Bilgi

Yapışkan Tuşlar Nedir? Nasıl Açılır veya Kapatılır?


Bilgisayarınızda oyun oynarken veya bazı programları kullanırken SHIFT tuşuna üst üste 5 defa bastığınızda Windows, yapışkan tuşlar özelliğini etkinleştirmeniz için bir uyarı veriyor. Bu uyarı oyununuzu veya işinizi yarıda bölebiliyor. Peki nedir bu yapışkan tuşlar ve nasıl kapatılır?

Yapışkan tuşlar aynı anda iki veya daha fazla tuşa basmakta zorluk çeken kişiler için tasarlanmış bir erişim özelliğidir. CTRL+P gibi bir tuş kombinasyonu gerektiren bir kısayolda, yapışkan tuşlar size tuşlara aynı anda basmak yerine tek tek basma şansı verir.

Yapışkan tuşları aktifleştirerek CTRL, ALT veya SHIFT veya Windows Logo tuşu gibi daha niteleyici bir tuşa basabilir ve diğer tuşa basana kadar basılmış olarak tutabilirsiniz.

Başlat butonuna ve sonra Denetim Masası sekmesine tıklayın.(Arama kısmına Denetim Masası yazarak ulaşabilirsiniz.) Buradan Erişim Kolaylığı seçeneğine tıklayın.

Klavyenin çalışma biçimini değiştir seçeneğine tıklayın.

Yazmayı kolaylaştır sekmesi altında bulunan “Yapışkan Tuşları Etkinleştir” altındaki onay kutusunu işaretlediğinizde yapışkan tuşlar etkin (açık) hale gelecektir, onay seçeneğini kaldırdığınızda ise kapalı hale gelecektir.

Ayrıca SHIFT tuşuna 5 kez bastığınızda uyarı çıkmasını istemiyorsanız da Yapışkan Tuşları Ayarla yazısına tıklayıp buradan “SHIFT tuşuna beş kez basıldığında yapışkan tuşları etkinleştir” ayarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı