Bilgi

Kolay Temizlik için İpuçları


Yaşam alanlarını sürekli olarak temiz tutmak kolay değil. Her ne kadar günümüzde torbasız, sulu elektrik süpürgeleri ve pratik yer silme gereçleri gibi temizliği kolaylaştıran ürünler çoğalsa da sürekli temizlik yapmak yorucu bir iştir. Ama işinizi kolaylaştıracak birkaç noktaya dikkat ederseniz temizliğe ayırdığınız zamanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Hazneli veya Sulu Elektrik Süpürgeleri ile İşinizi Hafifletin

Etkili bir temizliğin en önemli ekipmanı zemin ve mobilyalardaki tozları çekerek en büyük işi yapan süpürgedir. Bu nedenle süpürge tercihi yaparken iyi düşünmeli, ince eleyip sık dokumalısınız. Bu aşamada kiri özel filtrelerden geçirerek belirli bir hazneye toplayan torbasız veya sulu elektrik süpürgeleri size yardımcı olacaktır. Sulu elektrik süpürgeleri halı, perde ve koltuklarda da rahatlıkla kullanılabildiği için birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Malzemeleri Önceden Hazırlayın

Elbette hazneli veya sulu elektrik süpürgeleri tek başına yeterli değil. Yer silme gereçleri, mikrofiber bezler, fırçalar, süngerler ve çeşitli kimyasallar derin bir ev temizliğinin olmazsa olmazları. Temizlik öncesinde kullanacağınız bütün malzemeleri hazır bulundurmak iş yükünü hafifletir.

Kolay ve Pratik Bir Temizlik İçin Planlamaya Önem Verin

Temizlik yaparken izleyeceğiniz yol çok önemli. Aksi takdirde bir tarafı temizlerken diğer tarafı kirletebilirsiniz.

 • Temizliğe başlamadan önce dağınıklığın toplanması ve kirlilerin makineye yerleştirilmesi gerekir. Böylece el altında işinize engel olacak tüm fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz.
 • Eğer derin bir temizlik yapacaksanız işe camları silerek ve perdeleri yıkayarak başlayabilirsiniz. Sulu elektrik süpürgeleri kullanıyorsanız, perdeleri bu cihazlarla da temizleyebilirsiniz.
 • Camlar bittikten sonra temiz alandan kirliye doğru ilerleyin. Temizlik yaparken yukarıdan aşağıya doğru bir yön izleyin. Örneğin; mutfakta önce rafları daha sonra tezgahı ve masaları silin. Böylece toz alırken yere dökülen parçacıklar süpürgeden kaçamaz
 • Alanları temizlerken toz tutan her yeri sildiğinizden emin olmalısınız. Toz alma işlemi bittikten sonra yerleri süpürüp silerek temizliği tamamlayabilirsiniz. Eğer temizlik işlemlerini tek bir ürünle hızlı bir şekilde tamamlamak istiyorsanız, sulu elektrik süpürgeleri gibi çeşitli başlıkları ve farklı fonksiyonları olan cihazları tercih edebilirsiniz.

Temizlikte Püf Noktalar

 • Banyo temizlik sırasında en çok kullanılan alandır. Kirlenen malzemeler burada yıkanır, yer kovasının suyu banyoda değiştirilir. Bu nedenle banyoyu temizlemeyi en sona bırakmalısınız.
 • Ocak, tost makinesi ve fırın gibi üzerinde leke ve içerisinde kırık biriken gereçleri sık sık temizlemek mutfak temizliğine harcadığınız zamanı azaltır.
 • Fırın içerisinde sertleşen yiyecek parçalarını daha kolay temizlemek için fırının içine ısıya dayanıklı bir kapta su koyarak çalıştırın. Böylece kirler yumuşar ve daha kolay temizlenir.
 • Banyoda biriken kireç ve pas lekelerinden kurtulmak için sirkeli veya karbonatlı su kullanabilirsiniz. Bu ürünlerle fayans ve armatürleri sık sık silerek kireç tutmasını önleyebilirsiniz.
 • Koltukları sık sık temizlemezseniz minderlerin arasında yiyecek parçacıkları oluşabilir. Koltukları temizlemek için küçük şarjlı süpürgelerden veya hazneli ve sulu elektrik süpürgeleri gibi çok fonksiyonlu cihazların farklı başlıklarından faydalanabilirsiniz. Bu tarz ürünlerin koltuk aralarına giren özel uçları sayesinde kısa zamanda derin bir temizlik yapmak mümkün.
 • İşiniz bittikten sonra kullandığınız tüm ürünleri temizlemeyi ihmal etmeyin. Bezleri yıkayın, süpürgenin haznesini temizleyin, kovaları dezenfekte edin. Böylece sıra bir sonraki temizliğe geldiğinde tüm malzemeleriniz hazır olur.
 • Temizlik aşamasında kullanacağınız ürünlerin içeriğinden emin olmak hem sağlığınız hem de yaptığınız temizliğin verimi için oldukça önemlidir. Her alanda kirleri temizlemede etkili tek bir ürün kullanmaya özen gösterin. Malzemeleri birbirine karıştırmayın.
 • Temizlik yaparken kullanılan ürünler ve toz, alerji sorununa sebep olabilir. Özellikle evde küçük çocuk varsa siz fark etmeseniz de onun bedeni etkilenebilir. Temizlik sırasında bir sağlık sorunu yaşamamak için doğal içerikli deterjanlar tercih edebilir, maske kullanarak alerjinizin tetiklenmesine engel olabilirsiniz. Süpürge yaparken kalkan tozdan korunmak için de sulu elektrik süpürgeleri kullanabilirsiniz.

Tozu ve kiri su dolu haznesine toplayarak hijyenik bir çözüm sunan ve yıkanabilen filtreleri sayesinde kolaylıkla temizlenen sulu elektrik süpürgeleri için Arnica’yı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı