Bilgi

Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle saç kurutma makineleri yüksek performansıyla saçların kısa süre içerisinde kurumasını sağlayarak ıslak saçların neden olabileceği sağlık sorunlarının önüne geçiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç kurutma makinaları fonksiyonel özellikleriyle saçların daha canlı ve bakımlı görünmesine de yardımcı oluyor. Peki, saç kurutma makinesi alırken neye dikkat etmeli, en iyi saç kurutma makinesi hangisi, hangi saç kurutma makinası almalıyım? şeklindeki sorularınıza kısaca cevap vermeye çalışalım.

Saç bakımı ve temizliği gerek erkekler için ve gerekse kadınlar için kişisel bakım rutininin başında geliyor. Bu nedenle saç kurutma makineleri kişisel bakım için en çok ihtiyaç duyduğumuz elektronik ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Saç kurutma makinesi markaları, gelişmiş özelliklere sahip makineleri üreterek kullanıcıların beğenisine sunuyor. Şunu unutmamak gerekiyor ki saç kurutma makinesi ile sadece saçlarınızı kurutmanız mümkün olurken; fön makinesi ile kısa sürede saçınıza şekil verecek işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca fön makinesinin ön kısmına takılacak aparatlar ile saçınıza farklı veya ilginç şekiller verebilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç kurutma makinesi modelleri genel olarak standart, profesyonel, seyahat tipi ve otel tipi olmak üzere dört çeşidi bulunuyor. Aynı zamanda ısı ayarı, soğuk hava üfleme özelliği ve saç kurutma makinesi aparatları sayısı gibi özelliklere göre farklılık gösteriyor. Saç kurutma makinesi alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtı elbette ki sadece tek bir özellik ile sınırlı kalmıyor.

– Saç Kurutma Makinesi Çalışma Prensibi

Saç kurutma makinesi satın almaya karar vermeden önce saç kurutma makinelerinin temel özellikleri ve çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Saç kurutma makineleri elektrik motorunun dönmesi ve makinenin ucundan havayı vermesi suretiyle çalışıyor. Yapısında bulunan rezistanslar sayesinde sıcaklık veren saç kurutma makineleri, arka kısımdaki fan sayesinde havayı makinenin içine çekerek ön tarafa doğru hızlıca iletiyor.

– İyonlu ve Turmalin Saç Kurutma Makineleri

Özellikle iyonlu –veya iyonik– saç kurutma makinesi olarak sunulan birçok modelde havanın yanı sıra iyon parçalarının eklenmesi elektriklenmeyi önleyerek kurutma işlemini kolaylaştırıp ve daha sağlıklı hale getiriyor. İyonik veya turmalin içeren saç kurutma makineleri, daha hızlı kurutma performansı sağlarken saçınızdaki su damlalarını parçalamaya yardımcı olan negatif iyonları açığa çıkarır. Bu özellikte bir fön makinesi seçtiğinizde saçlarınızı kuruttuktan sonra saçınızın kabarma olasılığı daha azdır. Eğer saçlarınız kalın ve kıvrımlıysa tavsiye olarak iyonik veya turmalin özellikte saç kurutma makinesi almanızı tavsiye ediyoruz.  (Bilgi: Turmalin, en yoğun iyonik hareketliliği sağlayan yarı değerli bir metaldir. Fiyatlarını olarak turmalin içeren saç kurutma makineleri, diğer modellere göre bir tık daha pahalıdır.)

– Uygun Watt Gücüne Sahip Cihaz Seçin

Uygun watt aralığı seçmek saç kurutma makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor. Watt, bir güç birimidir ve saç kurutma makinesine ait motorun ne kadar hızlı çalıştığını gösterir. Makinenin watt değeri ne kadar yüksek ise saçınızı o kadar hızlı kurutmuş olursunuz. Özellikle daha düşük watt gücüne sahip makineler, genellikle daha ucuz fiyata satılırlar. Peki, saç kurutma makinesi kaç watt olmalı? Watt değeri ne kadar yüksek olursa saç o kadar hızlı kuruyor. Bu nedenle kuru saçlar için 1800 – 2000 Watt değerinde bir kurutma makinesi tercih etmek gerekiyor.

– Isı Ayarı Seçenekleri Fazla Olan Makineleri Tercih Edin

Saç kurutma makinesi alırken ısı ayarı özelliğine de dikkat etmek gerekiyor. Düşük, orta, yüksek gibi ısı ayarlarına sahip olan saç kurutma makinesi modelleri saça gerektiğinden fazla veya daha az ısı uygulamanın önüne geçiyor. Genel olarak normal saçlar için orta ısıda kurutma işlemi yapılması tavsiye edilirken, kalın ve kabarık saçlar için yüksek ısıda kurutma işlemi yapmak gerekiyor. İnce veya kuru saçlar için ise düşük ısıda kurutmak yeterli olabiliyor.

– Seramik veya Porselen Modelleri İnceleyin

Yeni nesil seramik veya porselen kaplamalı saç kurutma makinesi modelleri, kuru ve ince saçların daha sağlıklı bir şekilde kurumasını sağlıyor. Saç tipinizin nasıl olduğu hakkında bir fikriniz yoksa veya nasıl bir saç kurutma makinesi alacağınızı tam olarak bilmiyorsanız porselen veya seramik kaplamalı saç kurutma makinelerini tercih edebilirsiniz. Kısacası porselen kaplamalı makineler hemen hemen her türlü saç tipiyle iyi uyum sağladığını belirtelim.

– Titanyum Özellikli Makineler Hakkında Bilgi Edinin

Ayrıca titanyum içeren saç kurutma makineleri sabit sıcaklıkta hava üflemesi sayesinde kalın telli ve uzun saçların daha kolay bir şekilde kurumasına imkân sağlıyor. Ancak titanyum içeren makineler çok hızlı bir şekilde ısındığından ince veya hasarlı saçlar için doğru bir alternatif olmayacaktır. Tavsiye olarak saçınız çok uzun ve kalın telli bir yapıdaysa titanyum içeren saç kurutma makinelerini tercih edebilirsiniz. Titanyum içeren saç kurutma makinelerinin en büyük özelliği eşit bir şekilde yani sabit sıcaklıkta hava üflemesidir.

– Soğuk Üfleme Özelliği Bulunsun

Makinelerdeki soğuk üfleme özelliği ile saçlar yıkandıktan sonra saçlara daha hızlı şekil verilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca soğuk hava saç modelinde saçları parlatacağı gibi saçı sabitlemeye de destek olmaktadır.

– Saç Kurutma Makinesi Ağırlığına Dikkat Edin

Saç kurutma makinesi alırken nelere dikkat etmeli sorusunda en az önemsenen ise ağırlık. Makinenin kullanım kolaylığı açısından oldukça önem taşıyan bu özellikte ortalama 500 gram en ideal ağırlık olup tutuş kolaylığı sağladığını belirtelim. Saç kurutma makinesi difüzörlü olan modeller ve turmalin saç kurutma makinesi modelleri saç kurutmanın yanı sıra buklelere hacim kazandırmaya ve saça dalgalı şekil vermeye olanak tanıyor. Saç kurutma makinesi sessiz çalıştığında kimseyi rahatsız etmeden bakım yapmayı sağlıyor. Fırçalı modeller doğal görünen dalgalar elde etme olanağı tanıyor.

– Saçlara Şekil Vermek İçin Kullanılan Aparatlar Önemli

Eğer tercihiniz saçınızı kurutmanın yanında saçınıza şekil vermekse özel aparatlara sahip fön makinesi ile saçlarınızı düzleştirebilir veya kıvırcık bir hale getirebilirsiniz. Tavsiye olarak fön makinesi için seçiminiz 2000 Watt ve üstü bir cihaz olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; saç kurutma makinesinin ucuna takılan ve ucu tarak şeklinde olan şekillendirme aparatı olan Difüzör ile doğal dalgalı ve hacimli saçlar oluşturabilirsiniz.

– Kullanım Kılavuzunda Belirtilen Yönergelere Uyun

Saç kurutma makinesi alırken dikkat etmeniz gereken detaylar kadar kullanırken de dikkatli olunması gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. Hatalı kullanımda hızlı ve yüksek ısıda kurutmak saça şekil vermeyi zorlaştırdığı gibi saça zarar verebiliyor. İnce telli saçlarda başı öne eğerek kurutmak, acele etmeden zaman ayırarak saçı kurutmak, saç çok ıslak olduğunda kurumaya yüksek ısıda başlamamak, zor açılan saçlarda kurutma işleminden önce nemlendirici kullanmak gibi detaylar da büyük önem taşıyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı