Bilgi

14 Şubat Ne Zaman Kutlandı? Sevgililer Günü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda Twitter camiasının yeni yüzlerinden “Alex Mitroglou” isimli kullanıcının “14 Şubat Ne Zaman Kutlandı? Sevgililer Günü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?” konusundaki floodunu sizinle paylaşacağız. Ayrıca  Alex Mitroglou‘yu takip etmek ve yeni paylaşımlarından haberdar olmak için burada (tıkla) bulunan sayfasına gidebilirsiniz.

Kaynak: (Tıkla)

Günün anlam ve önemini belirten (lakin sizin bildiğiniz anlamda değil) bir flood yapacağım. Aziz Valentin kimdir? Gerçekte ne yapmıştır? Aziz Valentin günü nedir? Sevgililer günü ile Aziz Valentin’in bağlantısı nedir? Çaylarınız alın dinleyin ey ahali!

Aziz Valentin 14 Şubat 269 yılında Claudius II tarafından “misyonerlik faaliyetleri” dolayısıyla Piazza del Popolo ( Flaminian gate ) dışında şehit edilmiş bir Azizdir. “Sevgililer günü” kavramı Hristiyanlıkta yoktur.

Günümüzde Gayr-i Nasraniler tarafından kutlanan gün emperyalizmin bir günü olan sevgililer günüdür. Zira biz Hristiyanlar (Nasraniler) bugünü sevgililer günü olarak değil, Aziz Valentin günü olarak kutlarız. Burada kutlamanın amacı hediyeler çiçekler seksi kıyafetler değildir.

Bugünün amacı Roma imparatoru Claudius II tarafından şehit edilmiş Aziz Valentin için yas tutma, dua etme ve oruç günüdür. Bugünü biz Hristiyanlar olarak ibadetle geçirir ve dua ederiz. Peki bu Aziz Valentin kimdir ve ne yapmıştır?

Aziz Valentin 3. yy’da yaşamış doğum tarihi Katolik kaynaklarında M.S. 226 olarak geçer. Doğum yeri Terni’dir. Aziz Valentin Hristiyan bir ailede büyümüş sonrasında Rahiplik yapmış (bazı kaynaklar Terni Piskoposu olduğunu iletirler) bir Aziz‘dir.

Hayatını Roma imparatorluğu tarafından hapse mahkum edilmiş Hristiyanlar‘a adamış bir kişidir. Hatta bir gün bu yüzden tutuklanmış, O’nu tutuklayan hakim onu test etmek amaçlı hücresine kör evlatlığını getirmiş ve iyileştirirse dilediği her şeyi yapacağını vaad etmiştir.

Aziz Valentin kızı İsa Mesih’in adıyla kutsamış, kızın gözleri açılmıştır. Sonrasında Aziz Valentin’i tutuklayan hakim “Benden ne yapmamı istersin” diye sorunca, Aziz Valentin orada tutuklu bulunan Hristiyanları serbest bırakmasını ve evindeki bütün putları kırmasını istemiştir.

Aziz Valentin‘in dileğini yerine getiren hakim evinde ki bütün putları kırıp Hristiyanları serbest bırakmış, ev ahalisi, çalışanları dahil evinde yaşayan 44 kişi İsa Mesih’in adıyla vaftiz edilmiştir.

Peki bir Papaz’ın/Piskopos’un Aşk ve Sevgiyle bağlantısı nedir? Önce bunun derinine inmek gerekir. 14 şubat “sevgililer günü” Avrupa paganları tarafından zaten o dönemde hali hazırda kutlanan bir gün. Avrupa paganları yavaş yavaş Hristiyanlaştıkça eski adetlerini bırakmamışlar.

Bir çok önemli günlerini kutlamaya devam etmişlerdir. Kilise pagan adetlerinin kesin bir dille bırakılmasını emretmiş ve belirli günleri “Hristiyanlaştırmıştır”. Bunlardan birisi ise 14 şubat günüdür. 14 şubat Aziz Valentin’in şehit olduğu gündür.

Katolik Kilisesi her Aziz için takvimde 1 gün belirler ve o gün O Aziz’in bayramıdır. Bizler o gün, dua eder, ibadete katılır ve oruç tutarız. Papa Gelasius I, Lupercalia bayramını yasaklamış ve yerine Aziz Valentin gününü koymuştur. O gün bugündür 14 şubat Aziz Valentin günüdür.

Aziz Valentin, Claudius II’nin evlilik yasağına karşı çıkmış tek önemli şahsiyettir o dönem ki Roma’da Claudius II genç erkeklerin evlenmelerini yasaklamış ve evlenen genç erkeklerin orduya katılmaları için isteklerini kaybettiklerini görmüş. Buna istinaden evlenmeyi yasaklamıştır.

Roma sınırları içinde yaşayan genç erkekleri de orduya katılmaya zorlamıştır. Aziz Valentin ise orduya katılmayı reddeden “Hristiyan” gençleri gizli gizli evlendirmiş ve bu durum Claudius II’nin kulağına gitmiştir.

Claudius II ilk önce Aziz Valentin’i çok beğenmiştir. Ancak Aziz Valentin Claudius II’yi Hristiyanlığa davet ettiği an tutuklatmış, sopalarla dövdürmüş, Hristiyanlığı Roma topraklarında yaymaya devam ederse kafasını kestireceğini söylemiş. Aziz Valentin buna rağmen durmamış, insanları Hristiyanlığa davet etmiş ve Claudius II’yi tekrar Hristiyan inancını kabul etmeye davet etmiştir. Sonrasında gelişen tutuklanma olayı ve idamını takiben İ.S. 469 yılında Aziz olarak anılmaya başlanmıştır.

Aslında Aziz Valentin’e “aşkın hamisi/koruyucusu” ünvanı 469 yılında Aziz ilan edilmesiyle beraber verilmiş olup, Lupercalia ile değiştirilmiştir. Lakin Katolik Kilisesi 1969 yılında Aziz Valentin‘i litürji takvimden çıkartmıştır. Zira Aziz Valentin hakkında yazılanların kaynağı çok az ve güçlü değildir. Hayatı hakkında bilinenlerin “kesinliği” ve idam edilmesinin ardında ki asıl nedenin “kesinliği” bilinmemektedir.

Bugün sizlerin kutladığı gün aslında bir HRISTİYAN bayramı değildir. Kutladığınız şey para babalarının, emperyalizmin, insanları nasıl daha fazla TOKATLARIZ bayramıdır. Sizlere kaktırılan “zorunluluklar” bütünüdür. Çiçek aldırmak çikolata aldırmak, “para harcatmak” için kurulmuş KERİZ tokatlama günüdür. Sizi “Sevgililer günü” adı altında öpüyorlar ve siz bunu kutluyorsunuz. Daha çok harcama, daha çok aşk manası taşıyor sizler için. Hediye iyi değilse yüzünüz düşüyor neden? Amacı çarpıtılmış bir gün kutluyorsunuz ve hiç biriniz bunun farkında değilsiniz.

Daha çok alış veriş, daha çok para harcama, seksi iç çamaşırları, çılgınca yapılan seks, ihtiras gecesi vb gibi kavramlar bugünün anlam ve önemini arz etmemektedir. Zira sizin kutladığınız Aziz Valentin günü değil, Alış veriş günüdür, Seks günüdür vb.

14 Şubat Aziz Valentin gününüz kutlu ve bereketli olsun.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı