Bilgi

TikTok Uygulamasını En Çok İndiren Ülkeler


TikTok, Çin’de bilinen adıyla Douyin, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Eylül 2016’da ByteDance, tarafından piyasaya sürülen Asya‘da kısa video platformunda lider olan ve başka ülkelere de yayılmış olan uygulama, kısa süreli müzik videoları kapsamında en hızlı büyüyen uygulama haline gelmiştir. Eylül 2017’de Endonezya’da yayılmaya başladığında uluslararası pazara uygun olması için uygulamaya TikTok ismi verildi. Kullanıcıya müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik, kısa videolar üretmesine olanak sağlayan uygulama, 150 ülkede 500 milyondan fazla global kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.

23 Ocak 2018‘de TikTok uygulaması Tayland uygulama marketinde ücretsiz indirilen mobil uygulama indirme kategorisinde birinci sırada yer aldı. Şubat 2018’de TikTok, müzikten para kazanmak için Modern Sky ile bir ortaklık başlattı.

TikTok ana şirketi ByteDance, 1 milyar dolar harcayarak Şangay merkezli Santa Monica‘da ofisi olan ve Amerikan gençlerini hedef alan popüler sosyal medya platformu olan girişim şirketi musical.ly‘ı satın aldı. ABD dijital platformunun genç kullanıcı tabanından yararlanmak isteyen TikTok, 2 Ağustos 2018’de daha büyük bir video topluluğu oluşturmak için musical.ly‘de varolan mevcut hesaplar ve verileri, tek bir uygulamada biraraya getirerek bu girişim şirketiyle birleşti.

Statista.com‘un verilerine göre -aşağıda- 2018 yılında Android ve iOS işletim sistemleri için Tik Tok uygulamasının indirme sayısını gösteren tabloyu görüyoruz. Bu tabloya göre Tik Tok uygulamasının en çok indirildiği ülkeler sırasıyla -yaklaşık- 119 milyon ile Hindistan, 39 milyon ile ABD, 28 milyon Türkiye, 24 milyon ile  Rusya ve 19 milyon ile Meksika yer alıyor.

2019 Yılı itibariyle Facebook 2 milyar 271 milyon, Youtube 1 milyar 900 milyon, WhatsApp 1 milyar 500 milyon, TikTok ise 500 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Kaynak:

  • https://www.statista.com/chart/16939/tiktok-app-downloads/
  • https://www.wikipedia.org/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı