Bilgi

Wi-Fi’lerin İnsan Sağlığı Üzerinde Ne Gibi Riskleri Var?


Wi-Fi’lerin insan sağlığı üzerinde ne gibi riskleri var sorusu, belki de internet hayatımıza girdiği günden bu yana sorulmaya devam ediyor. Artık biliyoruz ki evimizde kullandığımız internet, yaymış olduğu sinyallerle birlikte aslında bizlere hem fiziksel hem de zihinsel olarak birtakım zararlar veriyor. Artık hem evlerimizde hem de iş yerlerimizde mutlaka en az bir modem ve Wi-Fi bağlantısı olduğu için, gün içinde sürekli olarak bu zararlı etkilere maruz kalıyoruz. Peki gerçekten Wi-Fi’lerin bizler için ne kadar tehlikeli olduğunun gerçekten farkında mıyız? Wi-Fi bağlantıları sağlığımız üzerinde nasıl olumsuz etkiler yaratıyor ve bu zararlı etkiler nasıl önlenir birlikte inceleyelim.

Wi-Fi Nedir? Nasıl Çalışır?

Wi-Fi nedir ve nasıl çalışır sorularına anıt vererek başlamamız, bu sinyallerin zararlarını daha iyi anlamamızda yardımcı olacaktır. Wi-Fi gözle görülmeyen radyon sinyalleri arasından geçen, bu radyo dalgaları ile birlikte kısa mesafelerde veri aktarımı sağlayan veri aktarım sistemidir. Bugün tüm dünyada kullanılan Wi-Fi kelimesi hiçbir açılıma ya da bir ifadenin kısaltılmasına sahip değildir. Sadece akılda kalıcı olması için böyle bir isim kullanılmıştır.

Wi-Fi çalışırken yani verici olan kutu ile bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazlara internet verisini taşırken, gözle örülmeyen dalga boyları ile bunu gerçekleştirir. Bu dalga boylarını her ne kadar görmesek de onlar sağlığımız üzerinde son derece önemli risklere ve tehlikelere sahiptir.

Wi-Fi İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiler Mi?

Wi-Fi etkileri ilk başlarda üzerinde hiç durulmayan ve ihtimal bile verilmeyen bir durum olmuştur. Sonuç olarak internetin antenler vasıtasıyla sinyal yayması ve bu sinyallerinde alıcılara ulaştırılmasını sağlayan bir sistemdi. Bu noktada gözden kaçan ise sinyaller vasıtasıyla interneti cihazlara taşırken yaymış olduğu sinyaller ve gözle görülmeyen dalga boylarıdır. İlk başlarda çok fazla üzerinde durulmamış olsa da yapılan çalışmalarda Wi-Fi’lerin aslında insan sağlığı üzerinde ciddi tehlikeleri hatta ölümcül yan etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Wi-Fi’lerin En Tehlikeli Yan Etkileri Nelerdir?

Wi-Fi’lerin sağlığa zararlı etkileri veya oluşan yan etkileri mutlaka incelenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Hepimizin evlerimizde kullandığı ve sürekli olarak maruz kaldığımız bu sinyaller, bizler farkında olmadan vücudumuzda çok ciddi kalıcı izler bırakıyor. Wi-Fi’lerin sağlığımız ve genel ruh halimiz üzerinde nasıl etkiler var birlikte inceleyelim.

Uykusuzluğa neden oluyor!

Beynin uykuya geçme sırasında elektromanyetik radyasyona maruz kalması, uykuya dalmasını zorlaştırıyor. Buna yönelik yapılan bir araştırmada uyuduğu yerde telefon ve Wi-Fi gibi sinyal vericiler olmayan kişilerin daha rahat uykuya daldığı ve daha sağlıklı bir uyku döngüsü geçirdiği tespit edilmiştir. Wi-Fi sinyalleri uykusuzluğa neden olmanın yanında uyku kalitesini de olumsuz etkilediği için anksiyete, depresyon ve daha da önemlisi hipertansiyon gibi sağlık sorunları yaşanır.

Çocukların gelişimi olumsuz etkileniyor

Wi-Fi sinyalleri üzerinde 2004 yılında yapılan bir araştırma da bu sinyallerin hücre oluşumu ve genel böbrek gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yarayabileceği kanıtlar bulunmuştur. 2009 yılında ise bulunan bu kanıtlar, kesinleşmiştir. Hücre oluşumu engellendiği için, çocuklarda büyüme süreci olumsuz etkilenmektedir. Büyüme evresinde olan çocuklar için, sağlıklı hücre gelişimi olmaması çok ciddi bir sorun yaşanmaktadır.

Beyin fonksiyonları olumsuz etkileniyor

Wi-Fi ile birlikte yayılan 4G radyasyonu, beyin üzerindeki bazı bölgelerin aktivitelerinde azalmaya neden olmaktadır. Bu beyin fonksiyonlarında bozulma ile birlikte beyin aktivitelerinin bozulması gibi olumsuz sonuçlar yaratmaktadır.

Sperm kalitesinde düşme yaşanıyor

Hem insanlarda hem de hayvanlarda yapılan bir dizi deneylerde Wi-Fi dalgalarının sperm kalitesinin düşmesinde etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı etki bilindiği üzere dizüstü bilgisayarlarda da vardır.

Doğurganlığı da olumsuz etkiliyor

Sadece sperm kalitesinin düşmesinde değil aynı zamanda kadınlarda yumurta üretiminin azalması gibi etkilere de sahiptir. Yapılan araştırmalarda 45 gün süresince günde 2 saat olmak üzere kablosuz ağ dalgalarına maruz bırakılan farelerin yumurta üretimlerinde çok ciddi bir düşüş olduğu görülmüştür. Bunun yanında hamile kadınların da kablosuz ağlara yakın olmasının sakıncalarından söz edilebilir.

Kalbin çalışma ritmini olumsuz etkiliyor

Kablosuz ağlara maruz kalan kalp, sanki büyük bir stres altına gibi çalışıyor. Sadece kalp değil aynı zamanda vücudumuzun bazı bölgelerinde ve organlarında tepkiler değişebiliyor. Kalp de kablosuz ağların yanında normal ritminden kalp çarpıntısına dönüşmektedir.

Kablosuz Ağlar ile Kanser İlişkisi

Wifi kanser yapar mı ya da kanser oluşumu üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri var mı konusu uzun yıllar tartışma konusudur. Bu konuda ortaya atılan görüşlerde, temel olarak iki farklı görüş karşımıza çıkar. Bir kesim Wi-Fi sinyallerinin kanser ile hiçbir ilişkisinin olmadığını ve bu hastalığın tetiklenmesinde hiçbir etkeni olmadığı görüşünü savunmaktadır. Ancak bunun yanında sinyallerin kanseri tetiklediğine ilişkin olarak araştırmalar vardır. Bu konuda her ne kadar net veriler olmasa da insan sağlığı için bu kadar olumsuz etkiye sahip sinyallerin, kanser gibi ciddi hastalıkların tetikleyici olması da sürpriz olmayacaktır.

Wi-Fi’ler En Çok Kimleri Etkiliyor?

Wi-Fi zararları ile ilgili yapılan araştırmalarda çok ilginç bir sonuca ulaşılmıştır. Wi-Fi ve radyo dalgalarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini inceleyen çalışmalarda bunların özellikle gençler üzerinde olumsuz etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Gençlerin kafataslarının küçük ve ince bir yapıda olması, yetişkinlere oranla bu dalga boylarından ve sinyallerden daha fazla olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak çocuklarda ve gençlerde kök hücre yoğunluğunun fazla olması nedeniyle manyetik alanlara maruz kalması mümkün olmaktadır.

Çocuklarda ve bebeklerde Wi-Fi sinyallerinin daha fazla olumsuz etki yarattığı düşünüldüğünde, onların bu sinyallerden korunması için çok daha fazla önlem alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Wi-Fi Sinyallerinin Zararlarından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Wi-Fi sinyallerinin zararlı etkileri bazı önlemler alınarak en azından zararın minimuma inmesi sağlanır. Bu amaçla alınabilecek bazı önlemler ve Wi-Fi sinyallerinden korunma yolları aşağıdaki gibidir:

  • Yaşam alanlarınızda radyasyon kaynaklarının yerlerini öğrenmeli ve mümkün olduğu kadar bu alanlardan uzak durmalısınız.
  • Kablosuz internet kullanımını olabildiğince azaltın. Mecbur kalmadıkça kablolu internet kullanmaya özen gösterin.
  • Gece uyurken modeminizi kapatın.
  • Modeminiz kesinlikle uyuduğunuz odada ve odanın yakınlarında olmasın.
  • Uyurken sadece modemi değil aynı zamanda telefonunuzu da yatağınızdan uzak bir yere koyun. Hatta telefonunuzu uçak moduna alabilir veya kapatabilirsiniz.
  • Vücudunuzu dışarıdan gelen bu tip zararlı etkilere karşı kuvvetlendirin. Ne kadar sağlıklı beslenir ve egzersiz yaparsanız, dışarıdan gelen tehlikelerden korunma şansınız da o kadar artacaktır. Özellikle yeterli miktarda magnezyum alımına özen göstermeniz gerekir.
  • Günlük internet kullanımı bir yana eğer işiniz gereği sürekli olarak Wi-Fi sinyallerine ve 5G gibi güçlü elektromanyetik radyasyona maruza kalıyorsanız, mutlaka koruyucu giysiler kullanın. Bu amaçla üretilen özel kumaşlar ve kıyafetler vardır. Bunları kullanabilir ve günlük rutininizde bunlarla birlikte çok daha rahat edebilirsiniz.

Wi-Fi’lerin insan sağlığı üzerindeki riskleri oldukça zararlı ve tehlikeli olabildiği için, sizler de bu önlemleri alarak kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. Kısa vadede bu sinyallerin etkisi görülmese de uzun vadede ve sinsice zararları çok net bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı