Bilgi

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Gündelik yaşamımızda bazen sıklıkla bazen de nadir olarak yazıcılara ihtiyaç duyabiliriz. Sıklıkla kullanıldığında doğal olarak iyi bir cihaz satın alınması gerekir. Yazıcı alırken nelere dikkat etmeliyiz ve tam olarak hangi özellikleri üzerinde durmalıyız gibi soruların yanıtı önemlidir. Bu soruların yanıtları, sizlere en iyi yazıcıyı almanız konusunda yardımcı olacaktır. İyi bir yazıcı almak için dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi vermeden önce yazıcı türlerinden bahsetmek istiyoruz.

Yazıcı Türleri

Genel olarak yazıcı türleri denildiğinde, mürekkep püskürtmeli ve tonerli olmak üzere iki tür akla gelir. Ancak pek bilinmese de nokta vuruşlu yazı türü de vardır. Bu modellerin her birinin özellikleri ve kullanım avantajları farklıdır. Genel olarak yazıcı türleri ve bu türlerin özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Tonerli yazıcılar; renkli veya siyah olmak üzere iki ayrı ürün vardır. Kullanımı genel olarak avantajlıdır ancak eğer profesyonel bir amaçla kullanılmayacaksa maliyetin göz önünde bulundurulması gerekir.
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar; yazım sırasında mürekkep püskürterek çalışan bir sistemdir. Bu sistemde eğer mürekkeplerin kalitesi iyi ise baskı kalitesi de iyi olacaktır. Bu modellerde ayrıca bitmeyen kartuş uygulaması da vardır.
  • Nokta vuruşlu yazıcılar; bu yazıcılarda şerit yardımı ile yazım işlemi yapılır. Bu yazıcılarda dolum yapılmaz ancak şeritler bittiğinde yenisi ile uygun maliyetlere değiştirilebilir.

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İyi bir yazıcı satın almanız, bu cihazla yapacağınız tüm işlemlerin daha rahat ve hızlı yapılmasını sağlar. Yazıcı alırken nelere dikkat etmeliyiz ve genel olarak nasıl seçimler yapmalıyız bilgi vermek istiyoruz.

Yazıcıyı Kullanım Amacınızı Belirleyin

Yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yazıcıyı hangi amaçla kullanacağınızdır. Aslında işini temelini ve alacağınız yazıcı modelini direkt olarak belirleyecek en önemli faktör bu durumdur. Profesyonel bir baskı işlemi için istiyorsanız buna uygun bir cihaz almanız gerekir. Daha basit yazdırma işlemleri için ise daha normal ve basit bir cihaz satın alabilirsiniz. Ayrıca kullanım amacınıza göre sadece yazdırma veya fotokopi ile tarayıcı özelliği olan cihazlara da yönelebilirsiniz.

Yazıcının Kapladığı Alan ve Güç Tüketimi

Ev için kullanacağınız yazıcıların daha küçük ve daha kullanışlı olması gerekir. Büyük yazıcılar hem evlerde fazla yer kaplar hem de güç tüketimi daha fazladır. İş yerinde kullanacağınız yazıcının ise daha kapsamlı ve daha gelişmiş bir ürün olması gerekir. Her iki alanda da kullanılacak yazıcılarda en fazla dikkat edilmesi gereken nokta güç tasarrufu sağlayıp, sağlamadığıdır. İş yerlerinde özellikle çok fazla kullanıldığı için işletmeye maliyeti oldukça yüksek olabilir. Bu durumun önlenmesi için daha güç tasarrufu yüksek bir ürün tercih edilmesi gerekir.

Kullanım Sıklığına Göre Seçim Yapmak

Yazıcıyı evde veya iş yerinde fark etmeksizin kullanım sıklığına göre bir model tercih etmeniz gerekir. Eğer ortalama 20-30 sayfalık bir baskı alacaksanız, normal ve sıradan bir marka alabilirsiniz. Sadece daha pratik bir kullanım için kablosuz olan modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer aylık baskı sayınız 500 ve üzeri ise tanklı bir yazıcı almanız gerekir. Bu yazıcıların toner seviyeleri genellikle 1000 sayfa olarak geçer. Bu da sizlerin kullanımına daha uygundur. Daha yüksek baskı yapıyorsanız da yine buna göre seçimler yapmanız gerekir.

Kullanım sıklığı ayrıca baskı kalitesi ve baskı hızı konusunda da dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Eğer günlük olarak çok fazla yazıcı ile uğraşıyor ve çok fazla baskı alıyorsanız, baskı hızı yüksek bir cihaz bulmanız gerekir.

Sarf Maliyeti ve Sarf Devamlılığı

Yazıcılar genel olarak dolum yapılabilen veya yapılamayan olarak ikiye ayrılır. Yüksek baskı yapılan yerlerde dolum tonerli yazıcı kullanmak maliyet açısından çok daha avantajlıdır. Muadil toner kullanılabilen yazıcılarda yine maliyet açısından sizlere avantaj sağlar.

Yazıcıların Fiyatı

Yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ürünlerin fiyatıdır. Genel olarak birçok kişi kaliteli ancak uygun fiyatlı bir ürün ister ancak bu hiç kolay değildir. Zaten burada odaklanılması gereken nokta ürünün fiyatından ziyade satının kalitesidir. Mutlaka kaliteli ve güvenilir firmalardan ürünün satın alınması gerekir. Bu konuda mutlaka iyi araştırma yapmanız gerekir. Bizlerin tavsiyesi, yazıcı gibi önemli cihazlara olabildiğince bütçe ayırmanızdır. Çok abartmadan gayet etkili ve kaliteli bir ürün bulabilirsiniz.

Yazıcı fiyatları genel olarak yaz aylarında indirime girerken sonbahar mevsiminde ise artar. Ürünü satın alırken daha çok yaz aylarına getirirseniz daha uygun fiyatlı ürün bulabilirsiniz. Acil ihtiyacınız yoksa ürünü satın almak için bu tarihleri beklemenizi öneririz. Eğer evde günlük kullanım için bir yazıcı istiyorsanız çok komplike ve profesyonel bir yazıcı almanıza gerek yoktur. Bu yazıcılar fiyat bakımından zaten oldukça pahalıdır. Daha uygun fiyatlı ve daha iyi bir ürün bulabilirsiniz.

En İyi Yazıcı Nereden Alınır?

İyi bir yazıcı almak istiyorsanız marka ve modeller kadar ürünü nereden aldığınız da önemlidir. Mutlaka güvenilir ve kurumsal firmalardan hizmet almanız gerekir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir yazıcı alabileceğinizi söyleyebiliriz. Güvenilir satıcılardan, istediğiniz marka ve modellerde ürünleri rahatlıkla alabilir ve kullanabilirsiniz.

Yazıcı alırken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi konular üzerinde durmalıyız konularında detaylı bir yazı yazmaya çalıştık. Sizler de iyi bir yazıcı almak istiyorsanız, yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı