Bilgi

Polislerin Zorunlu Doğu Görevi Kaç Yıl? 🟢


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Polislerin Zorunlu Doğu Görevi Kaç Yıl?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Öncelikle polis memurları doğu (yani şark) illeri ile batı illerinde görev yaparlar.

Doğu yani şark illerinde görev yapmak polis memurları için zorunludur.

Polislerin şark görevi kapsamında bulunan doğu (şark) kategorisindeki iller ise sırasıyla; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve bu illere bağlı olan ilçelerdir.

Her ilin ve bağlı ilçesinin şark süresi farklıdır.  Farklı bir şekilde her ilde maaşa eklenen tazminatı da değişkenlik gösterir. Örnek olarak Diyarbakır’ın merkezi şu an için 4 yılken, Ergani ilçesi 3 yıldır. Maaşa eklenen tazminatlar ise 250 TL’den 1.500’TL ye kadar değişiklik gösterebilir. Bu ücretler ilden ile değiştiği gibi ilçeden ilçeye göre de değişiklik gösterebilir.

Şark görevini bitiren bir polis memuru talebi halinde bulunduğu ilde 1 yıl daha kalabilir. Buna kısaca “İPKA” adı verilir.  İpka talebinde bulunan polis memuru idarenin kabul etmesi halinde 1 yıl daha bulunduğu ilde kalma hakkına sahip olur.

Farklı bir şekilde bulunduğu ilde ikinci bir şark talebinde de bulunabilir. Aynı şekilde ikinci şark talebinde bulunan polis memuru idarenin kabul etmesi halinde bulunduğu ilin şark süresi kadar kalma hakkına sahip olur.

Ve yine doğu görevini bitiren bir polis memuruna gitmek istediği batı illerinde çalışmak için atama döneminde tercih yapması istenir. Yedi tercih yapma hakkı bulunan polis memuru istediği değil de belirlenmiş olan illerden 7 tanesini tercih etmesi gerekmektedir. İdarenin kabul etmesi halinde bu batıdaki illerden birisine ataması yapılır. Eğer idare tarafında bu tercih listesine uygun il bulunamazsa tercih dışı bir ile gönderilebilir.

Doğu görevi tamamlandıktan sonra başka bir doğu iline atama isteyebilir. Kabul edilmesi halinde bu ilin hizmet süresi kadar kalacaktır.

Ayrıca geçerli bir mazereti bulunan personel hastalık, eğitim vs. gibi nedenlerle bulunduğu ilde kalabileceği gibi farklı bir ile tayin isteyebilir. İdarenin kabul etmesi halinde bu illere ataması yapılır.

Polislerin Merkez ve İlçeleri Görev Süreleri

Aşağıdaki görev süreleri Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinden alınmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı