Bilgi

12+ Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları


Herkese Merhaba. Bu yazımızda dünyada en çok kullanılan arama motorları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Arama motorları artık günlük hayatımızın neredeyse bir parçası haline gelmiştir. Onlar olmadan internette gezinmemiz neredeyse imkansız hale geliyor. Çoğumuz günde en az bir kez bir arama motoru kullanıyoruz. Bu şaşırtıcı araçlar, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm konular hakkında bilgi bulmamıza yardımcı oluyor. Aklımıza takılan bir soru veya haber kaynağından tutun bir çok amaç için sıklıkla arama motorlarını kullanıyoruz. Peki nedir arama motoru?

Arama motoru, internet üzerinde bulunan herhangi bir içeriği aramak için kullanılan bir sistemdir. Üç bileşenden meydana gelmiştir: web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi. Ancak arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir.

İlk arama motoru 1990 yılında bir üniversite öğrencisi olan Alan Emtage tarafından Archie adıyla kuruldu. İngilizce “archive” kelimesinden türemiştir. Bu arama motoru insanların aradıkları dosyaları bulmaya çalışıyordu. Popüler olmaya başladığında Minnesota Üniversitesi’nden Mark P. McCahill, Archie karşısına 1991’de Veronica‘yı çıkardı. Çok geçmeden aynı amaçla Jughead’de kuruldu. İkisi de Dosya aktarım iletişim kuralı çerçevesinde çalışıyordu.

Haziran 1993’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nden Matthew Gray, bir indeks adı oluşturmak için kullanılan ve “Wandex” adıyla anılan ilk internet botununu üretti. Sonra Kasım 1993’te kurulan ve internet botu olmayan Aliweb arama motoru, web sitelerinin bilgilerini kullanarak oluşturulmuş ilk arama motoru oldu.

Aralık 1994’te web sayfalarını bulmak amacıyla kendi içerisinde dizin oluşturan ve tasarlanan sorgu programına arayüz ve bir web formu olarak kullanılabilen JumpStation arama motoru oluşturuldu. Bir ilk olan “tam metin”(full text) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler, 1994 yılında görücüye çıktı. Önceki arama motorlarının aksine; herhangi bir web sayfasını, her kelimesi için herhangi bir kullanıcının aramasına izin veriliyordu. Ayrıca yine 1994 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi‘nden Dr. Michael Mauldini tarafından üretilip satışa çıkan Lycos, büyük bir ticari çaba oldu. Kısa bir süre sonra; Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista dahil pek çok arama motoru internet ortamında görücüye çıktı ve popülerlik için birbiriyle yarıştı. Ancak bunların içinde bulunan, David Filo ve Jerry Yang‘ın kurduğu Yahoo!, insanların ilgisini diğerlerinden çok çekerek web sayfaları bulmanın en popüler yolu olarak kullanılan arama motorları arasında yer aldı.

Arama motorlarına 1990’ların sonlarına kadar büyük çapta bir yatırım yapılmadı. Ancak o yıllardan itibaren büyük şirketler ortaya çıkan bu yeni arama motorlarından kazanç elde etmeye başladı. 1998 yılında Google’ı kuran Larry Page ve Sergey Brin, PageRank adlı teknolojilerini satmak istediler ancak alıcı çıkmadı. İnternet ağındaki her sayfayı puanlayan bu sistem; o sayfaya ne kadar çok link verildiyse ve link veren yerlerin puanı ne kadar çoksa, söz konusu sayfaya da o kadar çok puan verme mantığına dayanıyordu. Google’ın sahipleri bu teknolojiyi satamayınca büyüme kararı aldılar ve 35 milyon dolar yatırım kredisi de alınca 1999’da Google Search‘ü kurdular. 2000’li yıllarda öne çıkan Google arama motoru’nun ardından kısa sürede gelişip 2000 yılında Google Araç Çubuğu çıkaran ekip, 2004 yılında kütüphanelerdeki binlerce kitabı Google Book Search adıyla aramaya açtı ve 1 GB kapasite ile Google Mail yani Gmail hizmetini başlattı. Google 2018’in sonları itibarıyla, en popüler web arama motoru olarak dünya çapında tanınıyordu.

Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları

2018 Yılı itibariyle;

  • Google %91.77’lik bir paya sahiptir.
  • Microsoft (Bing) %2.79’luk bir paya sahiptir.
  • Yahoo %2.06’lık bir paya sahiptir.
  • Baidu %1.49’luk bir paya sahiptir.
  • Yandex %0.47’lik bir paya sahiptir.
  • Diğer Arama Motorları %1.41’lik bir paya sahiptir.

1- Google

Google arama motoru, dünyanın en iyi arama motorudur ve aynı zamanda Google’ın en popüler ürünlerinden bir tanesidir. Arama motoru pazarının neredeyse %70’i Google tarafından satın alınmıştır. Teknoloji devi Google sürekli gelişiyor ve son kullanıcıya en iyi sonuçları vermek için arama motoru algoritmasını geliştirmeye devam ediyor. Google şu anda dünyanın en büyük arama motoru gibi görünse de, 2015 yılı itibariyle YouTube artık Google’dan daha popüler (masaüstü bilgisayarlarda) bir arama motoru haline geldi diyebiliriz.

“Google artık her saniyede ortalama 3.5 milyardan fazla arama  ve   dünya genelinde yılda 1,2 trilyon arama anlamına gelen 40.000’den fazla arama sorgusunu  işliyor. Google’da Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Google Arama’nın geliştirilmesinden sorumlu Amit Singhal, Google’ın arama motorunun, Web’de 30 trilyondan fazla benzersiz URL’yi bulduğu, günde 20 milyar siteyi taradığı ve her ay 100 milyar arama yaptığı (ki bu da günde 3,3 milyar arama ve saniyede 38.000 bin’den fazla) işlediğini açıklamıştır.

2- Bing

Bing (Live Search, Windows Live Search ya da MSN Search), Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir arama motorudur ve 2009 yılında başlatılmıştır. Bing, Microsoft’un web tarayıcısındaki varsayılan arama motorudur. Bing’de, her zaman daha iyi bir arama motoru olmak için çabalıyorlar, ancak Google rekabeti karşısında daha uzun bir yolu var. Microsoft’un arama motoru, haritaların yanı sıra resim, web ve video arama gibi farklı hizmetler de sunuyor. Bing, Places’i (Google’ın eşdeğeri Google My Business) tanıttı. Bu, işletmelerin arama sonuçlarını optimize etmek ve ayrıntılarını göndermeleri için harika bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

3- Yahoo

Yahoo ve Bing, Google’dan daha çok birbirleriyle rekabet ediyor. Netmarketshare.com’un güncel bir raporu bize Yahoo’nun yüzde 7,68’lik bir pazar payına sahip olduğunu gösteriyor. Yahoo! kendi çapında bir arama motoru lideri ve ücretsiz bir e-posta sağlayıcısı olarak görülse de, geçen yıl hacklenen kullanıcı ayrıntıları ve şifreleri nedeniyle zor günler geçiriyor.

4- Baidu

Baidu, Çin’deki en çok kullanılan arama motorudur ve 2000 yılında Çinli Girişimci Eric Xu tarafından kurulmuştur. Bu web araması; web sitesi, ses dosyaları ve resimler için sonuçlar sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Haritalar, haberler, bulut depolama ve çok daha fazlası dahil olmak üzere başka hizmetler de sağlamaktadır.

5- Yandex

1997’de lanse edilen, Yandex Rusya’da en çok kullanılan arama motorudur. Yandex ayrıca Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Türkiye’de de büyük bir varlığa sahiptir. Yandex Haritalar, Yandex Müzik, çevrimiçi çevirmen, Yandex Para ve daha birçok hizmet gibi hizmetler sunar.

6- AOL

Aol.com da en iyi arama motorları arasındadır. AOL, America OnLine’ın kısaltmasıdır. Merkezi New York’da bulunan ABD’nin küresel anlamda kitlesel medya şirketlerinden biridir. The Huffington Post, TechCrunch ve Engadget gibi çevrim içi medya şirketlerinin sahibidir. Şirket ayrıca AOL Reklam, AOL posta ve AOL Platformu olarak reklam hizmetleri vermektedir.

AOL, internet servis sağlayıcılığının yanı sıra, arama motoru, anında mesajlaşma (AIM), e-posta gibi hizmetler de vermektedir. 12 Mayıs 2015 tarihinde Verizon Communications, hisse senedi başına 50 $ ile toplamdan 4.4 milyar $ ödeyerek AOL’u satın alacağını duyurdu. Satın alma işlemi 23 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşti.

7- Ask.com

1995 yılında kurulan Ask.com, daha önce Ask Jeeves olarak bilinir. Garrett Gruener ve David Warthen tarafından Kaliforniya’da kurulan arama motorudur. Orijinal yazılımı Gary Chevsky‘ye aittir. İlk kurulduğunda aranan kelimeleri ayarlayan 100 civarı editör interneti dolaşır ve insanların faydalanacağı en iyi sitelerin sonuçlarda görüntülenmesini sağlarlardı. Bu Ask Jeeves’e büyük bir güvenilirlik kazandırdı. Zaten ask.com domainini almalarının amacı da buydu. Çünkü ask sormak anlamındadır. Siz onlara bir soru soracaksınız onlar da güvendiğiniz birine sormuşsunuz gibi sonuçları görüntüleyeceklerdi. Ama bu çok zahmetli bir işti. Bu yüzden son yıllarda editör sayılarını 10 civarına düşürdüler. Hala editör tavsiyelerini görüntülüyorlar ama bunun yanında İkincil sonuçları gene kendilerinin sahibi olduğu Teoma’dan alıyorlar. Teoma Ask Jeeves’in crawleridir yani botudur.

8- Excite

Excite yaygın olarak bilinmemekle birlikte, hala ilk 10’a giriyor. Excite, e-posta, arama motoru, haberler, anlık mesajlaşma ve hava durumu güncellemeleri gibi internet hizmetleri sunan çevrimiçi bir hizmet portalıdır. Bu ayrıca bize son trendleri, konuları ve aşağıdaki gibi ifadeleri aramamızı sağlar: “Başkan Trump aslında ne yapabilir?” gibi.

9- DuckDuckGo

DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliğini korumak için bilinen popüler bir arama motorudur. Ask.com’dan farklı olarak, arama sonuçlarını oluşturmak için kimler kullandıklarına oldukça açıklar; Yahoo, Bing ve Yummly ile ortaklık kurdular. 2008 yılında Kaliforniya’da Gabriel Weinberg tarafından kuruldu ve geliri Yahoo-Bing arama ittifak ağı ve iştiraklerinden geliyor.

10- Wolfram Alpha

Wolfram Alpha, arama sonuçları olarak belge veya web sayfalarının listesini vermeyen bir hesaplamalı bilgi arama motorudur. Sonuçlar, o sorgu hakkındaki gerçeklere ve verilere dayanmaktadır. Görev bildirimleri, tüm sistematik bilgiyi hesaplanabilir ve geniş erişilebilir hale getirmektir. 2009 yılında lanse edilenler, artık öğrenciler ve eğitimciler için fiyatlandırma ile tasarlanmış bir Pro çözümüne sahipler. Hedeflediği kadarıyla, doğru pazar için harika bir araçtır.

11- Lycos

Lycos arama motoru sektöründe iyi bir üne sahiptir. Hizmet verdiği başlıca alanlar e-posta, web barındırma, sosyal ağ ve eğlence siteleridir.

12- Chacha.com

Chacha.com, insan güdümlü bir arama motoru olup 2006 yılında kurulmuştur. Arama kutusuna herhangi bir soru sorduğunuzda gerçek zamanlı olarak yanıtlanmaktadır.  Aynı zamanda mobil arama ve pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Mobil uygulamalarını iPhone, iPad ve Android‘de de yükleyebilirsiniz. ChaCha azalan reklam gelirleri nedeniyle ticareti durdurmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı