Bilgi

RAM Gecikme Süresi Nedir?


RAM‘lerin özelliklerine baktığınızda genellikle RAM’in Kapasitesi, Frekansı dışında pekte fark edilmeyen bir özellik daha vardır. Gecikme Süresi denilen bu özellik İngilizce Column Address Strobe Latency yada CL olarak kısaltılır.

Kısaca “Cas Latency” de isimlendirilebilecek bu değer, bellekteki gecikme süresini ifade eder. Bu değer ne kadar düşük olursa RAM’in performansı o derece artar. Genellikle iki RAM arasında kalındığında veya performans konusunda duyarlı olanlar bu değere dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir RAM’de Frekans değeri arttıkça CL (Gecikme Süresi) değeride artar ve tam tersi  RAM’de Frekans değeri azaldıkça CL (Gecikme Süresi) değeride azalır. CL Değerlerini anakartan düşürebilirsiniz. Ancak bu değer çok farkedilebilir bir değer olmayacağı gibi performansta ciddi bir artış anlamına gelmekeyecektir.

Cas Latency

Örnek vermek gerekirse 1666 MHz CL8 olan bir bellek, 1666 MHz hızda CL5 hızında çalıştırılabilir. Tabi bunun tam terside mümkündür. Ancak bunu yapmanız için frekans ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor.

Sonuç: Gecikme Süresi düşük olan RAM’ler den seçin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı