Bilgi

Yeni T.C Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda –kısa bir şekilde- “Yeni T.C Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?” Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Yeni Çipli T.C Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır?

Yeni T.C Kimlik Kartı almak için öncelikle 2 (iki) adet biyometrik fotoğraf çektirmelisiniz. Biyometrik fotoğrafı hemen hemen bütün fotoğrafçılarda çekebilirsiniz. Biyometrik fotoğraf aklınızı karıştırmasın normal vesikalık fotoğraftan farkı yüzün tam ön cephesinden çekilen normal vesikalık fotoğraftan biraz büyük fotoğraf oluyor.

Biyometrik fotoğrafınız tamamsa gidip bir bankadan 18.5 TL yatırmanız gerekiyor. Bankaya gittiğinizde yeni kimlik için dediğinizde sizden 18.5 TL alacak ve ödeme yaptığınıza dair dekont verecektir. Hemen hemen bütün bankalardan bu ücreti yatırabilirsiniz. Bu arada hatırlatalım mobil bankacılıktan bu ödemeyi gerçekleştiremiyorsunuz. Eşiniz, çocuğunuz veya başkasına ait kimlik çıkartacaksanız aynı şekilde onlar olmadan bu parayı yatırabilirsiniz.

Biyometrik fotoğrafınız hazırsa, 18.5 TL ödemeyi yaptıysanız ve dekontu aldıysanız gidip size yakın Kaymakamlık içerisinde bulunan Nüfüs Müdürlüğüne gideceksiniz.

Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Biyometrik Fotoğraf ( Normalde 1 adet yeterlidir)
  • Herhangi bir bankaya 5 TL ödeme yaptığınıza dair dekont

İlçe Nüfus Müdürlüğünde öncelikle sizden parmak izi alınacak ki bu işlemde önce başparmaklarınız sonra diğer tüm parmaklarınızın tek tek parmak izi makine aracılığıyla alınacak. Parmak iziniz alındıktan sonra sizden biyometrik fotoğraf istenecek ve bir kağıda fotoğrafınız yapıştırıldıktan sonra imzanız alınacak. Bu imza çıkacak kimliğinize eklenecek olan imzadır.

Gişedeki memur sizden bir kimlik kartı isteyecektir. Eğer normal Eski TC Kimlik Kartınız (Nufus Cüzdanı) yoksa bunun yerine aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, askeri kimlik kartı memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi gibi fotoğraflı kimlik belgesi yeterli olacaktır. Zaten kullandığınız Normal Nüfus Cüzdanı işlemlerden sonra size geri verilecektir. Bu kimliği kullanmaya devam edeceksiniz.

Bilgileriniz onaylandıktan sonra sizden bir telefon numarası istenecek ve PTT Kargo ile yeni çıkan kimliğiniz adresinize gönderilecektir. Kimlik kartları başvurudan sonra 15 gün içerisinde size belirtilen adresinize gönderilir. PTT kargoyla gönderilen kimlik kartlarının teslimat günü kişiye verdiği telefon numarasına bilgilendirme mesajı atılır.

Tüm bu işlemleriniz yoğunluğa göre 20-30 dakika sürmektedir. Aile bireyleri için yeni kimlik çıkarmanız gerekiyorsa onlarında orada hazır bulunmaları gerekiyor.

Not: 15 yaşını doldurmamış vatandaşlardan biometrik fotoğraf istenmez. Başvuru işlemini 15 yaşını tamamlamış erginler kendileri şahsen yapmalılar. 15 Yaşındaki küçükler kendileri ve vasileri belgeleri (dekont) tamamsa kimlik başvurusunda bulunabilir.

Ayrıca talep etmeniz halinde nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi verilir.

Başvurulan kimlik kartlarının takibi ve sorgulaması https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Adresten teslim edilemeyen kimlik kartları nüfus müdürlüğüne geri gönderilir. Buradan da alınmayan kimlik kartları imha edilir.

Doğrudan randevu almadan Nüfus Müdürlüğüne gidip yeni kimlik kartı başvurusu yapabileceğiniz gibi https://randevu.nvi.gov.tr/ buradanda RANDEVU alıp gidebilirsiniz.

İşlemleriniz tamamlandığında size bir zarfla ŞİFRE verilecek. Bu şifrene elektronik imza vs. işlemlerinde kullanılacak.

İşlemlerimiz tamamdır. Hayırlı olsun.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı