Bilgi

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman?


Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine “Eyyam-ı Nahr” (Kesme Günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihleretekabül eder.

2023 Kurban Bayramı Arife Günü 27 Haziran 2023 Salı günü başlayacak. Kurban Bayramının birinci günü ise 28 Haziran 2023 Çarşamba günü olacak.

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman Başlıyor?

  • Kurban Bayramı Arifesi > 27 Haziran 2023 Salı
  • Kurban Bayramı (1.Gün) > 28 Haziran 2023 Çarşamba
  • Kurban Bayramı (2.Gün) > 29 Haziran 2023 Perşembe
  • Kurban Bayramı (3.Gün) > 30 Haziran 2023 Cuma
  • Kurban Bayramı (4.Gün) > 01 Temmuz 2023 Cumartesi

İslamda kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilmektedir. Kurban kesim vakti bayram namazı kılınan yerlerde namazdan hemen sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti olduktan sonra başlamakta ve bayramın 3. günü güneş batıncaya kadar devam eder.

Kurban gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanın gündüz vakitlerinde kesilmesi dinimizce daha uygun olduğu belirtilmektedir. Bayramın 1. günü kurban kesmek daha faziletlidir. Şafii mezhebine göre kurban, bayramın 4. gününde de kesilebilir.

2023 Kurban Bayramı Kaç Gün Tatil?

Kurban Bayramı genellikle Müslüman olan birçok ülkede/devlette dini bayram olmasının yanında resmî tatil ilan edilmektedir. Ülkemizde Kurban Bayramı resmi olarak (yani kanunen) arefe günü yarım gün ve 1,2,3 ve 4. günleri tam olmak üzere toplamda 4,5 gün resmi tatil olarak sayılmaktadır. 2023 Yılı Kurban Bayramı arefe günü Salı gününe denk geldiğinden toplamda 10 günlük bir tatil olacağı düşünülmektedir. Ancak tatil süresinin uzatılması kararı Cumhurbaşkanlığı kararıyla verilmekte olup, sürenin uzatılması durumunda bayramdan tahmini 1 hafta önce açıklanacaktır.

Tatil Günü Süre Tarih Gün
Kurban Bayramı Arife 1/2 Gün 27 Haziran 2023 Salı
Kurban Bayramı 1. Gün 28 Haziran 2023 Çarşamba
Kurban Bayramı 2. Gün 29 Haziran 2023 Perşembe
Kurban Bayramı 3. Gün 30 Haziran 2023 Cuma
Kurban Bayramı 4. Gün 01 Temmuz 2023 Cumartesi

Bu yazımızda sizlere “2023 Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman Başlıyor? Kurban Ne Zaman Kesilmektedir? Kurban Ne Zaman Başlıyor? Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?” Sorularına cevap vermeye çalıştık.

Kurban Bayramı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

  • Kurban Bayramı Neden Kutlanır?Tıkla
  • Kredi Kartıyla Kurban Satın Almak Caiz midir?Tıkla
  • Kurban Bayramı ile İlgili AyetlerTıkla
  • Kurban Bayramı ile İlgili Ayetler ve HadislerTıkla
  • Kurban Bayramının Anlamı ve Önemi Nedir? Neden Kurban Kesilir?Tıkla

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı