Bilgi

Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Hem evlerde hem de işyerinde sıklıkla kullanılan yazıcılar, doğru tercih edildiğinde işlerimizi büyük ölçüde kolaylaşır. Hangi yazıcıyı almalıyım ve en iyi yazıcı markası hangisidir gibi soruları araştırarak sizler de ideal bir yazıcı bulabilirsiniz. Kaliteli bir yazıcı satın almadan önce hangi tür yazıcılar olduğunu ve genel olarak yazıcı çeşitlerini bilmeniz gerekir. Böylece ürünleri filtreleme fırsatınız olabilir ve nelere odaklanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazıcı alırken dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken birçok önemli detay vardır. Yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler ve mutlaka olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir.

Yazının fonksiyonları önemli bir detaydır. Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonlar göz önünde bulundurmalısınız. Yazıcı dışında; fotokopi, tarayıcı ve fax gibi özelliklere ihtiyaç duyuyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

– Baskı türleri yine dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Siyah – beyaz veya renkli baskı ihtiyacınıza göre bir yazıcı tercih etmeniz gerekir.

Yazıcılarda farklı boyutlarda kâğıt baskıları kullanılır. A4, A3 ve A5 boyutlarda kağıtlar üzerinde baskı yapabilen yazıcılar vardır. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan kâğıt boyutlarına göre tercih yapmanız gerekir.

Yazıcılarda kullanılan bağlantılar yine önemlidir. Wifi, USB, LAN ve LPT gibi bağlantılar kullanılır ve bunlar ne kadar pratik ve kullanışlı olursa o kadar faydalı olacaktır.

Yazıcıların baskı kapasitesi de yine üzerinde durulması gereken bir noktadır. Gün içerisinde ne kadar yoğun baskı yapıyorsanız ona göre yüksek kapasiteli bir yazıcı tercih etmeniz gerekir. Özellikle dakikada kaç adet baskı yaptığı gibi konulara dikkat edilmesinde fayda vardır.

– Çift yönlü baskı özelliği seri yazdırma işlemi yapan kişiler için oldukça pratik bir özelliktir. Bu özellik sayesinde çift taraflı baskı işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.

– Çözünürlük özelliği, baskı kalitesini direkt etkilediği için yine üzerinde durulması gereken noktalardan biridir.

Yazıcılar genel olarak dolum yapılabilen veya yapılamayan olarak ikiye ayrılır. Yüksek baskı yapılan yerlerde dolum tonerli yazıcı kullanmak –veya dolum toneri destekleyen bir yazıcı almak- maliyet açısından çok daha avantajlıdır. Muadil toner kullanılabilen yazıcılarda yine maliyet açısından sizlere avantaj sağlar.

Yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ürünlerin fiyatıdır. Genel olarak birçok kişi kaliteli ancak uygun fiyatlı bir ürün ister ancak bu hiç kolay değildir. Zaten burada odaklanması gereken nokta ürünün fiyatından ziyade satının kalitesidir. Mutlaka kaliteli ve güvenilir firmalardan ürünün satın alınması gerekir. Bu konuda mutlaka iyi araştırma yapmanız gerekir. Bizlerin tavsiyesi, yazıcı gibi önemli cihazlara olabildiğince bütçe ayırmanızdır. Çok abartmadan gayet etkili ve kaliteli bir ürün bulabilirsiniz.

Tüm bu özellikler ve teknik konular dikkate alındığında ve incelendiğinde en doğru yazıcı modelinin bulunabileceğini söyleyebiliriz.

1– Bütçenize Uygun Yazıcı Modellerini Karşılaştırın

Arkadaşlar öncelikle ucuz etin yahnisi olmuyor. Başka bir ifade ile üç kuruşa beş köfte olayı teknolojik cihazlar için söz konusu bile değil.  Alacağınız yazıcıyı tanımadan, ne olduğunu anlamadan alırsan pişman olacağınızı net bir şekilde belirteyim. Şu anda ne için ne amaçla yazıcı almak istediğinizi bilmiyorum. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra “evet, işte alacağım yazıcı bu” diyeceğinize eminim. İlk olarak piyasada gördüğünüz, duyduğunuz ucuz yazıcılardan alacak kadar zenginseniz (!) bu yazıyı hiç okumayın, kendinizi boşa yormayın. Bu ucuz yazıcılara baktığınızda ilk başta çok cazip gibi geliyor. Birçok özelliği içerisinde barındıran bu yazıcılarda neredeyse yok yok! Ama bu yazıcıları emin olun uzun süre kullanana hiç rastlamadım. 200 TL gibi bir fiyata aldığınız bazı çok fonksiyonlu renkli yazıcılar kısa süre içerisinde kartuşları değiştirmek zorunda kalırsınız. Çünkü üzerindeki kartuşlar %50 doluluk oranına sahip olacak şekilde gelmekte. Yeni kartuşları almaya kalktığınızda ise 200-300 TL gibi bir fiyat karşınıza çıkacak. Bu fiyat aldığınız yazıcıdan daha pahalı olabileceğini hemen belirteyim. Dolum dediğimiz ucuz kartuşları kullanmaya kalktığınızda yazıcınız ya kabul etmeyecek ya da yazıcının bozulma tehlikesi ortaya çıkacak. Elin firması aldığınız yazıcı için dandik dolum mürekkebini kabul edeceğini beklemiyorsunuz değil mi? Kapitalist sistem işte. Ürünü kendisini ucuza verip, seni kendine muhtaç ediyor. (Kapitalist şeysini ben uydurdum, belki başka bir şeydir.) Ayrıca bu tür yazıcıları uzun süre kullanmazsanız bu kez yazdırma başlıklarının kuruması sorunu ile boğuşmak durumunda kalırsınız. Emin olun durum aynen bu! Bu sebeple kendiniz, çocuğunuz, sınıfınız veya işyeriniz için bir yazıcı almayı planlıyorsanız sağlam ve kaliteli bir ürün almaya çalışın.

2– Lazer Yazıcı Seçeneklerini Değerlendirin

Gerek bireysel gerekse okul, işyeri olsun söz konusu bir yazıcı olduğunda amaç sadece ve sadece baskı/tarama (renkli-renksiz) ise kesinlikle “LAZER YAZICILAR” ilk seçeneğiniz olsun! Bu tipte yazıcılar sizi asla ve asla pişman etmeyecektir. Lazer yazıcılar, yazıcılar içerisinde hız ve kalite bakımından en iyi yazıcı türleri arasında yer almaktadır. Bu tipte yazıcılardan matbaa kalitesinde bir çıktı alınabilmektedir. Özellikle sürekli baskı yapılan yerlerde vazgeçilmez yazıcılardandır. Lazer yazıcıların kalite ve hızlarının yanında en büyük özellikleri kuşkusuz diğer yazıcılara göre daha sessiz çalışmalarıdır. Lazer yazıcılar fotokopi makinelerinde olduğu gibi baskıda toner kullanılır. Renkli baskı yapan lazer yazıcılar da mevcuttur. Lazer yazıcılarda kullanılan baskı yöntemi fotokopi makinesindekine benzer. Lazer yazıcılar, satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazar. Kamu kurumlarında veya çok sayıda çıktı alınan yerlerde gördüğünüz yazıcı tipi genellikle lazer yazıcılardır. Bu yazıcılardan dilediğiniz markanın ürününü alabilirsiniz. Temelde hepsi aynı kaliteye sahiptirler. Ayrıca tonerleri orijinal, muadil ve dolum şeklinde oluyor. Orijinali biraz pahalı ancak uygun fiyata isterseniz muadil toner alabiliyorsunuz. Dolum toner için ise bu işi yapan firmalar oluyor. Bu tarz toner alırken de seçici olmak gerekiyor. Kalitesiz dolum tonerler cihazı bozabilir. Bu yazıcıların siyah-beyaz özelliği olanlarda tek toner bulunuyor. Ancak renkli baskı yapanlarda siyah, mavi, sarı ve kırmızı şeklinde dört adet toner bulunuyor. Tabi renkli tonerler biraz daha pahalı oluyor. Hangi renk biterse o renkten toner satın alıp yazıcıyı kullanmaya başlıyorsunuz. Renkli çıktıları ise normal kalitede oluyor. Fotoğraf baskısı şeklinde çok kaliteli ve net bir çıktı beklemeyin. Ancak ucuzluk, hız ve sağlamlık istiyorsanız o zaman lazer yazıcı tercih etmek durumundasınız. Piyasada en çok tercih edilen yazıcı markaları ise “Canon, Brother, Xerox, Hp ve Samsung!”. Bu yazıcılar kendini kanıtlanmış, üst düzey çıktı üreten kaliteli markalardan. Ayrıca bu yazı kesinlikle bir reklam yazısı değildir. Hiç kimseden bir kuruş almadım. Tamamen deneyimlerime dayanarak yazıyorum.

3– Fotoğraf Kalitesinde Baskı İçin Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

Diğer bir önemli husus ise eğer “fotoğraf baskısı” gibi daha kaliteli çıktılar elde etmek istiyorsanız o zaman Lazer değil de MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICI almanız gerekiyor. Bu tipte yazıcılar fotoğraf vs. çıktılar elde etmede kullanılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar kâğıt üzerine baskı yapabilmek için sıvı mürekkep kullanır. Nokta vuruşlu yazıcılardaki gibi şeritleri bulunmaz, bunun yerine mürekkep depoladıkları kartuşları vardır. Normal kâğıtlar dışında aydınger, asetat ve genelde kendi üretici firmaları tarafından üretilip pazarlanan özel kâğıtlara “yüksek kalitede” baskı yapabilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar gerçekten piyasada çok ucuza bulabiliyorsunuz ancak bu yazıcıları kullanırken dikkatli ve seçici olmanız gerekiyor. İhtiyacınıza yönelik olmayan bir yazıcı elinizde patlayabilir. Öncelikle bu yazıcılar kartuş (laserdeki toner gibi) dediğimiz kaliteli sıvı boya maddesi kullanıyor. Bu tipte bir yazıcı aldığınız kartuşun daha hızlı bir şekilde bittiğine tanık olacaksınız. Lazer yazıcılar ile binlerce çıktı alabiliyorken mürekkep püskürtmeli yazıcıda çok daha az çıktı alabiliyorsunuz. Öncelikle kartuşlar çok küçük oluyor ve sınırlı sayıda bir çıktı alabiliyorsunuz. Ayrıca kartuşların fiyat olarak çok pahalı olduğunu belirteyim. Hatta kartuş fiyatı yazıcı fiyatı ile aynı olabiliyor. Kartuşların dolum veya muadil seçenekleri var ancak çipler nedeniyle uyumluluk sorunu çıktığından alternatif kartuşlar yerine orijinal kartuşları kullanmak zorundasınız. Hali hazırda sıfır alacağınız yazıcıda %25 veya %50 oranında dolu olan kartuşla geleceğini hemen belirtelim. Burada mürekkep püskürtmeliler çok kötü yazıcıdır, almayın demiyorum. Bu yazıcıların kaliteli olanlarını alın ve sınırlı sayıda baskı, çıktı alıyorsanız kullanın. Ben çok çıktı alıyorum, ucuz olsun diyorsanız bu yazıcı size göre değil. Ayrıca fotoğraf baskısı için özel fotoğraf kağıtlarından satın almanız gerekiyor. Uzun süre kullanmadığınızda da bu yazıcı uçları kuruyabiliyor. Buda sıklıkla yaşanan farklı problemlerden.

3– Banka, Kargo vs. Yapısındaki İşyerleri İçin Nokta Vuruşlu Yazıcı

Bir diğer yazıcı çeşidi ise Nokta vuruşlu yazıcılardır. Bu yazıcılar yazma işlemini, yazma kafası üzerinde bir matris şeklinde dizilmiş küçük iğneciklerin kâğıt ile yazıcı kafası arasında duran karbon bir şeride vurması ile gerçekleştiren yazıcılardır. Baskı kalitesi modern yazıcılara göre kötü olduğundan günümüzde belirli amaçlar dışında pek fazla kullanılmamaktadır. Nokta vuruşlu yazıcılar kenarlarında delikler bulunan, sürekli form adı verilen kâğıtlara baskı yapabildikleri gibi normal kâğıt üzerine de baskı yapabilir. Yazma şeritleri birkaç renkten oluşan modeller renk gerektiren grafikler için kullanılır. Genellikle “siyah, kırmızı, mavi, sarı” bantlar taşıyan şerit, değişik renkler gerektiğinde aşağı yukarı hareket ettirilir. Renkli nokta vuruşlu yazıcılar, sınırlı sayıda renkleri elde etmek için kullanılır. Sınırlı çözünürlük ve grafik yetenekleri, gürültülü çalışmaları, düşük hızları gibi olumsuz özellikleri olan bu tür yazıcılar; sadece harf ve rakamlardan oluşan kayıtların basılmasını gerektiren muhasebe ve bankacılık gibi işlerde kullanılmaktadır. Örneğin bankada, kargoda veya postanede makbuz, dekont vs. alırken cızt cızt diye ses çıkaran yazıcı nokta vuruşlu oluyor.

4Yazıda Bulunması Gereken Diğer Özellikleri Kontrol Edin

Öncelikle her zaman bütçenize uygun bir yazıcı alabileceğinizi unutmayın. Burada yazıcıya her bir özellik eklendiğinde yazıcı fiyatı artıyor. Örneğin; renkli yazıcı mı, çift taraflı yazdırabiliyor mu, fotokopisi var mı, taratma yapıyor mu, wifi özelliği var mı? Felan, filan şeklinde. Şöyle bir şey daha var. Mesela, arkadaşımız öğretmen. Okuluna en renklisinden bir yazıcı alıyor. Eee sonra diğer öğretmenlerle veya öğrencilerle papaz oluyor. Niye? Çünkü bu renkli yazıcıların tonerleri pahalı. Eee bütçe yoksa toner bittiğinde kim alacak. En iyisi siyah beyaz almak. Buna göre artı eksileri değerlendirmeniz gerekiyor. Genelde bazı okullar veya işyerleri bu işlerle uğraşmak istemediğin hizmet alım yoluna gidiyor. Yani fotokopi makinası kiralıyor. Tabi bununda artı eksisi bulunuyor. Ancak her seçeneğin bir alternatifi bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Burada tam olarak ne istiyorsunuz? Renkli olsun mu? Çift taraflı yazdırsın mı? Fiyatı ne olsun? Ne Sıklıkla Yazıcıyı Kullanacaksınız? gibi seçeneklere göre karar vereceksiniz.

Son olarak kafanıza takılan herhangi bir soru varsa yorum kısmında belirtin yardımcı olmaya çalışayım. Bakın işim gereği yüzlerce belki de binlerce yazıcı ve fotokopi makinası kullandım. Kendimde -evimde- Brother DCP-1511 (lazer yazıcı) modelini nerdeyse 7 yıldır kullanıyorum. Siyah beyaz, fotokopi, tarama özelliği var. Binlerce sayfa çıktı aldım ve bir gün bana mısın demedi. Toneri de 100 liraya alıyorum ve en az 1.500 – 2.000 sayfa baskı yapabiliyor. Mürekkep püskürtmeli kullandım mı, evet! Ancak ucuz olanların yüzlerce kez arıza verdiğinden -işyerinde- hurdaya ayırdığımı biliyorum. Çok masrafı var ve bir kez arıza verdi mi can sıkıyor. Ancak kaliteli olanları biraz pahalı oluyor ve gerçekten çok net renkli çıktılar elde edebiliyorsunuz. Ve son olarak bitmeyen kartuş, toner hikayelerine inanmayın. Bitmeyen kartuş mu olur? Böyle saçma şeylere inanmayın.

Benim anlatacaklarım bu kadar umarım faydalı olmuştur. Selametle.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Sümeyye Nur Çavdar

  21 Mart 2022 at 19:30

  İyi günler , yazınızı okudum ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ancak tam olarak istediğim şeyi bulmakta hala zorlanıyorum.Ben evde kullanacağım bir yazıcı arıyorum. Ders özetlerini elle yazmak yerine bilgisayarda halledip kağıda aktarmak istiyorum sadece.Siyah-Beyaz olsun çünkü renkli bir şey çıkarttırmam.Öyle wifi bağlantısı vs istemiyorum.Usb olsun düz mantık çünkü pek teknolojiyle aram yok ve bir arıza verirse evde yapacak kimse de yok.Dümdüz siyah-beyaz , usb bağlantılı , A4 kağıdına baskı yapan,fotokopi özelliği olsa iyi olur,aylık 100 sayfa bile çıktı almayacağım,köşede dursun arada bir işimi görsünlük bir şey istiyorum. Yanında turşu da olsun mu dediğinizi duyar gibiyim :)..Öyle fotoğraf baskısı,lazer bilmem ne cidden ihtiyacım yok.Anlattığınıza göre kartuştan ziyade lazer yazıcılar daha iyi ama ben karar veremiyorum.İnşallah görürsünüz mesajımı..Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim .

  • Cüneyt Çağala

   23 Mart 2022 at 12:38

   merhaba sümeyye. uzun yıllardır Brother DCP-1511 marka/model yazıcıyı kullanıyorum. tabi fiyatı şu an 3000-3500 TL arasında. eğer bütçeniz vara bu yazıcıyı düşünmeden alın. fiyat olarak biraz yüksek gelebilir. ben aldığımda 500 TL gibi bir fiyatı vardı ve o günden bugüne bir kez olsun beni üzmedi. hala sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı