Bilgi

1 ABD Doları = 35 Kat Trilyon Zimbabve Doları!


Zimbabve Doları 1980 yılından 12 Nisan 2009’a kadar Zimbabve Cumhuriyetinde kullanılan para birimidir. 1980 yılında Rodezya Doları’nın yerini alıp ilk dağıtılıdığı zaman dünyanın en değerli para birimlerinden birisi olarak sayılmasına rağmen siyasî kargaşa ve hiper enflasyondan dolayı hızlı bir şekilde değerinin yitirilerek dünyanın en az değere sahip olan para birimlerinden haline gelmiştir.

2008 yılında Mugabe tarafından kabul edilen tartışmalı tarım politikası sonucunda üretimi duran Zimbabve’de sıkıntılı günler baş göstermiştir. 2009 yılında yaşanan hiperenflasyon neticesinde kullanılmaya başlanan yabancı para birimleri nedeniyle değerini ve önemini büyük ölçüde yitiren para birimi, 12 Nisan 2009 tarihinde alınan karar ile bir yıl süreyle tedavülden kaldırıldığı açıklanmıştır. Bu sürecin sonunda da ekonomik verilerin kendi para biriminin kullanılmasına hala uygun olmadığı gerekçesiyle Zimbabve doları büyük çoğunlukla resmi ödeme aracı olarak kullanılmaktan çıkarılmıştır. Zimbabve Merkez Bankası başkanı John Mangudya Haziran 2015’te yaptığı açıklamada ülke içerisinde artık neredeyse hiç kullanılmayan para biriminin Eylül 2015 itibarıyla tamamen piyasadan çekileceğini açıklamış, bu tarihten itibaren hali hazırda kullanılan diğer ülke para birimlerinin kullanılacağını açıklamıştır.

Ülke genelinde ABD Doları, Avro, Güney Afrika Randı, İngiliz Sterlini gibi para birimleri kullanılmakta olup, ticaretin, ödemelerin birçoğu bu para birimleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu değişim sürecinde Zimbabve vatandaşları 1 ABD Doları için 35 Katrilyon Zimbabve Doları vermek durumunda kalmışlardır.

Zimbabve hükûmetine göre ancak sanayî hasılatın iyileştiği zaman Zimbabve doları yeniden yürürlüğe girecektir.

Günlük enflasyonları bile çoğu ülkenin aylık hatta yıllık enflasyonundan yüksek seviyelere ulaşan ülkede, halk 1 kilo et için 1 bavul dolusu para taşımak durumunda kalmış, bir ürün alabilmek adına yaklaşık 11 kg ağırlığında paranın transfer edildiği söylentileri gerçekleştirilmiştir. 500.000.000.000.000 (beş yüz trilyon) Zimbabve Doları sadece 1,8 Amerikan Dolarına karşılık gelmektedir (Kasım 2009). Ülkedeki enflasyon oranı %158.000.000 civarında tahmin edilmektedir. Bu, dünyanın en büyük enflasyon oranıdır (Temmuz 2009). Ülkede tedavülde olan en küçük para 100.000.000 Zimbabve Dolarıdır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Marmara

    24 Mayıs 2018 at 19:06

    Vay be .. Demekki1 kilo et için 1 bavul para taşıyorlarmış ha. Demekki bizdede etin fiyatının artması ekonmomiinin iyi olmadığının bir göstergesi.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı