Bilgi

Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir?


Yazılım bir teknoloji terimidir. Anlamı; Bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini ve  kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlara yazılım denilir.

Bilgisayar yazılım türleri

Bilgisayar yazılımları 3 ana grupta incelenir.

1- Sistem Yazılımları (System Software): Bilgisayarın işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır. Sistem yazılımları bilgisayar kullanımı için gerekli ana fonksiyonları sağlar ve bilgisayar donanımına ve sistemin yürütülmesine yardımcı olur. Şu kombinasyonları içerir:

  • Aygıt sürücüleri
  • İşletim sistemleri
  • Sunucular
  • Hizmet programları
  • Pencere sistemleri

Sistem yazılımı çeşitli bağımsız donanım bileşenlerinin birlikte çalışmasından sorumludur. Sistem yazılımı bilgisayar donanımının işletilmesi ve uygulama yazılımının çalıştırılması için bir platform sağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar yazılımıdır. İşletim sistemi ( önde gelen örnekler; Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux olmak üzere): Bilgisayar parçalarının; hafıza ile diskler arasında veri alışverişi veya monitöre görüntü sağlamak gibi görevleri uygulayarak birlikte çalışmasına olanak sağlar. Ayrıca üst düzey sistem yazılımı ve uygulama yazılımlarının çalıştırılması için bir platform oluşturur.

2- Uygulama Yazılımları (Application Software): Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin listelerin,sıralamaların,yapılacak listelerinin kayıtlarını tutan programlar, sınıf öğretmenlerinin sınıftaki öğrencilerinin notlarını tutan programlar vs. gibi yazılımlardır. Bütün sistem programları içinde en temel yazılım işletim sistemidir.Bilgisayarın bütün donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol ettiği gibi, kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar.

Uygulama yazılım türleri nelerdir ?

  • Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları
  • Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları

3- Çevirici Yazılımlar: Herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı