Bilgi

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar


Herkese Merhaba. Bu yazımızda kimlik yenileme için gerekli evraklar konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Kimliğinizi yenileyecekseniz öncelikle aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

1– Hali hazırda kullandığınız nüfus cüzdanı yani kimlik kartı

2– Son altı ay içerisinde çekmiş olduğunuz 1 adet biyometrik fotoğraf.

3– Mobil bankacılıktan veya bankadan 37,50 TL değerli kâğıt bedelinin yatırılması.

KİMLİK KARTI BAŞVURUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER

– Biyometrik fotoğrafı hemen tüm fotoğrafçılar 4 tanesi yaklaşık 50 TL’ye çekiyor. Biyometrik fotoğraf kimlik başvurusu için şarttır.

Şu anda 37,5 TL olan değerli kâğıt bedelini isterseniz Vakıf, Halk, Ziraat gibi bir bankadan veya telefonunuzun mobil bankacılığından ödeyebilirsiniz. Mobil bankacılıkta Ödemeler – Vergi – Kimlik Kartı Satış Bedeli sekmelerini takip ederek “Değiştirme Nedeniyle Düzenlenen T.C. Kimlik Kartı” bedeli altında ödemenizi yapın. Sizden nüfus müdürlüğünden dekont alınmayacaktır.

– Evrak ve ödemeleriniz tamamsa randevu için E-Devlet (tıkla) veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (tıkla) sitesinden RANDEVU almanız gerekiyor. Randevu almadan nüfus müdürlüğüne işleminiz yapılmayabilir.

15 yaşını tamamlamamış çocuklarınızın Nüfus Müdürlüğüne gelmesine gerek yoktur. Anne-Babalar 15 yaşını tamamlamamış çocukları için bizzat başvuru yapabilirler.

Kimlik kartı alabilmek için 15 yaşını tamamlamış kişinin şahsen başvurusu esas olup başvuru sırasında ilgilinin biyometrik verisi ve imzası alınmaktadır.

15 yaşını tamamlamamış çocuklar adına; veli, vasi veya vekâletname ibraz edenler ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 17. maddesindeki beyanla yükümlü kişilerin kimlik kartı başvurusu alınır.

15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi veya kimlik kartının seyahat belgesi olarak kullanılacağının beyan edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı izni ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soy bağı bulunması şartı aranmaz.

Öncelikle 15 yaşını tamamlamamış çocukların; veli, vasi veya vekâletname ibraz edenler ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 17. maddesindeki beyanla yükümlü kişilerin kimlik kartı başvurusu alınır, nüfus müdürlüğüne gelme zorunluluğu bulunmamaktadır. 15 yaşını tamamlamış olanlar ise fotoğraflı bir kimlik belgesi sunamaması halinde anne, baba, eş, varsa ergin kardeş veya ergin çocuklarının veya vasinin beyanı alınır.

Kimlik başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir ilçe nüfus müdürlüğünden yapabilirsiniz.

– 15 yaşını doldurmuş kişiler kimlik kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı