Bilgi

YouTube’de Çocuklar İçin Uygun Olmayan Videoları Engelleme


Herkese Merhaba. Bu yazımızda –kısa bir şekilde- YouTube’de çocuklar için zararlı/uygunsuz videoları nasıl engelleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım. Aslında telefondan oldukça hızlı bir şekilde youtube’de çocuklar için uygun olmayan videoları kısıtlayabilirsiniz. Bunun için YouTube penceresinden sağ üstte bulunan üç nokta veya altta görüldüğü gibi profil kısmını klikliyoruz. Açılan pencereden AYARLAR >>> GENEL sekmelerini seçiyoruz. Aşağıda Kısıtlı Mod seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

Kısıtlı Mod Nedir? 

Kısıtlı Mod, görmeyi tercih istemediğiniz veya ailenizdekilerin, çocukların vs. görmesini istemediğiniz yetişkinlere uygun olabilecek içeriklerin denetlenmesine yardımcı olan, isteğe bağlı olan bir ayardır. Videonun başlığı, açıklaması, meta verileri, Topluluk Kuralları incelemeleri, yaş kısıtlamaları gibi birçok belirteci kullanarak erişkinlere uygun olabilecek içerikleri belirliyor ve filtreleniyor. Kısıtlı Mod, tüm dillerde kullanılabilir ancak kültürel farklılıklar ve hassasiyetler nedeniyle farklı şekillerde çalışabilir. Ayrıca kısıtlı mod etkinleştirildiğinde izlediğiniz videolardaki yorumları göremezsiniz.

Bahsettiğim ayar dışında extra bir ayar Youtube için pek mümkün değil. Kısıtlı modu aktif hale getirdiğinizde bile müstehcen cinsel içerik, şiddet veya tehlike barındıran videolar engellenmeyebiliyor. Ancak bu tarz videoların şikayet edilmesi ve engellenmesi ile izlenmesi engellenebilir. Şahsen Türkçe içerikli çocuk videolarında bile saçma sapan videolar görebiliyoruz. Bunu yapanlar özellikle ebeveynler! SIRF KANALDAN ÜÇ KURUŞ KAZANACAKLAR diye çocuklarına videolar çektirip yapmadıkları rezillik yok. Şiddetin, korkunun, cinselliğin sınırlarında gezen bu videolardan uzak durmak en sağlıklısı. Sizlerde mümkün olduğunca bu tarz videoları şikayet edip engelleyin. 

Açıkça şu zombili videolardan bıktık usandık! Tek çare şikayet etmek.

YouTube personeli haftanın 7 günü 24 saat çalışarak işaretlenen videoları inceler. YouTube’a yüklenen bir video istediğiniz zaman işaretlenebilir ve ardından YouTube ekibi tarafından incelenir. İnceleme ekibi tarafından herhangi bir ihlale rastlanmazsa işaretleme sayısı bu durumu değiştirmez ve video sitede kalmaya devam eder. Video işaretleme işlemi anonimdir; böylece diğer kullanıcılar videoyu kimin işaretlediğini bilemez.

3 Yorum

3 Yorum

 1. Melike uğun

  26 Temmuz 2018 at 15:44

  Lütfen cinsel içerikli pis vdeoları yutuptan kaldırın

  • Cüneyt Çağala

   27 Temmuz 2018 at 15:45

   merhaba. bu bizim elimizde olan bir durum değil. bunun için videoyu şikayet edebilirsiniz.

 2. RedStone

  4 Temmuz 2019 at 13:57

  Abi Allah senden razı olsun.Bu pis videolara artık ulaşamıyorum.Sayende günaha girmekten kurtuluyoruz.Tüm içtenliğimle söylüyorum Allah ne muradın varsa versin.👏👏👏👏👍👍👍

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı