Bilgi

1 Nisan Şakasının Bilinmeyen Hikayesi!


Bir söylentiye göre “1 Nisan Şakası” olarak bilinen ve dünyada şaka günü olarak kutlanan bu günün islam alemi  için bir trajedinin sonucu olarak ortaya çıktığı savunulmaktadır. Bu görüşe göre 15. yüzyılda Haçlı ordusu İspanya da bulunan Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatma altına almıştır. Bu kuşatmada kış ayı olması sayesinde kale korunabilmektedir.Haçlı ordusu komutanı durumu anlar ve taktik değiştirmeye karar verir. Komutanın yeni taktiği hilelerle doludur. 31 Mart gecesinde kalenin önüne geçer ve bir eline hristiyanlığın dini kitabı İncil’i diğer eline ise Kuran-ı Kerim’i alır. Ve bağırmaya başlar..”Şu iki kitap üzerine yemin olsun ki eğer kaleden çıkar ve ordumuza teslim olursanız size zarar vermeyeceğim.”

Müslümanlar zaten ellerinde imkan olmadığı için anlaşmayı kabul etmiştir. Ertesi gün yani 1 Nisan da Haçlı ordusu komutanı bütün müslümanların öldürülmesi için emir vermiştir. ‘Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz’ dediklerinde;

Komutanın sözü ise ” Ben size o sözü dün akşam için verdim” der ver orada bulunan tüm müslümanları şehit eder.

Bu olaydan sonra 1 Nisan müslümanlar arasında ” Hile Günü” olarak bilinmiştir. Hristiyan aleminin çoğunda ”Şaka Günü” olarak bilinen 1 Nisan, bazı müslümanlar tarafından ”Hile Günü” kabul edilmiştir.

Not: 1 Nisan’ın tarihi sosyal medyada her ne kadar yaygın olarak Müslümanların şehit edildiğiHile Günü’ olarak anlatılmış olsa da, tarihi kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlamamaktayız. Endülüs’teki son kale olan Gırnata’nın düşüşü, 2 Ocak 1492 gününe rastlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı