Bilgi

Yapılacaklar Listemizi Şekillendiren Kelebek Etkisi


Ölmeden önce yapılacak en mantıklı şey bir kelebek etkisi oluşturmaktır. Kelebek etkisi bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Peki ölmeden önce nasıl bir kelebek etkisi oluşturabiliriz?

Hayatta herkesin ölmeden önce mutlaka yapmak istedikleri eylemler vardır. Ortalama 65 yıllık ömrümüzün belirli zaman dilimlerinde kendimize koyduğumuz hedefler bizim ölmeden önce yapılacaklar listemizi oluşturur.

1- Üniversiteden mezun ol.

2- Dünyayı gez dolaş.

3- Bir kaç tane yabancı dil öğren.

4- Çello çalmayı öğren.

5- Operaya git.

6- Baleye git.

7- Yurtdışında en az bir dönem eğitim al.

8- Paraşütle atla vs.

Ölmeden önce yapılacaklar listesin hepinizin bildiği gibi oldukça popüler ve yüzlerce çeşidi var. Bir gün oturup kendi listenizi yapmak isterseniz birçoğundan ilham alabilirsiniz. Öncelikleriniz ve hayallerine göre belki 100 belki de 1000 maddelik bir listeniz olacaktır.

Peki ölmeden önce gerçekten ne yapmak isterdiniz?

Elinizde şu soru var :“Ölmeden önce… istiyorum” Liste o kadar uzuyor ki.

“Ölmeden önce milyonların karşısına şarkı söyle.” “Ölmeden önce bir ağaç dikmek istiyorum.” “Ölmeden önce, elektrik ve su şebekesinden yararlanmadan kendi kendime yaşamak istiyorum.” “Ölmeden önce, ona bir kere daha sarılmak istiyorum.” “Ölmeden önce, birisinin kahramanı olmak istiyorum.” “Ölmeden önce, kendimde olmak istiyorum.”

Bazılarımız için saçma gelecek bir hayal bazılarının gerçekten istediği bir şey. Belki de çoğunu gerçekleştiremeyeceğiz. Belki ilk maddedeyken öleceğiz. Bunu bilemeyiz. Ama insan umut ettikçe var olan, var oldukça yaşayan bir varlık.

Listelerimiz elbette kişiye özel ve tartışmasız maddelerden oluşmalı. Ama bu maddelere farklı bir bakış açısıyla bakmak mümkün. İstediğiniz herhangi numaralı bir maddeye ‘”ölmeden önce birinin hayatını değiştirmek istiyorum” adlı maddeyi eklerseniz sizce ne olur.

İşte kelebek etkisi dediğimiz o olayla bir sürü insanın hayatını değiştirebilirsiniz. Sizin için önemsiz olan birine veya en basitinden ağlayan bir kadına çok da samimi olmasanız bile “sana ağlamak hiç yakışmıyor” dediğinizde bile minik bir etki oluşturabilirsiniz. Belki de o kadın hayatı boyunca her ağladığında kendini toparlayabilmek ve düştüğü yerden daha güçlü kalkabilmek için sizin ona dediğiniz bu cümleyi hatırlayacak. İnsanların hayatında küçük ama etkili cümleler kurarak ölümsüzlüğü bile yakalayabilirsiniz. Ölmeden önce yapılacaklar listenize bu şekilde minik güncellemeler ekleyerek daha çok insanın hayatına dokunabilirsiniz. İyiliği ve pozitif enerjiyi yayarak mutlu olmak sanılanın aksine çok kolay.

Hayatta birçok hedefimiz olabilir. Ama bence en önemlisi kelebek etkisi oluşturabilmek. Şunu unutmamak gerekir ki minik de olsa güzel bir etki çığ gibi büyüme alışkanlığına sahiptir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı