Bilgi

Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Kısa ve öz anlatacağım!

Yazıcı almayı planlıyorsunuz. Cebinizde bunun için ayırdığınız belirli bir bütçe var. İki seçeneğiniz var. Ya Lazer Yazıcı alacaksınız yada Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı alacaksınız.

Bakın Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar renkli olup kartuş denilen 4’lü (siyah-sarı-mavi-macenta) renk kullanırlar. Bu makinalar genellikle fotoğraf ve renkli baskı için kullanılır. Ancak  burada dikkat etmeniz gereken sakın ama sakın şu ucuz Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılardan almayın. Özellikle 300 TL ve altındakileri kast ediyorum. Neden mi? Bu yazıcılar bireysel kullanımda yazıcı kafaları kısa süre içerisinde kuruyor, kartuşları çok ama çok pahalı (neredeyse yazıcı fiyatı kadar) ve satın aldığınızda genellikle kartuşlar %25-50 dolu olduğundan tekrar kartuş almanız gerekiyor. Ucuz olanları en fazla 1 yada bilemedin 2 yıl kullanır çöpe atarsınız! Dediğim gibi bu yazıcılar genellikle fotoğraf baskı için kullanılır. Ve tercih edilecekse kesinlikle pahalı ve kaliteli bir marka tercih edin. Ucuz etin yahnisi olmaz boşuna uğraşmayın.

Gelgelelim Lazer Yazıcılara. Dünyada en çok tercih edilen yazıcı tipidir. Toner denilen kurutulmuş mürekkep tozu kullanır. Siyah beyaz özellikte olanları sıklıklıkla kullanılsa da renkli olanları da piyasada kullanılmaktadır. En ucuzundan en pahalısına kadar tercih edilebilir. Genellikle marka olanlarını 5-10 yıl boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz. Kurumsal yapılar için genellikle gelişmiş olan tarayıcı, fotokopi ve fax kibi çok fonksiyonlu olanlar tercih edilir. Aynı zamanda çok fonksiyonlu olanlardan bireysel kullanım içinde çok uygun modelleri bulunmaktadır. Toner oldukça ucuzdur. Ve hemen hemen her yerde muadil dediğimiz eşdeğer toner bulabilir ve kullanabilirsiniz.  HP, Brother ve Canon, Samsung en çok kullanılan Lazer Yazıcı modelleridir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı