Bilgi

7+ 3000 TL’ye En Uygun Laptop Tavsiyesi


Şu ana kadar yüzlerce laptop tavsiyesinde bulundum.

Bence bir laptop satın alırken temel amaç “en uygun fiyata en iyi laptopu almak” olmalıdır. Laptop almak için ayırdığınız bütçedeki her 100 TL artış laptopun performansına etki ediyor.

Artık laptop alırken çok fazla teknik detaya girmenize gerek yok. Google sorduğunuz her sorunun cevabını muhakkak alabiliyorsunuz. Ancak yine de bilinmesi gereken bir kaç terim olduğunu hatırlatalım. Bunlar kuşkusuz işlemci, RAM ve ekran kartıdır. Bu üç donanımsal ana birimler laptopunuzun ne kadar hızlı, ne kadar performanslı ve ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. Geri kalan özellikler bluetooth, wifi veya tasarımsal özellikler tamamen isteğinize kalmış.

Bütçeniz her ne olursa olsun alacağınız laptop’un günlük kullanım, performans, iş, oyun, eğlence için mi olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Bir çok kişi ya ben özellikleri yüksek laptop aldım ama oyun oynarken kasıyor, donuyor gibi şikayetlerde bulunuyor. Yani siz Ferrari aldınız diye köy yolunda Şahin’i geçeceğinizi mi düşünüyorsunuz. Yok öyle bir şey!

Hali hazırda 3000 TL’lik bir bütçe ile her segmente uygun laptop almanız mümkün. Bu fiyata alabileceğiniz bir laptop oyun veya günlük kullanım gibi tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.  Burada karşımıza laptop markaları ile hangisinin iyi ve kötü olabileceği gibi bir seçenek çıkıyor. Laptop’ların işlemcisini, RAM’ini veya ekran kartını üreten firmalar bir elin parmaklarını geçmez. Bazı firmalar bunları montajlayarak (OEM) piyasaya sürerler. Aslında temelde tüm laptop markaları bir nevi montaj ile üretim yaparlar. Ancak bazı firmalar kendileride ekran kartı, ram gibi ana donanımsal birimlerini üreterek daha kurumsal yapıda global ölçekte hizmet vermektedirler. Burada önemli olan elbetteki marka değeri oluyor. Yani siz adı sanı duyulmamış bir laptop markası aldığınızda ve herhangi bir sorun yaşadığınızda değişim veya teknik servis gibi hizmetler ön plana çıkıyor.  Elektronik ürünler bozulma eğilimi gösterirler ve şans olarak düşünülsede arızalı çıkma ihtimali yüksektir. Donanımsal bir birimde en ufak bir hata performansa yansıdığını söyleyebilirim. Sonradan ortaya çıkan bir sorunda aldığınız laptopla pişman olmamak için tavsiyem –üç kuruş fazla olsun- marka değeri olan laptop tercih etmeniz en uygunu olacaktır.

FreeDos olayına kısaca değineyim. Bazı laptoplarda işletim sistemi FreeDos olarak geçer. Bunlada işletim sistemi bulunmuyor. Yüklemeyi ve kurmayı sizin yapmanız gerekiyor. Aslında format vs. işlemlerinden anlıyorsanız veya çevrenizde anlayan biri varsa FreeDos almanız size ekonomik açıdan 250-300 TL kazandıracağını söyleyeyim. Çünkü işletim sistemi yüklü olan bir laptop ile yüklü olmayan eşdeğer bir laptop arasında bu rakamda bir fiyat bulunuyor. Orjinal bir şekilde istediğiniz işletim sistemini Microsoft sitesinden bir DVD’ye yazdırıp kurabilirsiniz. Ancak burada ki en önemli husus doğru bir yükleme, güncelleme ve uygun paket programların yüklenmesidir. Yoksa istediğiniz performansı alamazsınız.

Şimdi size 3000 TL değerinde alabileceğiniz en uygun seçenekte laptop tavsiyesinde bulunayım. Benim şahsen marka olarak tavsiyem Asus, Dell, MSI, Gigabyte ve Lenovo olacaktır. Bunlar sizi pişman etmeyecek markalar.

1- Dell Inspiron 5567-FHDG20W81C Notebook: Günlük temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir laptop. Tasarımı ve performansı küçümsenmeyecek ölçüde özelliklere sahip. Yeni nesil performanslı bir işlemcisi, 8 GB RAM, AMD Radeon R7 M445 2 Gb Ekran Kartı ile beklentilerinizi karşılayacağına eminim. Bu laptopta işletim sistemi Windows 10 olarak yüklü bir şekilde geliyor. 2750 TL civarında alabileceğiniz en uygun seçenekte laptoplardan bir tanesi olduğunu söyleyebilirim.

 • İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
 • RAM: 8GB DDR4 RAM
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • Ekran Kartı: AMD Radeon R7 M445 2 Gb Ekran Kartı

2- Asus X Series X541UV-XX104D Notebook: Özellikle oyuncular tasarlanmış olan bu laptopun FreeDos olduğunu hatırlatayım. Formattan anlıyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğim bir laptop. Hem tasarımı şık hemde özellikleri olabildiğince yüksek değerde. 3000 TL ile alabileceğiniz en uygun laptop. Hatta extra RAM alarak 12 GB’a kadar RAM takviyesi yaptığınızda alacağınız performans sizi kesinlikle pişman etmeyecektir. Piyasada bu laptoptan az kaldığını hatırlatayım.

 • İşlemci: Intel Core i5 6198DU – 2.3 GHz (Turbo Max 2.8 GHz) 3 MB Önbellek
 • RAM: 4 GB DDR4 2133 MHz (Max 12 GB)
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
 • İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
 • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® 920MX DDR3 2 GB Paylaşımsız

3- MSI GL62M 7RC-042XTR Notebook: Yine FreeDos özellikte performansı bir MSI modeli. Oyuncular tasarladığını söyleyeyim. Biraz kaba bir görünüşü var. Ancak yinede oyunseverlerin beğeneceğini umduum bir model. Performans değerleri yüksek. Klavye LED özelliğine sahip. Dolar sürekli değiştiğinden tabi fiyatlarda sürekli değişiyor. Hali hazırda bütçeniz yeterli ise 3000 TL’nin biraz üzerinde tercih etmeniz gereken bir laptop. İncelemeden geçmeyin. İşlemcisi 7 Nesil ve RAM’i 32 GB’ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Bu değerler hali hazırda bu fiyata olabildiğince iyi bir özellik. Alternatif olarak MSI Apache GL62 6QC-081XTR veya daha alt değerde uygun fiyatlara bakabilirsiniz.

 • İşlemci: Intel Core i5 7300HQ – 2.5 GHz (Turbo Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
 • RAM: 8 GB DDR4 2400 MHz (Max 32 GB)
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
 • İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce MX150 2GB GDDR5

4- Lenovo V510-80WQ024NTX Notebook: Şu anda önerebileceğim Lenovo markaları arasında V510 bulunuyor. Bir lenovo kullanıcı olarak bu markadan çok memnun kaldığımı söylemek isterim. Gerçekten hor kullanmazsanız size yıllarca dayanacak kalitede bir marka. Yeni nesil İ7 işlemcisi ve 8 GB RAM ve 2 GB ekran kartı ile hem günlük kullanım hemde oyunculara hitap eden yüksek özelliklerde bir laptop. Zaten Intel Core i7 7500U işlemcinin ne kadar tutulduğunu söylememe gerek yok.

 • İşlemci: Intel Core i7 7500U- 2.7 GHz (Turbo Max 3.5 GHz) 4 MB Önbellek
 • RAM: 8 GB DDR4 2133 MHz (Max 12 GB)
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD + 128 GB SSD
 • İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
 • Ekran Kartı: AMD Radeon 530 Grafik Kartı 2 GB DDR3 GDDR5

5- LENOVO Thinkpad E470 20H1S01C00 Notebook: Bu laptop daha çok iş/business dediğimiz alanda kullanabileceğiniz bir laptop. Günlük kullanım için uygun olabilir ancak oyun, eğlence için uygun olmadığını söyleyeyim. Bir ofisiniz varsa ve sürekli el değiştiren bir laptop istiyorsanız o zaman bunu tercih etmeniz şiddetle tavsiyem. Thinkpad serisinin dünyada iş/work gibi alanlarda en yaygın kullanılan bir laptop olduğunu belirtmemde fayda var. Kasası biraz hantal görünümde. Tasarım ve şıklık konusunda çok beklenti içine girmeyin.

 • İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
 • RAM: 4 GB
 • Harddisk Kapasitesi: 500 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro
 • Ekran Kartı: Intel HD Graphics / Paylaşımlı

6- Asus K541UJ-GO536T Notebook: Bana uygun seçenekte Windows 10 yüklü olan ve hemen kullanabileceğim bir laptop derseniz yaklaşık 2500 TL değerinde bu modeli öneriyorum. Bu laptopun negatif özelliği 128 G SSD Hardiski olması. Aslında bu harddisk türü yeni nesil, hızlı ve sessiz çalışan kaliteli bir harddisk. Kapasite problemi olmayan ve günlük kullanım için kullanacak olanlar için ideal. Standart olarak 128 GB yeterli bir kapasite ama arşivleme vs. uğraşanlar için tavsiye etmem.

 • İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
 • RAM: 4 GB DDR4
 • Harddisk Kapasitesi: 128 GB SSD
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce GT920M 2GB DDR3

7- Asus X Series X556UF-XX045T Notebook: Ve son tavsiyem. Profesyonel bir kullanıcı değilseniz tam size göre. İnce ve şık tasarımı var. Üniversite öğrencilerinin veya günlük kullanıcıların tercih edebileceği güzel bir laptop.

 • İşlemci: Intel Core i5 6200U – 2.3 GHz (Max 2.8 GHz) 3 MB Önbellek
 • RAM: 4 GB DDR3 1600 MHz (Max 12 GB)
 • Harddisk Kapasitesi: 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GT 930M 2 GB Paylaşımsız Ekran

2 Yorum

2 Yorum

 1. Isa

  18 Ekim 2017 at 13:58

  Asus X Series X541UV-XX104D Notebook, adı üstünde “Notebook”. Bu bilgisayar daha çok günlük kullanımlar ve basit grafik işlemleri içindir. Bu bilgisayar oyuncular için tasarlanmış bir cihaz değildir.

 2. filiz

  7 Temmuz 2018 at 15:13

  Merhaba,
  aşağıda 3 notebook arasında kararsız kaldım. daha doğrusu, fiyat dışında aralarındaki farkı bulamıyorum. siz ne dersiniz?

  Hp 3LF66EA
  Asus X540UP-GO059T
  Lenovo 80XL03YGTX

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı