Bilgi

2022 Polis Tayin Tercihleri Ne Zaman? 🟢


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “2022 Polis Tayin Tercihleri Ne Zaman?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle Polis Atamaları yani Polis Tayinleri her yıl 15 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arasında açıklanmaktadır. Polisler tayinleri açıklandığında atama zamanı gelmiş ve tercihlerini yapmış olan polislerden bir kısmı şark (doğu) görevinden batıya ve yine benzer şekilde atama zamanı gelmiş olan polislerden bir kısmı batıdan doğuya (şarka) atamaları yapılır. Atama tarihleri 15 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arasındaki bir tarihte yapılmaktadır. Bu tarihin ne olduğu EGM tarafından açıklanmamaktadır. Bu dönem arasında gerçekleşecek veya gerçekleşmesi muhtemel önemli günlerde (seçimler, toplumsal olaylar vs.) atama tarihleri daha ileri bir zamana alınabilmektedir.

Polis tayinleri gerçekleşmeden önce yaklaşık 3-4 ay öncesinde atamaya tabi olan (tayin zamanı gelmiş) polis memurlarına gitmek istedikleri illeri seçmeleri için personel bilgi sistemlerinden modül açılır. Bu modülü kullanarak polis memurları belirlenmiş olan illerden 7 tanesini tercih ederler. Yaz döneminde (Mayıs-Haziran arasında) ataması gerçekleştirilecek olan Polis ve Başpolis memurları ilk tercihlerini 07 Şubat 2022 ile 13 Şubat 2022 tarihleri arasında yapacaklar. Ana tercih ve tercih dökümleri (yani kesin tercihlerini ise) 15 Şubat- 28 Şubat 2022 tarihleri arasında yapacaklardır.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereğince her yıl Mayıs – Haziran aylarında gerçekleşmesi gereken 2022 yılı genel atama çalışmaları için 1.bölgeden (batıdan) 2. bölgeye (doğuya), 2. bölgeden (doğudan) 1. bölgeye (batıya) ve 2. bölgeden (batıdan) 2. bölgeye (batıya) tercih listeleri yayımlandı. Şark illeri tercih listelerinde değişiklik yapılmadı.

Batıya yani 2. bölge illerinde (batıda) personel ihtiyacının daha nitelikli ve tecrübeli personel ile karşılanabilmesi içim bir kere 1. bölge illerinde (yani doğuda) şark görevi yapmış personelin dönüş yılı tebligatları genel hizmet branşında 2009 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca 16 Mart 2022 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 5306 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikle birlikte şark illerinde görev sürelerin düşürülmesini bekleyen polis memurları iki bölge şeklinde yaptıkları atamalar dört bölgeye çıkarılmış ve görev sürelerinde ise bazı illerde artış yaşanmıştır. Bu yönetmeliğin yakın zamanda tekrar değiştirileceği düşünülmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı