Bilgi

İnsanın Özü “Sevgi”


Günlük yaşantımızda en çok duyduğumuz kelimelerden biri de hiç şüphesiz sevgidir. Sözlükte; insanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olarak tanımlanır. Ancak bu tanım çok yetersiz, sıradan, yüzeyseldir. Aslına bakılırsa sevginin tam olarak tanımlanamayacağı gerçektir. İnsanların ruhunda bulunan bu değerli yetenek her şeyden önce fedakarlık gerektirir, yani bir başkasına karşılık beklemeden bir şeyler verebilmektir ve gerçek sevgi de şefkat, merhamet, fedakarlık gibi davranışlarla kendini gösterir yoksa kuru bir laf olarak kalır.

Sevgi denildiğinde ilk akla gelen iki karşı cins arasındaki duygusal bağlılık gibi görünse de birçok anlamı içinde barındırır ve biçimlerine göre çeşitlilik gösterir. Anne-baba sevgisi, kardeş sevgisi,  çocuk sevgisi, yemek sevgisi, spor sevgisi vs.

İnsanın özü sevgidir. Biz sevgiyle doğar sevgiyle besleniriz ve sevgiyle yaşarız.  Öyle ki anne karnındayken annemizin varlığını ve sevgisini hissederiz. Sonra okul hayatında öğretmenimize, gençlikte karşı cinse, evlilikte eşe ve çocuğa sevgi besleriz. Bu döngü böyle devam eder.

Bir sevginin başı ve sonu yoktur. Sevgiler hiçbir zaman yok olmazlar. Biten sevgi diye bir şey yoktur, bitmiş gibi görünen sevgiler vardır. Sevgi seveni sevilene bağlayan bir bağdır ve sevgi sevenin var oluşudur.  Kısacası sevgi bir bütün yani tek kalp tek yürek olabilmektir. Bunu başarabilen insanlar için sevgi gerçek sevgidir.

Peki sevgiyi artırmanın yolları var mıdır? Neler yapılabilir? Hadi şimdi de bu sorulara cevap arayalım.

Öncelikle sevdiğiniz kişiye sevdiğinizi belli edin sık sık “seni seviyorum” deyin ve ona değerli olduğunu hissettirin.

Ara sıra da olsa ona özel olduğunu hissettirecek hediyeler alın.

Çok yoğun olsanız bile sevdiğinize mutlaka vakit ayırın ve birlikte çeşitli aktiviteler yapın.

Konuşurken karşınızdakini dinleyin, samimi olun, gözlerinin içine bakarak konuşun ve kesinlikle yalan söylemeyin.

Eğer karşınızdakinin derdi sıkıntısı varsa dinleyin ve birlikte çareler bulun.

Size tamamen güven duymasını sağlayın.

Onun için her türlü fedakarlıkta bulunacağınızı ona belli edin.

Karşınızdakini değiştirmeyi asla düşünmeyin onu öyle kabul edip kendinizi değiştirmeyi düşünün.

Güven çok önemli o yüzden  mutlaka size güvenmesini sağlayın.

Eleştirmeyi ve kötü şey söylemeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Empati kurup kendinizi onun yerine koymayı ihmal etmeyin.

Yapılan hataları büyütmeden bir daha tekrarlanmamasına özen gösterin.

Yaptığı bir iyilik karşılığında teşekkür etmeyi unutmayın.

Özel günleri mutlaka hatırlayın ve ufak sürprizler yapın.

Ve en önemlisi hata yaptığınızda özür dilemekten kaçınmayın. Unutmayın ki özür dilemek  büyük bir erdemdir.

Elbette sevgini mekanı, mevsimi, günü, ayı, yılı yoktur. Ama işte yüzyıllardır 14 şubat diye bir gün sevgililer günü olarak kutlanmaya devam ediyor. Peki ama neden 14 şubat sevgililer günü? Nasıl ortaya çıkmış? Bilgi olarak onu da sizlere verelim istiyorum. Şöyle ki:

14 şubat sevgililer günü milattan sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre Roma’yı kendi katı kuralları ile ve zalimce yöneten bir hükümdar olan İmparator 2. Claudius  için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papaz olan Aziz Valentina ise Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak dövülerek öldürüldü. Valentina milattan sonra 270 yılının 14 Şubat‘ında da Hristiyan şehitliğine gömüldü. İşte o günden itibaren Sevgililer Günü‘nün kutlandığı ifade edilmektedir.

Tekrar belirtelim sevmenin, değer vermenin bir günü olmamalı insan yaşamın her anında sevilmeli ve sevgi, merhamet duygusunu karşısındakine hissettirmeli.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sevginin tanımını yapmak oldukça zor; sahip olduğumuz hiçbir duyguyla o’nu tanımlayamayız, kelimeler kifayetsiz kalır ama

Özetle;

Sevgi kıymet bilmektir,

Sevgi değer vermektir,

Sevgi bıkmadan beklemektir,

Sevgi sıkılmadan ilgilenmektir.

Ve

Unutma ki, her seven isimsiz bir kahramandır.

Unutma ki, insan; sevebildiği kadar insandır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Hiç kimse

    23 Mayıs 2021 at 01:25

    Sevgiyi çok güzel anlatmışsınız keske herkes bunu anlayabilse..evet insan sevebildigi kadar insandır👍

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı