Bilgi

WordPress Sitenizin Database’ine Bulaşan Yönlendirme Linkleri


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Wordpress Sitenizin Database’ine Bulaşan Yönlendirme Linkleri” konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

WordPress ile yapılmış web sitelerinde bazı virüs-botların MySQL Database (veritabanı) içerisine sızarak oluşturdukları çeşitli tablolara veya bazı tabloların içerisine “link” yönlendirme yaptığı görülmektedir. Bu link yönlendirmeler daha çok müstehcen içerikli (escort, porn) hizmet sunma amacı taşıyan sitelerin ziyaretçi sayısını arttırmak için yapılan bir yöntem. Burada herhangi bir etiket eklentisine veya sayfanın arka planında çalışan bir yönlendirme linki söz konusudur. Tabi bu linkler özellikle GoogleBot’lar tarafından pekte hoş karşılanmayan bir kaynak oluşturmaktadır. Öyle ki Google arama sıralamalarında sizi daha geride çıkmanıza neden olabilecek sonuçları meydana getireceğini unutmamak gerek. Eğer hit sayınız düşmeye başladıysa ve web siteniz sürekli hata veriyorsa muhtemelen sizde bu VirüsBot’ların kurbanı olmuşsunuz.

Aslında bunu anlamanın en kolay yolu Google Web Master Tool (Search Console) kullanarak sitenizin sağlık durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Burada bulunan araçlar sitenizde mevcut hataları bir bir ortaya çıkararak sitenizin durumu hakkında detaylı bilgi sağlayacaktır.

Sizde web sitenizde virüslü link bulunup bulunmadığını öğrenmek için öncelikle yapmanız gereken C-Panelden phpMyAdmin giderek database içinde çeşitli anahtar kelimeler (porn, sex, excort vs.) girerek veya tabloları tek tek inceleyerek virüslü link olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bu tip linkleri tespit ettiğiniz anda web sitenizi (database ile birlikte) virüs taraması yaptırıp, yönlendirme linklerini (virüslü linkler) silmelisiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. meryem

    6 Ekim 2022 at 21:21

    Hocam bu sorunu yaşıyorum. Ama database’i manuel nasıl temizlerim hiç bir fikrim yok. Biraz ayrıntılı anlatır mısınız?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı