Bilgi

+7 En İyi Döküm Tava Tavsiye 2021 | Hangi Döküm Tava Almalıyım?


Uzun yıllardan beri kullanılan -birazda unutulmaya yüz tutmuş- en sağlıklı mutfak araçlardan bir tanesi kuşkusuz “döküm tavalar” olduğunu söyleyebilirim. Döküm tava, eritilmiş demirin tek kalıp olacak bir şekilde dökülmesi ile elde edilmiş olan bir tava türüdür. Piyasada kaplamalı (emaye) ve kaplamasız şeklinde iki çeşit döküm tava bulunmaktadır. Diğer tava türlerine göre döküm tavalar ısıyı çok daha uzun süre boyunca muhafaza edebilir. Isıyı her yöne eşit olarak yayan döküm tavalar, diğer tava çeşitlerine göre daha kalındır ve ağırlık olarak daha fazladırlar.

Tabi hem ağırlığı nedeniyle hem de temizlemesi ve kullanımı -kısaca bakımı- az biraz yorucu olduğu için birçok kişi bu araçtan uzak durmayı tercih ediyor. Ancak lezzetli bir yemek için mutfağın vazgeçilmez araçlarından biri olduğunu olduğunu belirtelim. Normal bir teflon tava ile pişirdiğiniz etin çoğu zaman tadı, tuzu olmayabiliyor. Ancak aradaki farkı anlayabilmeniz için kesinlikle ama kesinlikle “döküm tavaları” denemenizde fayda var.

Temizleme konusunda ise normalde döküm tavaları bulaşık deterjanı veya bulaşık makinası ile temizlememeniz gerekiyor. Birçok kişi bu detayı bilmediğinden dolayı döküm tava ile sonraki yapılan yemeklerde tat sorunu ortaya çıkıyor. Hatta hatalı temizleme – yıkama sonrasında özellikle kaplamasız döküm tavalarda paslanma sorunları yaşanabiliyor. Öncelikle az biraz tuz ile ovalama işlemi yaptıktan sonra sabunlu su ile iyice yıkayıp, durulama ve ardından paslanmaması için tamamen kurutmanız gerekiyor. Kurutma sonrasında biraz zeytinyağı kullanarak saklamanız daha doğru olacaktır.

Bu yazımızda; döküm tava önerileri, en iyi döküm tava markaları, döküm tava tavsiyeleri, döküm tava fiyatları, en iyi döküm tava markalar ve yorumlar, ızgara seti, granit, grill, kapaklı, granit tava, dökme demir tava gibi aklınıza takılan her şeyi bulabilirsiniz.

Neden Döküm Tava Almalıyım?

1- Sağlık: Yazımızın başında dediğimiz gibi çok uzun zamandan beri kullanılan bir mutfak aracı. Eskiden her evde mutlaka bulunan bu araç, ağır olması, temizlenmesinin zor olması ve teflon tavaların yaygınlaşması ile birlikte yeni neslin adını duyduğunda şaşırdığı bir araç haline geldi. Oysaki, dökme tavanın teflon tavalara göre en büyük avantajı sağlık konusundadır. İnsan sağlığına etkileri halen tartışılan ve yanlış kullanımda sağlığa zararları olduğu bilinen teflona ve özellikte daha kötüsü alüminyum tavalara göre daha sağlıklıdır. Dökme bir tavadan pişirdiğiniz yemeğe geçebilecek tek madde demirdir ki (demir konusunda hassas olan bünyeler dışında) bununda sağlık açısından olumsuz bir etkisi yoktur. Aslında bu bile dökme demir tava kullanmak için yeterli bir neden olduğunu söyleyebilirim.

2- Kullanım Ömrü: Dökme tavaların özellikle kullanımı yaygın olan teflon tavalara karşı bir diğer bir avantajı ise uzun ömürlü ve dayanıklı olmalardır. Bildiğiniz üzere teflon tavalar uzun süre kullanımdan sonra yapışmazlık özelliğini kaybetmeye başlarlar. Ancak bu durum dökme tavalar için pekte söz konusu değildir. Doğru bir kullanımda çok uzun yıllar dökme tavaları kullanabilirsiniz. Bu tipte tavaları çok sıcakken soğuk suyun altına tutmadığınız sürece kolay kolay kırılmaz veya çatlamazlar.

3- Kullanım Kolaylığı – Ergonomik Yapı: Aslında bu konuda, dökme tavaların teflon tavalara karşı pek bir üstünlüğü yoktur. Her iki tava türünün de kendine göre artı eksileri bulunuyor. Dökme demirin üstün sayabileceğimiz bir diğer noktası teflon tavalar gibi çizilme durumuna karşın sadece tahta kullanma zorunluluğu olmamasıdır. Bu nedenle dökme tavalarda istediğiniz çatal, bıçak, kaşık, maşayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak dökme tavaların çok ağır olması teflon tavalara karşı bir dezavantajdır. Temizleme konusunda ise her iki tava da kendine has bir yapısı olduğundan olabildiğince bilinçli bir temizlik yapılması gerekiyor. Aksi halde tavalar bir süre sonra kullanılamaz hale gelebiliyor. Teflon tava çizilmesin diye yumuşak sünger dışında herhangi bir şeyle temizleyemezsiniz. Özellikle temizleme teli veya herhangi bir araçla teflon tavaları kazıma girişimi hem sağlık açısından tavayı zararlı hale getirecek hem de tavanın kullanılamaz duruma sokacaktır. Dökme tava ise sabun kullanmadan veya çok az sabun kullanarak temizlenir. (Kaplamalı dökme tavaların -emaye- bazılarında deterjan veya çamaşır makinası kullanılabiliyor.) Temizlik konusunda en esnek tava türü paslanmaz çeliktir. Yemek pişirme aşamasında ise teflon tavanın yapışmazlık özelliği sayesinde çok daha pratik olduğu akla gelebilir, ancak dökme demir tavalar da sahip olduğu yağ tabakası sayesinde teflon kadar olmasa da büyük ölçüde yapışmaz bir yüzeye sahiptir. Fakat teflonda olduğu gibi yağsız yemek pişirme seçeneğiniz (kaplamasız döküm olanlarda) pek yoktur, mutlaka yüzeyi yağlamak gerekir.

4- Dayanıklılık: Dökme tavaların teflona karsı başka bir avantajı ise yüksek ısıya karşı olabildiğince dayanıklı olmasıdır. Teflon tavalar çok yüksek ısılarda kullanım için pek uygun değildir ama dökme demir tava ocağınızın sağlayacağı her türlü sıcaklığa dayanacak bir özelliktedir. Dökme tavaların bu konudaki dezavantajı ise malzeme yapısı nedeniyle bu tavalarda doğru sıcaklığı tutturmak zordur ve gerçekten de bu konuda ustalık gerektirir. Pişirme sırasında ısınmaya başlayan demir döküm tavalar, ısıyı bütün yüzeye eşit miktarda yayar ve uzun süre yüzeyde muhafaza eder. Böylece, pişirilen besin değeri, suyu ve lezzeti hiçbir zaman azalmaz.

En İyi Döküm Tava Nasıl Seçilir?

Piyasada hem fiyat olarak hem de marka ve model olarak çok fazla sayıda döküm tava bulunuyor. Döküm tavalar çok farklı boyutlarda ve şekillerde olabiliyorlar. Neredeyse bir fırın tepsisi boyutundan tutunda bir/iki kişilik yemeklere yetecek kadar küçük boyutta olabiliyorlar. Aynı zamanda saplı veya sapsız olanlar olduğu gibi kare, dikdörtgen veya daire şeklinde olanlar da var. Bu yüzden boyutunu ve şeklini kullanım amacınıza ve ihtiyacınıza göre seçmeniz gerekiyor. Eğer mutfağınızda yeteri kadar alan yok ise küçük ve daire şeklinde olanlardan tercih etmeniz de fayda var. Ayrıca fırın eldiveni ile uğraşmak istemiyor ve rahatça kullanmak istiyorsanız saplı döküm tavaları tercih etmelisiniz. Unutmayın çok küçük mutfaklarda ve havalandırması az olan alanlarda bu türde bir tava kullanmak canınızı sıkabilir. Bu nedenle geniş bir mutfağınız varsa ve havalandırma sisteminiz iyiyse bu tava lezzetli bir yemek için en ideal mutfak aracı olacaktır.

Kaplamalı döküm tavalar ya da diğer adı ile emaye tavalar deterjan ile yıkanabildiğinden ve döküm tavanın gözenekli yapısı emaye ile kaplandığından temizlik ve mikroplara karşı dayanıklılık açısından daha avantajlıdır. Kaplamasız döküm tava ya da diğer adı ile ham döküm tava yüzeyinde koruyucu bir kaplama bulunmaz, bu nedenle ham döküm tavalar zaman içinde paslanmaya yatkındır. Bununla birlikte ham döküm tavaların deterjan ile yıkanması tavsiye edilmez. Emaye kaplı tavalar ise paslanmaya, mikroplara karşı daha dayanıklıdır ve temizliği çok daha kolaydır.

Not: Emaye, bilinen en eski kaplama yöntemlerinden biridir. Camın eritilmesiyle ortaya çıkan emay malzemesi kullanılarak uygulanır. Diğer tüm kaplama yöntemleriyle karşılaştırıldığında pişirme sırasında kullanılan %100 sağlıklı tek kaplamadır. Kullanılan malzeme sayesinde emaye kaplama demir döküm tavalar leke tutmaz, çizilmez ve yıpranmaz. Anti bakteriyeldir. Sağlığa yararları saymakla bitmeyen emayede hiçbir zaman kanserojen katkı maddesi kullanılmaz.

Bu yazımızda uygun ve kaliteli bir döküm tava arayışınızda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Umarım “En İyi Döküm Tava Tavsiye 2021 | Hangi Döküm Tava Almalıyım?” yazımızı beğenmişsinizdir. Döküm tava fiyatları oldukça değişken ve piyasada çok fazla alternatif bulunuyor. Bu nedenle döküm tava almayı planlıyorsanız iyi bir araştırma yapmanızda fayda var.

En İyi Döküm Tava Tavsiyesi | Hangi Döküm Tava Almalıyım?

1- Lava Demir Döküm Yuvarlak Kulplu Tava

Döküm tava denildiğinde akla ilk gelen marka kuşkusuz Lava. Bu markanın dünyada oldukça saygın bir ismi var. Farklı modelde ve seçenekte birçok ürüne sahip Lava döküm tava modellerinde küçük mutfaklar için en uygun model “Lava Döküm Tava”. Yalnız ürünü satına aldıktan sonra kullanmadan önce güzelce yıkamanızda ve ısıtılmış fırında bir süre bekletmenizde yarar var.

2- Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz Granit Döküm Tava

Muhtemelen piyasada en çok dikkat çeken ve beğenilen döküm tava modeli olduğunu söyleyebilirim. Schafer Famos Tava seti granit döküm özelliği sayesinde ısıyı hapseder ve lezzetli yemekler pişirmenize yardımcı olur. Mutfağınızda severek kullanacağınız bu döküm tava ile sağlıklı yiyecekler pişirebilirsiniz. Kolayca temizlenebilen bu tava modelini elde ya da bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Çizilme, çarpma ve düşmelere karşı daha dirençli olan tavanızı uzun yıllar boyunca ilk gün alınmış gibi kullanabilirsiniz. Bunun için temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz yeterli olur. Tavanızı ocaktan alır almaz suya tutmanız granit özelliğine zarar vereceği için temizlemek için soğumasını beklemeniz tavsiye edilir.

3- Lava Grill Izgara Döküm Tava

Siyah renkli, tek parça Lava döküm ızgara tavası; bir kat emaye kaplamadır ve bir kez fırınlanmıştır. Taban kalınlığı 4.5 mm, kenar kalınlığı 3,5 mm, çapı 30 cm ve yüksekliği 4.6 cm’dir. Lava emaye dökme demir grill tava, düşük ila orta dereceli bir ısıya ihtiyaç duyar; böylece pişirme kabının enerjisi verimli hale gelir.  Döküm tava, ocağı kapattıktan sonra ısısını muhafaza etmeyi sürdürdüğü için tavanın saplarını tutarken kalın ve ısı geçirmez bir mutfak eldiveni kullanmalısınız. Pişirme işleminden hemen sonra tavayı sıcak suyla durularsanız temizleme işlemini kolaylaştırırsınız. Yanmış yiyecekleri çıkarmanız gerekirse, yapışmaz yüzeyini korumak için, iri tuz ve metal olmayan bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Paslanmayı önlemek için, yıkama işleminden sonra iyice kurulamalı ve tozdan korumak için kağıt havlu veya kumaş bir bezle örterek saklamalısınız.

4- ThermoAD 3’lü Granit Döküm Tava Seti

Modern hatları ve yüksek kalitede üretimi ile ThermoAD tavalar, demir döküm muadillerine göre %40 daha hafiftir. Isıyı uzun süre muhafaza eden kalın tabanları sayesinde kusursuz pişirme performansı sunar. Thermo AD ürün gamının tamamında; yüksek dayanıklılık değerlerine sahip özel granit kaplama kullanılmaktadır. Thermo AD ürünleri uzun yıllar ilk günkü görünümünü korur. Thermo AD ürün gamının tamamında; PFOA (Teflon) içermeyen yapışmaz kaplama teknolojileri kullanılmaktadır.

5- Sinbo Sp-5218 Çift Taraflı Döküm Tava

Isıya dayanıklı yapışmaz granit kaplı iç ve dış yüzey Sinbo Sp-5218 döküm tava, çift taraflı kullanım olanağı sunuyor. Ayrıca mıknatıslı tutma sapları ve sızdırmaz yedek silikon conta özelliği bulunan bu döküm tava PFOA (Teflon) içermeyen yapışmaz kaplama teknolojileri kullanılmaktadır.

6- Meşeler Döküm Gözleme Tavası

Döküm granit özelliğindeki bu tava modeli gözleme, et, balık, hamur, krep gibi birçok kullanıma uygundur. Diğer tava modellerine göre biraz daha ağır olduğunu belirtelim.

7- Cansuyu Kale Döküm Gözleme Krep Et Tavası

Son olarak dikkat çeken bir diğer döküm tava ise “Cansuyu” döküm tava. Bu dava modeli ile istediğiniz bir çok yemeği pişirebilirsiniz.

Siz hangi döküm tavayı tavsiye edersiniz? Düşüncelerinizi, fikirlerinizi, eleştirilerinizi ve sorularınızı lütfen yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşın. Sorularınızı kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Ayşe Akkaya

    13 Haziran 2021 at 21:59

    bilgi için teşekkür ederim. faydalı bir içerik. döküm tava alacaklar için güzel bir rehber olmuş.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı