Bilgi

5G Teknolojisine Dair Merak Edilen Her Şey


Yeni bir teknolojik gelişme genelde korku ve endişe yaratmasa da nedense 5G teknolojisi insanlar üzerinde bu tip durumlara neden olmuştur. Ortaya birçok komplo teorisi atılmış ve bundan kaynaklı olarak bu teknolojiye karşı ciddi ön yargılar oluşmuştur. Sizlerde bu 5G teknolojisi ile ilgili birçok soru işaretine sahipseniz ve bu teknolojinin gerçekten sanıldığı gibi zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız yazımızdan bu teknolojiye dair merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

5G Nedir?

Cep telefonları kullanılırken en yakın baz istasyonları ile etkileşim kurulması gerekir. Bu etkileşim radyo dalgaları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. İstasyondan daha sonra aynı dalgalar çekirdek ağlara bağlanarak bilgi alıp, gönderme işlemi yapmaktadır. Yani kısacası bugün internet dediğimiz olgu bu baz istasyonları aracılığı ile yapılmaktadır. Günümüzde telefonlarımızda kullandığımız ağ 4.5G kullanılmaktadır. 5G bu kullandığımız ağın daha gelişmiş ve dolayısıyla da çok daha başarılı bir halidir.

Geliştirilen 5G bugün kullandığımız internet ağından 20 kat daha hızlı bir teknolojiye sahiptir. Yani internet üzerinden yaptığımız her şey 20 kat daha hızlı bir şekilde yapılabilecektir. Bu teknoloji sayesinde iletişim kurmak, video indirmek, internet sitelerinin yüklenme hızı her şey milisaniyeler de gerçekleşecektir. Peki bu konuda önemli bir gelişme neden insanları bir anda korkutmaya ve tedirgin etmeye başlamıştır. Bize göre bu durum biraz Koranavirüs 5G bağlantısı kurulduğu ve ondan sonraki süreçte de ortaya atılan komplo teorileri sonucunda oluşmuştur.

5G Teknolojisi ile İlgili Ortaya Atılan Komplo Teorileri

5G teknolojisi 2020 gibi talihsiz bir yıla denk geldiği ve üst üste birçok tuhaf olaylar yaşanmaya başladığı için insanlar arasında bu durumları 5G ile bağdaştırma gibi bir durum ortaya çıktı. Normal bir zamanda bu teknoloji geliştirilse muhtemelen herkes bu gelişmeden memnun kalacak ve aslında mutlu olacaktı. Ancak özellikle koronavirüs ile birlikte çıkınca veya geliştirilince herkes doğal olarak endişe duymaya başladı. Bir de konu hakkında komplo teorileri üreten ve bundan prim elde eden yayıncıların olması ile birlikte durum çok daha akıl almaz bir boyuta ulaştı. 5G teknolojisi komplo teorileri neler ve insanları bu teknolojinin altında tam olarak ne arıyor bir göz atalım isterseniz.

  • 5G teknolojisi ile ilgili olarak ortaya atılan en önemli komplo teorilerinden biri kuşkusuz koronavirüsün 5G teknolojisi ile yayıldığı düşüncesi olmaktadır. Özellikle Bill Gates bu konuda birçok suçlama ve komplo teorisinin merkezine yerleştirilen bir isim olmuştur.
  • Bu teknoloji daha fazla frekans ve dalga boyu yaydığından dolayı insanların daha fazla hastalanacağını düşünülmesi de bir diğer önemli komplo teorisi olmaktadır. Bu endişe sebebi ile Belçika ve İsviçre gibi ülkelerde testler durdurulmuştur.
  • 5G teknolojisi ile ilgili olarak bir diğer ilginç iddia bunun ülkelerin ruh durumunu bozmak için ABD ordusu tarafından geliştirildiğidir.

Aslında 5G teknolojisinden duyulan kaygı, teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların ve cihazların kullanılmaya başlamasından itibaren var olan kaygılardan pek farksız değildir. Dalga boyları, radyasyon ve tüm bunların insanları hasta edeceğine olan inanç oldukça yüksektir. Ancak yapılan çalışmalarda bu tip cihazlardan yayılan radyasyonların aslında böyle bir sonuca neden olduğuna dair herhangi bir veri elde edilmemiştir.

5G Teknolojisinin Yüksek Frekans Boylarına Sahip Olması Zararlı Mı?

5G teknolojisine dair oluşan endişelerin önemli bir nedeni bu yeni teknolojinin eskiye oranla çok yüksek frekanslara sahip olmasıdır. Bu frekanslar aynı zamanda bu teknolojinin hayatımıza katacağı önemli avantajları da sağlamaktadır. Birçok kişi, daha yüksek frekans boyları, daha fazla yoğunluktadır ve daha fazla bizleri hasta edebilir düşüncesindedir. Ancak bu durumu kanıtlayan veya buna dair herhangi bir veri yoktur. Yani aslında bu düşünce herhangi bir bilimsel veriye veya kanıta dayanmamaktadır.

5G teknolojisinin yüksek frekansa sahip olması onun aynı zamanda yüksek yoğunluğa sahip olduğunu da gösteren biri durum değildir. Aslında ikisi çok farklı şeyleri ifade etmektedir. Yani bu teknolojinin yüksek frekansa sahip olması sizlere daha fazla zarar vereceği veya daha fazla radyasyon yaydığı anlamına gelmemektedir. Tabi teknolojinin oluşabilecek zararlarına karşı da net bir bilgi henüz yoktur. Bu yüzden bu alanda gelişmelerin takip edilmesi ve mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek

Tartışmaların odağında yer alan 5G teknolojisi hayatımızda neyi değiştirecek ve tam olarak bizlere neler vaat ediyor bunlara biraz bakacak olursak. Bu konuda yapılan yayınlar ve bildiriler incelendiğinde hayatımız birçok açıdan olumlu etkileyeceği ifade edilmektedir. Bu teknoloji sayesinde süper bir hıza sahip mobil ağ imkânı elde etmemiz mümkün olacaktır. Bu sistem bizlere sadece süper hız değil aynı zamanda mobil ağların kullanmış olduğu ağ servislerinin harcadığı enerjinin maliyetinde azalma gibi bir avantajda sunmaktadır. Yani bu teknoloji hayatımıza tamamen girdiğinde neredeyse hayatımız kolaylaştıran her yeni gelişmenin ardında bu teknoloji yer alacaktır.

5G teknolojisi hayatımıza girdiğinde neler olabileceğini basit bir örnek ile açıklayacak olursak. Bir doktor, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan hastasını anlık komutlar vererek robotlar aracılığı ile tedavi edebilecek hatta ameliyat edebilecektir. 5G teknolojisi ayrıca hem sanayi alanlarında hem de genel olarak üretimde bir devrim niteliği taşıyacaktır. Akıllı evler, şehirler hatta tamamen akıllı bir yaşam sürecini başlatacaktır. (CG)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı