Bilgi

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? En Kaliteli Zeytinyağı Hangisidir?


Zeytinyağı, özellikle Ege ve Akdeniz mutfaklarında yoğun şekilde tüketilmektedir. Marketlerde farklı isimlerde ve fiyatlarda zeytinyağı çeşitleri ile karşılaşmaktayız. Yağın kalitesinden anlayanlar için sorun yok da peki ya zeytinyağı hakkında yeterli bilgiye sahip değilsek? Soğuk sıkım zeytinyağı, riviera zeytinyağı, naturel sızma zeytinyağı nedir diye sorsak eminim birçok kişi bu soruya yanıt vermekte zorlanabilir.

Bu yazımda sizlere en kaliteli zeytinyağı olan soğuk sıkım naturel sızma zeytinyağı hakkında kafa karıştırmadan, bilimsel kelimelerden uzak, basit anlatım dilini kullanarak açıklayıcı bilgiler vermek istiyorum. (Diğer yağlardan da birer cümle halinde bahsedelim)

En Kaliteli Ve Sağlıklı Zeytinyağı Hangisidir?

Zeytinyağı çeşitleri arasında en kaliteli ve sağlıklı olanı naturel sızma zeytinyağıdır. Zaten satış fiyatından da anlaşılacağı gibi diğer yağlara göre pahalı olmakla birlikte asit oranı düşüktür.  Naturel sızma zeytinyağı asit oranı yüzde 1’i geçmez. Naturel sızma zeytinyağını yemeklerinizde, salatalarınızda hatta sabahları aç karnına bir yemek kaşığı çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Zeytinyağının haklı olarak en büyük savunucularından biri olan Prof Dr Canan Karatay verdiği röportalarda; sabahları aç karnına bir kaşık soğuk sıkım zeytinyağı tüketmenin sindirim sistemini rahatlattığını, vücuda enerji verdiğini ve açlık hissini bastırarak güne sağlıklı başlamanıza yardımcı olduğunu dile getirmektedir.

Naturel Sızma Zeytinyağı Tadı Nasıldır?

 Naturel sızma zeytinyağının kendine has olan tadını bilenler bilir. Bilmeyenler için tarif edecek olursak;

1- Naturel sızma zeytinyağını kokladığınızda burnunuza taze yeşil çimen kokusunu andıran bir koku geliyorsa,

2- Zeytinyağının tadına baktığınızda genzinizde sizi rahatsız etmeyecek bir yanma ve hafif bir acılık hissediyorsanız doğru zeytinyağını bulmuşsunuz demektir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir? Nasıl Üretilir?

Eminim soğuk sıkım kelimesi ile de çok sık karşılaşmaktasınız. Marketlerde satılan ürünlerin üzerinde ‘Soğuk Sıkım’ ya da ‘Cold Pressed’ ibarelerini görmekteyiz. Peki nedir bu soğuk sıkım zeytinyağı, kısaca bilgi odaklı anlatmaya devam edelim.

Soğuk sıkım, zeytinyağı üretimi esnasında kullanılan suyun sıcaklığının 26 – 27’yi dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlanması demektir. Zeytinyağı üretimi esnasında suyun sıcaklığı ne kadar düşük, presleme ne kadar hızlı olursa elde edilecek yağın kalitesi de o kadar yüksek olur.

Sızma Zeytinyağının Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Yukarıda en kaliteli zeytinyağı olan naturel sızma zeytinyağı hakkında kısaca bilgilendirme yaptık. Şimdi karşılaştırma yapmak için diğer zeytinyağı çeşitlerinden de bahsedelim.

Riveira Zeytinyağı: Marketlerde satışı yapılan yağlardan biri olan riveira zeytinyağı, asit oranı bakımından yüzde 1 – 1,5 arasında bir değere sahiptir. Ağırlıklı olarak rafine zeytinyağı ve bir miktar sızma zeytinyağı karıştırılarak elde edilen riveira zeytinyağı yemeklerde kullanılabilmektedir. Marketlerde ucuz satılan bir zeytinyağı görürseniz bilin ki o riveira zeytinyağıdır.

Rafine Zeytinyağı: Ülkemizde çok fazla kullanılmayan (ABD, Rusya gibi ülkelerde yaygın olduğu bilinmektedir) rafine zeytinyağı, yüksek asit oranlı kötü kokulu zeytinyağlarının doğal yapısı bozulmadan yağdan ayrıştırılarak yenebilir kıvama getirilmesine rafine zeytinyağı denir.

Kısaca konuyu özetlemek gerekirse; zeytinyağı alırken çok ucuz olmamasına, mümkünse naturel sızma zeytinyağı olmasına özen göstermenizi tavsiye ediyorum.

Doğal Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Sipariş

Birçok büyük marketlerin rafları çeşitli markaların zeytinyağları ile donatılmış durumdadır. Eğer bu yağları deneyip damak tadınıza uygun olanını bulamadıysanız bir de bu işi yapan doğrudan üreticilerden zeytinyağı sipariş vermeyi deneyebilirsiniz. Sosyal medyanın artan gücü sayesinde artık istediğinizi birkaç tıkla kapınıza göndertebilirsiniz. Doğal sızma zeytinyağı konusunda size küçük bir tavsiye verelim.

Aydın bölgesinin dağ köylerinde;

  • Hiçbir zirai ilaçlama yapılmadan
  • Katkı maddesiz
  • Düşük asit oranlı
  • Zeytinin ağaçtan toplanıp yağ üretimine kadar tüm süreçlerin bizzat takip edildiği
  • Bu yılın mahsulü
  • Taze çimen kokusu üzerinde

Soğuk sıkım yöntemle elde edilen doğal Aydın soğuk sıkım zeytinyağı satışı yapan, doğrudan üreticiden tüketiciye ulaştıran tavsiye edebileceğim bir sayfadır.

Web Site: www.dogalzeytinyagisiparis.com

Facebook: https://www.facebook.com/hakikizeytinyagisiparis

İnstagram: https://www.instagram.com/dogalzeytinyagisiparis/

Eğer zeytinyağı almayı düşünüyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Yazımın sonunda yine Prof Dr Canan Karatay’ın güzel bir sözünü paylaşalım.

‘En sağlıklı meyve suyu zeytinyağıdır.’

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı