Bilgi

Renklerin Gizli Anlamları


Basit bir sunumdan tutun da popüler bir markanın bir ürününü reklamına kadar geniş bir yelpazede renklerin gizli anlamlarından oldukça fazla faydalanıyoruz. Çünkü renkler tutkudur ve her rengin farklı bir dili vardır. Her renk insana farklı şeyler anlatır. Bir insanın en çok tercih ettiği renkten onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğu bile anlaşılabilir. Bazı renkler tehlikelidir bazıları ise masum. Gelinler beyaz, cadılar siyah giyer. İyi karakterler renkli, kötüler koyu renkli giyinir. Bebeklikten itibaren bu şekilde renkleri algılayışımız başlar ölene kadar devam eder.

Beyaz: Beyaz temizliği ve saflığı ifade eder. Ölüm anında görüldüğü idda edilen o nurani ışık beyaz renklidir.Gelinlikler beyazdır.Beyaz devamlılığı ve istikrarı da simgeler. Beyaz renk insana güven verir. Beyaz rengin fazla kullanıldığı evlerde insan kendini huzurlu hisseder.

Kırmızı: Enerjik, ilgi çekici tansiyonu artıcı bir renk olan kırmızı aynı zamanda iştah açıp kan akışını hızlandır. Şimdi bir düşünün bakalım. Herhangi bir AVM de yemek katına çıktığınızda ağırlıklı olarak hangi rengi görüyorsunuz? Tabii ki kırmızı. Çoğu ünlü yemek markaları hep kırmızı logo kullanmayı tercih eder. Burger King kırmızı renkle bizi ateşe davet eder. Coca Cola yine kırmızı renkle gençlere davetiye çıkarır. En sevdiğiniz spor araba rengi nedir diye sorsam %80 lik bir kısım tabiiki kırmızı diye cevap verecektir. Bunun nedeni kırmızı rengin hız ve adrenalin duygusunu anımsattığıdır.Aynı şekilde  The Little Big, Nike, Puma gibi markalar kırmızıyı tercih etmiştir. Çünkü kırmızı hız tutku ve adrenalin anlamına gelir.

Yeşil: Doğa ananın rengi yeşildir. İnsana huzur verir. Yeşil renk Karadenizdir. Huzur verir sakinleştirir. Rahatlatır, güvende hissedersiniz kendinizi. Hastaneler de logo ve iç tasarımlarında yeşili tercih eder çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Verimli çalışmak istiyorsanız veya hayal gücünüzü maksimum oranda kullanmak istiyorsanız çalışma odanızı mutlaka yeşile boyamanızı tavsiye ederim.

Kahverengi: Oldukça ilginç bir anlamı vardır kahverenginin. Çabuk anlamına gelir. Her ne yapıyorsan yap çabuk yap anlamına gelir. Yapılan psikolojik test ve araştırmalarda fast-food restoranlarının hepsinin sandalyeleri ve masalarının hatta duvarlarının bile neden  kahverengi renkte olduğu araştırılmış. Sonuç oldukça ilginç. Bu renk fast food dükkanlarında çabuk ye çabuk git anlamına geliyor. Bu nedenden dolayı olsa gerek tamamen kahverengi mobilya ve duvarlardan oluşan bir ortamda ders çalışmak veya iş yapmak neredeyse imkansızdır. Çünkü insan böyle bir ortamda çabucak sıkılabilir. Mümkün olduğunca ferah renkler tercih edilmelidir ki rahat bir çalışma ortamı olsun.

Siyah: Hırs güç ve tutku eşittir siyah. Tüm hırslı kötü karakterler siyah giyinir. Tüm güçlü patronlar lüx siyah arabaları tercih eder. Bu gibi o kadar çok bilinçaltımıza işlemiş siyah görüntü var ki.. Türk toplumunda matemi simgeler, üzüntüyü depresyonu simgeler.

Gri: Diplomasinin soğukluğunu bu renkle hissedebilirsiniz. Gri hayal gücünü öldürür insanı depresyona sürükler. Üzgün olduğunuzda veya depresif olduğunuzda gri giyme ihtimaliniz oldukça fazla.

Mor: Depresyonun en vahim rengidir. İntihar vakaları araştırıldığında intihar eden kişilerin mor sevdalısı olduğu görülmüştür. Çok da tercih edilmemesi gereken bir renktir mor.

Mavi: Nazar boncuğu kötü enerjiyi hapseder insanı sakinleştirir. Mavi huzur verir. Bir inanışa göre okul çocuklarının mavi önlük giymesi veya ilkokulların genelde mavi renkli olmasının nedeni bu rengin insanları sakinleştirdiğidir.

Sarı: Tıpkı trafik ışıklarındaki anlamı gibi gerçek anlamında da sarı geçici anlamına gelir.

Bir çok ana ve ara rengin varlığı yukarıda da açıkladığım gibi bilinçaltına adeta bir dokunuş işlevi görür. Doğumumuzdan itibaren hatta anne karnında  bile bilinçaltımız boş bir tuvalse renkler ve onların gizli anlamları da bu tuvale anlam katacak olan renklerdir. Doğduğu andan itibaren neşeli renklerle büyüyen çocuklar ileriki yaşamlarında daha pozitif olur. Gökkuşağı kadar renkli olmanız dileğiyle 😊

1 Yorum

1 Yorum

 1. Ebru

  29 Mayıs 2020 at 17:01

  Merhabalar,

  Sözsüz iletişim sözlü iletişimden daha etkili olmaktadır ve tercih ettiğimiz renkler karşı tarafa bir enerji yaymaktadır. Renkler doğru ve yerinde kullanıldığında hem iletişime olumlu etki eder hem de psikolojik açıdan insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Renklerin dili ve iletişime etkisi üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/iletisimde-renklerin-onemi/

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıkla kalın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı