Bilgi

Yatak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Yatak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?” gibi sorularınıza kısaca cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle güzel ve kaliteli bir uyku sağlıklı ve dinç bir vücut için gereken en önemli gereksinimlerden başında geliyor. Elbette ki iyi ve kaliteli bir uyku, sadece vücudun fiziksel sağlığı için değil zihinsel sağlık için de son derece önemlidir. Rahat ve güzel geçirilen bir uyku vücudun bağışıklık sistemini daha da güçlendirir, stresi olabildiğince azaltır ve özellikle çocuklarda zekâ gelişimine katkı sağlar. Uykunun vücut sağlığı için olan önemi saymakla bitmez. Peki güzel ve kaliteli bir uyku için ne gerekiyor? Uykuyu etkileyen en önemli faktörler arasında kalite bir yatak en önemli unsurlardan bir tanesidir. Eğer en iyi yatak markası hangisi diye merak ediyorsanız, size özel hazırladığım “Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli” yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ortalama bir hesap ile yaşamımızın neredeyse üçte biri veya dörtte biri uyuyarak geçiyor. Günde yaklaşık 6-6 saat arasında uyuyoruz. Yani aslında günümüzün büyük bir kısmını uyumak için ayırıyoruz. Bu durumda yapmamız gereken kaliteli bir uyku için yapabileceklerimizi gözden geçirmek. Hayatın yoğun temposunda uykuyu es geçiyor olabilirsiniz. Ancak verimliliğinizi maksimum seviyeye çıkarmak ve vücudunuzu daima zinde tutmak için kaliteli bir uyku uyumanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Tabi uyku eksikliği vücutta tahmin edilemez pek çok olumsuz etki oluşturabilmektedir. Bu nedenle iyi bir yatak güzel bir uyku için olmazsa olmazlardandır.

Tüm firmalar en iyi, en kaliteli ve en mükemmel yatağı ürettiği iddiasıyla yataklarını satmak isteseler de aslında herkes için ideal konfor ve destek sağlayan bir yatak yoktur. Çünkü her insanın omurga sistemi ve uyku süreci, parmak izi gibi eşsizdir. Doğru yatağı üretmek için kişiye özel bir yatak üretmek gerekir ki bu da mümkün değildir.

Eğer hazırsanız aşağıda en iyi yatak öneri listemiz ile başlayalım. Bu yazımızda en iyi yatak tavsiyesi, en iyi yatak markaları, yatak fiyatları, yatak çeşitleri, en iyi yatak hangisi, hangi yatak markası daha iyi, en kaliteli yatak markası tavsiyesi vs. gibi bu konu hakkındaki hemen hemen tüm detayları bulabilirsiniz.

Yatak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yatak seçmek her ne kadar kişisel bir tercih olsa da yatak satın almak istediğiniz aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli bilgileri sizler için derledik. Yeni bir yatak satın alma sürecinizde sizlere rehberlik edecek, kendinize ve satıcıya sormanız gereken sorulardan tutun, yataklarla ilgili bazı teknik konulara kadar kısaca değinmeye çalıştık. Umarım; bu yatak satın alma tavsiyemiz sizin için en doğru yatağı seçmenize yardımcı olur.

1– Yatak İhtiyacının Belirlenmesi: Sabah uyandığınızda beliniz, boynunuz, sırtınız ağrıyorsa; uyumakta zorlanıyorsanız ve sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Avrupa’da bir yatağı değiştirmenin zamanı ortalama 5 yıl iken ülkemizde bu değer 10 yıl hatta daha fazlasına kadar çıkmaktadır. Öncelikle yatak, her ne kadar mobilya mağazalarında satılan bir ürün olsa da gerçekte bir mobilya ürünü değildir. Hatta yatak, evinizin yatak odasındaki tamamlayıcı ürünü hiç değildir. Yatak, gerçekte bir sağlık ürünüdür.

2– Uyuma Şeklinize Göre Yatak Seçimi: Bir yatak satın almadan önce sırt üstü, yüz üstü (mide üstü), cenin ya da yan uyku pozisyonlarından hangisinde daha rahat ettiğinizi belirlemeniz gerekiyor. Aslında hangi tip uyku pozisyonun faydalı olduğu konusunda ortak bir fikir yok. Genel olarak hem dini hem de kültürel nedenlerden dolayı sağ taraftan cenin pozisyonu ile uyumayı daha çok tercih ediyoruz. Farklı bilgilere göre ise sırt üstü yatmanın en ideal uyku pozisyonu olduğu ifade edilir. Özellikle bazı omurga rahatsızlıklarında sırt üstü yatmanın faydalı olabileceği belirtilmektedir. Ancak bir uyku pozisyonu bir rahatsızlığa iyi gelirken başka bir rahatsızlığı tetikleyebilir.

3– Kilo, Boy ve Vücut Şeklinize Göre Yatak Seçimi: Şimdi aklınızda kilonuzun yatak seçimi ile ne alakası var diye bir soru gelebilir. Fakat kilo ve vücut tipiniz, yatak seçiminde önemlidir. Örneğin; 70 kilo ve altındaysanız biraz yumuşak, 70-90 kilo aralığındaysanız orta sert, 90-120 kilo aralığında sert, 120 kilo ve üzerinde bir ağırlığınız varsa ekstra sert süngere sahip yataklar tercih edebilirsiniz. Biz, burada genel olarak kilo ve yatak sertliği arasındaki ilişkiyi en basit haliyle anlatmaya çalıştık. Birçok üretici firma kilonuza göre belirlediği ara sertlikler de mevcuttur. Ayrıca çift kişilik bir yatak alacaksanız eşler arasındaki kilo farkını bilmek de yatak seçimi yaparken önemlidir. Bu yüzden yatak satın alırken mutlaka kilonuzu ve vücut tipinizi dikkate almanızı öneriyoruz.

4– İdeal Sertlik Tercih Edin: Piyasa koşullarında sık kullanıldığı için hatalı bir anlama sahip olan ortopedik kelimesi yatak alımında sizi yanıltmasın. Ortopedik bel ile ilgili olan demektir ve neredeyse günümüzde her yatağa ortopedik denilmektedir. Halbuki ortopedik yatak vücuda uyum sağlayan, destek veren ve ideal sertlikte olan yatak anlamı taşımaktadır. Ancak bu özelliğin tam olarak kendisini göstermesi için vücut tipinin göz önünde tutulması gerekir. Normal kilo ve boy orantısına sahip kimseler bu bakımdan orta sertlikte olan yatakları tercih edebilirler. Kilolu kimseler yumuşak, çok zayıf kimseler ise sert yatak tercihinde bulunabilirler. Buradaki yatağın sertliği konfor için olduğu kadar vücudun uyku esnasında doğru yatış pozisyonu alması için önemlidir. Yanlış pozisyona sebep olan yataklar, vücut ağırlığının bir noktada toplanmasına neden oldukları için kaliteli bir şekilde uyumanın önüne geçmektedirler. Bu bakımdan vücut tipine uyum sağlayan, vücudu destekleyen lateks ve vicso modellerine bakabilirsiniz.

5– Bütçenin Belirlenmesi: Bir yatak tercihinde kuşkusuz en önemli şey bütçeniz. Tabi her bütçeye uygun farklı yatak seçenekleri bulunsa da 500 TL’den tutun 100.000 TL’ye kadar yatak modelleri bulmak mümkün. Öncelikle yatak için harcayacağınız para kendi sağlığınız için yaptığınız bir yatırımdır. Bütçenizi belirlerken bu cümleyi aklınızdan çıkarmayın. Standart bir yatağı 5-10 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bu yatakların daha çok 1.500-5.000 TL bandında olduğunu söyleyebiliriz. Yatak fiyatları dolar kurunun etkisiyle son zamanlarda oldukça değişken olduğunu söyleyebiliriz. Eğer uzun zamandır yatağınızı değiştirmediyseniz fiyatlar biraz kafanızı karıştırabilir. Yataklar, kapalı bir kutudur. İçinde kullanılan dolgu malzemelerinin yoğunluğu ve çeşitliliği fiyatları etkiler. Genel olarak bonel yaylı yataklar en uygun fiyatlı olanıdır, bunu paket yaylı, visco, hafızalı sünger, latex, hibrid, organik ve hareketli yataklar takip eder. Eğer kullanılan dolgu malzemeleri arasında deve kılı, at kılı, koyun yünü, hindistan cevizi lifi vb. doğal malzemeler varsa, yatak fiyatları hiç tahmin edemeyeceğiniz rakamlara ulaşabilir. Burada şunu unutmamak gerekiyor. Dünyanın en iyi yatağı en pahalı yatağı olsaydı o zaman fiyatları yüksekten küçüğe sıralayıp bütçenize göre bir tane alırdınız. Ama kesinlikle böyle bir şey yok. Bu nedenle kafanızı daha fazla karıştırmamak için en başta bütçenizi belirleyin. Eğer yatak seti (baza-başlık-yatak üçlüsü şeklinde) satın almayı planlıyorsanız bütçenizi yatağa göre belirlemenizi öneriyorum. Çoğu kişi en pahalı bazayı satın alıp içine en ucuz yatağı almayı çalışıyor. Bu hatayı sakın yapmayın. Unutmayın, başlık ve baza sadece ve sadece mobilyadır. Bu mobilyaların sağlığınız için hiçbir faydası yoktur.

6– Yatak Ebatı ve Yüksekliği: Öncelikle yatağınızı değiştirmeyi planlıyorsanız mevcut yatağınızın ölçüsünü alarak satın alma seçeneklerini değerlendirin. Eğer yeni bir yatak almayı planlıyorsanız odanızın mevcut ölçülerini dikkat alarak değerlendirme yapmanız gerekiyor. Odadaki kolon, girinti çıkıntı, dolap, süpürgelik, pencere ve kapıya göre yatağınızı nasıl konumlandıracağınızı ve ne kadarlık bir alanınız olduğunu iyi hesaplamalısınız. Yatak seçimi yaparken kullanılacak olan baza ve karyolaya da dikkat etmek gerekir. Karyola ve baza ile aynı ölçülerde değilse kayma ya da taşma yapabilir. Bu da konforlu bir yatak almış olsanız bile rahatsız olmanıza neden olur.  Genel olarak; normal bir vücut tipine sahip bir kişinin yatakta 75 cm genişliğinde uyku alanına sahip olması idealdir. Ayrıca iki büklüm uyumak istemiyorsanız yatağınızın boyunuzdan en az 15 cm daha uzun olması ideal olacaktır. Unutmayın, yatak ebatlarının hatalı seçilmesi sebebiyle birçok değişim ve iade talebi gelebilmektedir. Ancak yatak ebatının ve yüksekliğinin yanlış seçimi size değişim hakkı tanımaz.

7–Fizyoterapistinizden (veya Doktoronuzdan) Bilgi Alın: Eğer bel, sırt veya boyun rahatsızlığınız dolayısıyla tedavi görüyorsanız yeni bir yatak satın almadan veya değiştirmeden önce muhakkak doktorunuzdan veya fizyoterapistinizden bilgi alın. Tavsiyelerini not ederek kendinize uygun bir yatak tercih edin. Yatarken boyun ve belinizin nötr olmasını hedeflemelisiniz. Yani satın alacağınız yatak omurganızı mükemmel desteklemelidir.

8– Yatakları Deneyin: Bir ayakkabıyı nasıl deneyerek alıyorsanız aynı şekilde bir yatağı da deneyerek satın alın.  Mağazadaki bulunan her bir yatağın üzerinde en az 5-10 dakika uzanın. Yatak mağazası görevlileri genel olarak bu duruma alışkındır. Sizin yatağın üzerinde uzanmanıza herhangi bir tepki göstermezler, tam tersine yardımcı olmaya çalışırlar. (Tabi bir yatak mağazasındaysanız.) Bir yatağa oturarak, dizinizi koyarak ya da elle kontrol etmeniz size çok fazla bilgi vermeyecektir.

9– Yatakların Yapıldığı Malzemeler: Ayrıca yatak seçiminde bulunurken yatağın hangi malzemelerden üretildiğini ve nasıl bir içeriğe sahip olduğunu sormanız gerekmektedir. Dilerseniz yatağın malzemeleri hakkında üretim sertifikasına da bakabilirsiniz. Doğal içeriğe sahip olmayan yataklarda kimyasallar yani sentetik malzemeler baskındır ve bu durum kaliteli bir uykunun önüne geçebilir. Kimyasalların insan sağlığı için zararları bilinirken yatak gibi insanın doğrudan temas ettiği bir üründe kullanılmaları çeşitli cilt, alerji sorunlarının yanı sıra kalitesiz bir uykuya da yol açmaktadır.

10– Antibakteriyel Yataklar: Kirlilik ne yazık ki insan sağlığını direkt olumsuz etkileyen unsurlardandır. Günlük hayatımızda nasıl ki kişisel hijyeninize dikkat ediyorsanız yatağınızda da aynı şekilde hijyene özen göstermelisiniz. Bu konuda antibakteriyel özellikte olan yatakları tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Tabi bu özellik yatak fiyatlarını arttıran faktörlerden bir tanesidir. Ancak ödeyeceğiniz rakamdan ziyade, kendi rahatınızı ve sağlığınızı düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Antibakteriyel özellikte olan bir yatak, süngerli yataklar gibi kiri hapsetmez ve kötü koku oluşumuna neden olmaz.

11– Yatağı Mağazasından Alın: Satın almak istediğiniz yatağı muhakkak doğrudan mağazasından satın almaya çalışın. Bu daha doğru ve size uygun bir yatak seçmenizi sağlayacaktır. Ayrıca adı, sanı bilinen; iade ve sorunlarda ürünün arkasında duracak bir marka tercih etmenizi öneriyoruz. Ürünün tüm bilgilerini öğrenmeniz ve garanti koşullarını anlamanız ilerleyen süreçlerde hem yatak seçiminde hem de satın alma işlemlerinden sonra yaşayacağınız sorunlarda sizlere yardımcı olacaktır. Bir mağaza bir yatağa 10 yıl garanti veriyoruz dediğinde garanti koşullarının neyi kapsayacağını bilmeniz gerekiyor. Mutlaka firma görevlisi veya satış personelinden bu bilgileri doğrulayın. Ülkemizde yasal olarak tüm yataklar 2 yıl üretici garantisi bulunmaktadır. Bazı üretici firmalar yay karkası için 10 yıl garanti verir. Ancak bu garanti yatakta kullanılan sünger ve kumaşı kapsamamaktadır.

12– Yatak Malzemeleri Hakkında Bilgi: Bir yatak satın almak için araştırmalara başlamadan önce yatak türleri hakkında ön bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. Son yıllarda yatak teknolojisinin çok fazla geliştiğini ve değiştiğini hatırlatmak isteriz. Şimdi açıklayacağımız yatak çeşitlerini ve bazı terimleri ilk kez duymuş olabilirsiniz. Bu nedenle kafanızı biraz karıştırabilir.

– Visco Yataklar: Visko yatakları diğer yataklardan ayıran en önemli özellik şüphesiz ki uzay teknolojisinin kullanılıyor olmasıdır. Visco sünger, NASA tarafından geliştirilmiştir. Astronotlar için geliştirilen basınç azaltıcı malzemenin kullanıldığı visko yataklar, sağlıklı uyku çekmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaya başladığını söyleyebiliriz. Hafızalı sünger ya da memory foam yataklar olarak da isimlendirilir. Akıllı hücre teknolojisine sahip olduğu için vücudunuzun şeklini alarak sizin için en rahat uyku konforunu oluşturur. Visco yatak, uyku kalitesini artıran, yatağa yatıldığında gömülme hissi oluşturan ve vücudunuza göre şekil alan yatak türüdür. İçeriğinde bulunan akıllı süngerler yardımıyla uyku esnasında vücudunuzun gerçekleştirdiği tüm hareket boşlukları Visco yatak sayesinde doldurulur. Yumuşacık olmasına rağmen bir yaylı yataktan daha uzun ömürlüdür. Sıcak bir uyku ortamı sağlar. Genel olarak pahalıdırlar.

– Bonel Yaylı Yatak: Bu yatak çeşidi multi spring yay, spiral yay, helezon yay veya herkül yay şeklinde de adlandırılabiliyor. Kısaca bildiğiniz klasik (standart) yaylı yatak sistemine sahip yatak türüdür. Bonel yay sistemi, mukavemetlidir ve kuvvetli bir sıçrama etkisi oluşturur. Genel olarak fiyatları en uygun yatak çeşididir.

– Paket Yaylı Yatak: Genel olarak alternatif bir şekilde torba yaylı yatak olarak isimlendirilmektedir. Yay bobinleri, kumaş torbalar içine yerleştirildiği için esnektir ve vücut ağırlığını yatağa eşit dağıtarak iyi bir omurga desteği sağlar. Paket yaylı yataklar temelde iyi bir hareket yalıtımı sunar. Çiftler, uyku sırasında birbirlerinin dönüş hareketlerinden daha az etkilenmektedir. Tabi üstteki bonel yataklara göre biraz daha pahalıdırlar.

– Lateks Yataklar: Lateks yatak ise tıpkı Visco yatak gibi kaliteli ve sağlıklı bir uyku olanağı sunan bir yatak türüdür. Tamamen doğal malzemeler içeren Lateks yatak, doğadan elde edilen kauçuk öz sütünün dondurularak kalıplar haline getirilmesiyle üretilir. Lateks yatak ile Visco yatağın en belirgin farkı Lateks yatağın Visco yatak gibi vücudu sarmamasıdır. Yatağa yattığınızda gömülme hissi yaşamazsınız, yatağın şekli hızlıca eski haline döner. Lateks sünger, esnek ve dayanıklıdır. Gözenekli yapısı sayesinde serin bir uyku ortamı sunar. Lateks yataklar, konforlu ve rahattır. Tam vücut desteği sağlar. Antialerjiktir. Kauçuk ağacı kaynaklarının azlığı ve üretim şekli itibariyle pahalıdır. Bu sebeple lateks süngere alternatif olarak pu latex ya da lateksit sünger ortaya çıkmıştır. Eğer kaliteli bir lateks yatak alacaksanız mutlaka içindeki süngerin doğallığından emin olun. Çünkü lateks ve lateksit sünger yatak arasında ciddi bir fiyat farkı bulunmaktadır. Eğer yatağın içindeki süngerin, lateksit (PU Latex) olduğunu bilerek alıyorsanız da sorun yoktur. Yatağınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

– Hibrit Yataklar: Hibrit yataklar, uyku teknolojisindeki çeşitli yeniliklerin melezleridir. Bir yataktan arzu ettiğiniz tüm konfor ve desteği almanın harika bir yoludur. Yaylı yataklardan farkı, visko ve lateks gibi üst kalite konfor süngerlerinin, iki ya da daha fazla destek sistemiyle harmanlanmasından oluşmasıdır. Her uyku pozisyonu için ideal konfor sunabilirler. Ağır ve pahalıdırlar.

– Diğer Yataklar: Su yatakları, hava yatakları, organik yataklar gibi birçok yatak türü bulunmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı