de kullanılan eklentilerin nerdeyse tamamı yükle/çalıştır mantığıyla kurulmaktadır. Bu nednele kendinize göre beğendiğiniz eklentileri WordPress Eklentileri adresinden kolayca sitenize indirip kurabilirsiniz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/WordPress

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı