Bilgi

+7 En İyi Laptop Tavsiyesi 2022 | Hangi Laptopu Almalıyım?


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “En İyi Laptop Markası Hangisi? Hangi Laptop Markasını Tavsiye Edersiniz?” sorularına az-biraz cevap vermeye çalışacağım. Tabi öncelikle şunu belirteyim ucuz laptop diye bir şey yok! Hele ucuz teknoloji diye bir şey hiç yok. Hiç kimse size ucuza bir ürün vermez! Dev kampanya diye gördüğünüz her şey bir pazarlama stratejisinden ibaret. Uyanın lütfen!

Çoğu zaman bazı yorumlarda vs. “şöyle, böyle bir laptopu şu fiyata aldım, tam bir canavar! Her oyunu açıyor. Donma, kasma, kilitlenme yok!” gibi gibi cümleler görüyorum. Ama tabi insanlar bu yorumun gerçekliğini sorgulamadıkları için aldıkları ürünün müzelik olabileceğinin farkında değiller.

Birde şöyle bir şey daha var. Bilmeyenler, haberi olmayanlar için anlatacağım.

Bazı bazı firmalar (bu markanın kendisi de olabilir veya bir satıcıda olabilir) bir ürünü youtubera, bloggera, yazara, ne bileyim adı sanı popüler bir “sosyal medya hesabı sahibine” hediye ederler. Derler ki ürün ücretsiz olarak senin! Yeter ki ürünümü tanıt ve benim reklamımı yap! Eee arkadaşımız ürünü alır; kurcalar, kullanır ve yıkama-yağlama işleri başlar. Gariban asgari ücretli veya zor bela parasını biriktiren öğrenci, öğretmen, işçi vs. bu yorumu, yazıyı okuyup veya videoyu izleyip biriktirdiği, ayırdığı parasıyla laptopu kucağına alır evine getirir. İndirir en sevdiği oyunu ve başlar oyuna!

Sonuç, hüsran!

Laptop kasar, donar, ısınır, kilitlenir…

Darboğaz olur işlemci ile ekran kartı arasında!

Artık iş işten geçmiştir.

Ne laptopu iade edebilir ne değiştirebilir nede derdini anlatmak isteyeceği birini bulabilir.

Anlatamaz da!

Ne diyecek bir laptop aldım öyle bir ısınıyor ki yumurta bile mi yapıyorum! Harika bir sesi var, sinek ilaçlama servisi gibi ses çıkarıyor mu diyecek? Diyemeyecek!

Arkadaşlar, sürekli tekrar ediyorum. Ucuz etin yahnisi olmaz! Hele doların hoyratça arttığı şu günlerde ucuz laptop bulabilmeniz imkansız.

Kafanızı kuma gömüp, ulan bi b.k bilmiyorsun, bık bık konuşuyorsun da diyebilirsiniz.

Ama şuna emin olun dışarda size bir laptop satmak isteyen yüzlerce insan binlerce firma var! En berbat laptopu bile size bu bir oyun canavarı diye yutturacak cambazlar sadece mağazalarda değil, artık forumlarda, yorum köşelerinde karşımıza çıkıyor. Hatta durum öyle bir hale geldi ki sahte yorumlar can sıkmaya başladı. Üründen bi haber olan fake hesaplar ile bir ticaret mağazasının yorum köşesinde “ulan çok kral bir laptop, satıcı mükemmel ve ilgili, kargo hızlı, ucuz f/p ürünü, sakın kaçırma, ısınma yok, donma yok, pubg yi akıcı oynuyorum” die anında çıkabilir. Nasıl rezillik ama? Kime güveneceğiz!

Eğer anlamadığınız bir ürün alacaksanız (bırakın beni) bu konuda bilgi sahibi olan, bunu bizzat deneyimleyen kişileri dinleyin. Ürünün donanımları hakkında bilgi sahibi olun! Bu size paranızla en doğru laptopu seçmenize yardımcı olacaktır.

Burada ben gidin Bilgisayar Mühendisliğini okuyun demiyorum! Şöyle 2-3 gün web sitelerinde gezinin, bilgisayarın ana donanımları olan işlemci, ram, ekran kartı ve hdd/ssd birimlerinin ne işe yaradığını öğrenin. Bu bilgi hayatınızın her döneminde işinize yarayacağına emin olabilirsiniz. Sonuçta artık laptopların nerdeyse en kötüsü 2.000 TL’den başlıyor ve adam akıllı bir laptop almak istediğinizde 7.000 TL ile 10.000 TL arasında bütçe ayırmanız gerekiyor. Hatta iyi bir laptopun 15.000 TL’den başladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Kısa ve öz yazacağım.

Şimdi bir laptop almayı planlıyorsunuz ve cebinizde belirli bir miktar para var. Muhtemelen en ucuza en kaliteli laptopu veya en iyi fiyata en iyi laptopu alacaksınız. Piyasada hali hazırda bir çok laptop markası var. Sizde bakındınız sağa-sola muhtemelen çok yakın bir arkadaşınız, mağazadaki bir satış görevlisi veya netteki güvenilir bazı sitelerden bir kaç yoruma bakıp bir laptopu almaya karar verdiniz.

Yaptığınız şey doğru bir yöntem lakin bununla bitmiyor. Öncelikle laptop’u ne için aldığınız önemli. Hangi amaçla kullanacaksınız. Bir multimedya mı, bir oyun mu yoksa ofis işlerinde mi yada bir kamera kayıt sisteminde mi? Aradığınız ve istediğiniz özellikleri bir kağıda yazmalısınız. Tabikide bütçenizle beraber. Oyun için bilgisayar segmentleri var. Siz Lenovo çok iyi bilgisayar deyip oyun için lenovonun multimedya laptoplarından alırsanız verim elde edemesiniz. Eğer lenovo için karar verdiyseniz Lenovo‘nun sitesine girip hangisi sizin için uygun bakmanız şart. Böylece size en uygun laptopu bulmuş olursunuz.

Elin oğlu i11 işlemciyi gördü mü hemen atlayıp satın alıyor laptopu. Hele de birde ucuzsa. Üç gün sonra ağa bunun fanı çok ses yapıyor, ekranı donuyor, kendi kendine kapanıyor diye millete dert yanıyor. Teknik servisle boğuşuyor, satıcı ile papaz oluyor, sevgilisi tarafından salak yerine konuluyor veya eşi tarafından kısa süreliğine evden kovuluyor. Burda önemli husus şu; hatta en önemlisi, i11 işlemci her zaman i10’dan üstün değil. 2 GB ekran kartı her zaman 1gb ekran kartından üstün değil. Kullandığınız işlemci türüne dikkat etmelisiniz. Her i11 işlemci iyi performans anlamına gelmiyor. Aldığınız ekran kartı 2 gb olduğu halde 64 bitlikse vay halinize. Bununla oyun bile oynayamassınız. Şunu unutmayın Teknik servis, En çok satan ürün, Müşteri Memnuiyeti ve Google’den asla şaşmayın. Sorun ve net cevabı alın.

İşin özeti;

1- International Data Corporation ( IDC ) diye bir firma var. Bu pazar araştırma konusunda uzmanlaşmış bir analiz ve danışmanlık firması. Özellikle bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici teknolojisi üzerine uzman . IDC tamamen kendisine ait olan özelleşmiş bir merkez ve 1.000’e yakın uzman analisti var. Adamlar oturmuş araştırmış ve aşağıdaki gibi bir sonuç bulmuşlar. Bakmışlar ki dünyada en çok satan ürünler sırasıyla HP, Lenovo, Dell ,Acer, Asus. Aha burdanda kaynağına bakabilirsiniz.

2- Teknik servis konusunda Türkiyede en iyi firma tabiki HP, Lenovo. Gerçekten çok saygın firmalar. Hele HP için hiç lafım yok. Lenovo bir o kadar iyi. Ama aynı şeyi diğer firmalar için söylemeyeceğim. Mesela “Şikayet Asus” yazın google’ye. Binlerce şikayet var. Haaa diyeceksiniz ki diğerlerinin de var. Bilişim sektöründe olan biri olarak Asus teknik servisi ile ilgili birçok olumsuz yorum duyuyorum. Umarım şikayetleri dikkate alarak kendilerine çeki düzen vermişlerdir.

3- Şimdi gelelim özelliklerine. Şimdi Consumer Electronics Show (CES) die bir fuar var. Türkçesi Tüketici Elektroniği Fuarı. Bunlar oturmuş son çıkan laptopları sıralamış ve şu sonuca ulaşmış. Burayı tıklayarak detaylı bilgide edinebilirsiniz. Burada her zaman olduğu gibi, bu sene de Ocak ayının ilk haftası Las Vegas‘ta düzenlenen ve SDN editörlerinin de yerinde takip ettiği CES teknoloji fuarında birçok laptop tanıtıldı. Performans olarak sıralama şu; Lenovo Y50, Lenovo Flex 14D, Samsung Ativ Book 9 (2014) , Sony Vaio Fit 11A Flip PC, Toshiba Chromebook, Lenovo Yoga 2, Lenovo X1 Carbon, Asus Transformer Book Duet TD300 gibi. Gerçekten de kaliteli ürünler. Eğer ciddi bütçeniz ve uzun vadeli laptop kullanmayı düşünüyorsanız bir tanesini alın.

4- SquareTrade adlı sigorta şirketi bir araştırma yaparak, dizüstü bilgisayar markaları arasında hangisinin daha az bozulma oranına sahip olduğunu belirledi. Şirket, Acer, Apple, Dell, Asus, Gateway, HP, Lenovo, Sony ve Toshiba markalarından toplam 30000 adet dizüstü bilgisayar arasında bir araştırma yaparak hangi markanın daha az bozulduğunu belirlemeye çalışmış. Araştırmada her markadan en az 1000 ürün alınmasına dikkat edilmiş.

Asus bu konuda en az sıkıntı yaşatan marka olma özelliğine sahip. İkinci sırada çok az bir farkla Toshiba bulunuyor. Onu ise Sony takip ediyor. Üç sene içinde en yüksek bozulma oranına sahip olan marka ise HP olarak çıkmış. Araştırmaya göre HP dizüstü bilgisayarların %25,6′sı ilk üç yıl içinde bozuluyor.

Laptop Alırken Dikkat Edilecek Hususlar!

Arkadaşlar laptop almayı planlıyorsanız ilk dikkat edeceğiniz özellik FreeDos olup olmaması. Eğer FreeDos bir laptop alırsanız içinde işletim sistemi olmayacaktır. Bilgisayarı açtığınızda siyah bir ekran gelecektir. Bilgisayarı kullanabilmek için işletim sistemi yüklemeniz gerekecek. Bunun için format atmasını bilen birinden yardım almanız gerekiyor. FreeDos özelliğindeki bilgisayarların daha ucuz olacağını unutmayın. Karşılaştırma yaparken dikkat edin.

İkincisi kesinlikle ama kesinlikle SSD depolama özelliğinde sahip laptop alın. HDD‘ler yani Harddiskler tarihe karıştı. SSD’ler içerisinde hareketli parça olmadığı için hem sessiz çalışır hem de daha hızlıdırlar. Ayrıca ısınma gibi sorunlarıda olmuyor. (Depolama olarak en az 512 GB seçin.)

– İşlemci, RAM ve Ekran Kartı gibi donanımlar ana bileşenlerdir. Detaylarındaki her harf ve rakamın bir anlamı yani özelliği bulunuyor. Hiç anlamıyorsanız bile farklılık varsa küçük bir araştırma ile hangisinin daha güçlü olabileceğini unutmayın.

– Laptop ile birlikte çanta, mouse, mouse pad vs. almayı unutmayın. Hatta alacağınız mouse’un kablosuz olmasına dikkat edin. Bunlar ekstra maliyet olarak size yansıyacaktır. Bazı firmalar bu ürünleri hediye edebiliyor.

– Arkadaşlar ne olursa olsun adı sanı bilinen kaliteli bir marka alın. Elektronik ürün bu bozulur vs. Bunun için ürününe sahip çıkan garanti sürecinde size zorluk çıkarmayan bir marka her zaman tercihiniz olsun.

– Son olarak ihtiyacınıza göre alın. 100 bin TL’ye de laptop var 5 bin TL’ye de laptop var. Temelde tüm bilgisayarlar aynı işlem için tasarlanmıştır. Ama burada iş, ofis, ev, okul, oyun gibi seçenekleri değerlendirerek bütçenize göre uygun olanı seçmeniz gerek.

En İyi Laptop Tavsiyesi | Hangi Laptopu Almalıyım?

1– Monster Abra A5 V16.7 15.6″ Oyun Bilgisayarı | 11.200 TL

Hemen belirteyim bu bir oyuncu laptopu ve görünüş olarak biraz kaba gelebilir. Ancak hali hazırda 11.200 TL’ye alabileceğiniz en uygun ve en performanslı oyun laptopu diyebilirim. Gerçekten Monster alternatifler içerisinde ilk değerlendireceğiniz bir marka. Bu markanın Abra A5 V16.7 modelinin donanımlara baktığımızda Intel Core i5-11400H (12M Önbellek, 4,50 GHz’e kadar) işlemci, Nvidia GTX1650 4GB GDDR6 128-Bit DX12 ekran kartı, 8GB DDR4 3200MHz RAM ve 500 GB SSD ile yüksek grafik isteyen oyunları ve programları rahatlıkla –donma, kasma, kilitlenme– olmadan çalıştırabilirsiniz. Monster Notebook, yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar ve oyuncu ekipmanları alanında faaliyet gösteren bir teknoloji markası. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’deki mağaza ve teknik servislerinin yanı sıra, online satış ve teknik destek kanalları ile Türkiye’nin her noktasında bulunan kullanıcıya ulaşmaktadır.

Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Alternatif Monster laptoplar için buradaki (tıkla) bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

2– Lenovo Ideapad 3 Laptop | 8.500 TL

Öğretmenler, öğrenciler için ideal olan bir laptop hali hazırda günlük kullanım için tasarlanmış olduğunu belirtelim. Örneğin buna PUBG, GTA 5 vs. yükleyip üst düzey performans beklerseniz hüsrana uğrarsınız. Aynı şekilde yüksek grafik çalışmalarında (render vs.) kullanmanız pek mümkün değil. Ancak ben bununla internette video izler, film indirir, sunum hazırlar, ofis uygulamalarını kullanılır, çeşitli programlar vs. kurup çalıştırırım derseniz işte bu tam size göre. Kısaca gündelik kullanım için uzun yıllar kullanabileceğiniz bir laptop. Hem tasarımı oldukça şık hem de olabildiğince hafif (1,7 kg) bir yapıya sahip. Bir Lenovo kullanıcısı olarak kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca bu ürünü almakta kararlıysanız satın aldığınız yerde karşılaştırma yapmayı unutmayın. Çünkü işlemci, ram, ekran kartı veya diğer donanım özelliklerinde farklı olabiliyor. İki aynı ürün arasında biri ucuz ise muhakkak yukarıda saydığım donanım özelliklerinden biri daha az performanslı oluyor. Şu an Vatan Bilgisayar’da gayet uygun fiyata satılıyor. İlerleyen günlerde muhtemelen fiyat değişecektir. Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz. (Not: Fiyat için farklı siteleri taramayı unutmayın.)

3ASUS TUF Gaming 15 Laptop | 15.000

Giriş seviyesi bir oyuncu laptopu olan ASUS TUF Gaming 15 Laptop, Intel Core i5-10300H işlemci, 8GB RAM, 256GB SSD ve NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti ekran kartı ile yüksek performans isteyen oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Tasarımı oldukça şık olduğu için okulda, işte, ofiste rahatlıkla kullanabileceğiniz ergonomik bir yapıya sahip. Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

4Huawei MateBook D15 | 6.400 TL

Bana günlük kullanıma için tasarlanmış ve uygun fiyatlı bir laptop önerir misiniz derseniz, kesinlikle ilk öneri sıralamamda Huawei MateBook D15 olurdu. Çok zarif ve sade yapısı olan bu laptop ile standart bilgisayar işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Yaklaşık 1,53 kg ağırlığında olan bu model, 15.6 inç ekran boyutuna, IPS ekran tipine ve 1920 x 1080 çözünürlüğüne sahip. Ayrıca bu laptopta; 10. Nesil Intel Core i3-10110U işlemci, Intel UHD ekran kartı, 8 GB DDR4 RAM, 256 GB PCIe SSD gibi donanım bileşenleri bulunuyor. Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

5– ASUS X515MA-BR091T Laptop | 4.350 TL

Şu anda alabileceğiniz en uygun seçenekte laptop bu. Bunun altındaki laptoplar kullandığınız android telefondan daha kötü olduğuna emin olabilirsiniz. Eskiden -eskiden dediğim 1 yıl önce- bu fiyata orta halli bir laptop almanız mümkündü. Ama gerçekten doların yükselmesiyle tabiri caizse beş para etmez laptoplar piyasada değerlenmeye başladı. Ancak gene de marka bilinirliliği ve kalite açısından en uygun düşük bütçeli laptop tavsiyem bu. Daha altındaki laptopların özellikleri çok düşük ve ilerde performans olarak yeni nesil uygulamalara cevap verip vermeyeceğini garanti edemiyorum. Ayrıca hatırlatayım bu bilgisayarla yüksek grafikli oyunları oynamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Farklı bir şekilde ben bunu alır RAM, SSD ile güçlendiririm gibi bir düşüncenize olmasın. Sadece ofiste, işte, evde günlük kullanım için ideal. Örneğin internette sörf yapma, film-video izleme, zoom vs. gibi uygulamalarla ile görüntülü görüşme sağlama, ofis programlarını kullanma gibi temel bilgisayar işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

6Dell Vostro 3501 Laptop | 7.900 TL

Son zamanların en çok dikkat çeken ve en çok tercih edilen laptopunun Dell Vostro 3501 olduğunu söyleyebilirim. Dayanıklılık konusunda Dell’in laptop ürünleri gerçekten çok yol kat etmiş durumda. Bu laptopun uzun vadede kullanabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Kısaca özelliklerine baktığımızda Intel Core i3 1005G1 işlemci, 8GB RAM, 256GB SSD, Intel UHD Graphics dahili ekran kartı ve 15.6″ FHD tipinde ekran özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu laptop ile birlikte Windows 10 Home işletim sistemi geldiğini belirtelim. Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

7– Lenovo Ideapad Creator 5 | 20.000 TL

Bana her oyunu oynayabileceğim, aynı zamanda zarif, aynı zamanda şık ve yüksek performanslı bir laptop önerir misiniz derseniz Lenovo Ideapad Creator 5 tam size göre. Bütçeniz varsa kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Sizi pişman etmeyecek, yıllarca maksimum güçte ve tam performansta hizmet edecek kaliteli bir ürün. Sahip olduğu donanım özellikleri gerçekten ideal ölçülerde. Bu bilgisayar 10.Nesil Core i7 10750 işlemci, 16 GB RAM, 512 GB SSD ve GTX 1650Ti 4Gb ekran kartına sahip. Ürünü incelemek için hemen buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Önemli Duyuru: Arkadaşlar, verdiğim tavsiyeler/önerilerdeki laptopların fiyatı düşebilir, ilandan kalkabilir veya satıştan çıkarılabilir. Burada örnek olması amacıyla 7 adet laptop önerisinde bulundum. Tabi bütçenizin tam olarak ne olduğunu, ihtiyacınızın ne olduğunu bilmiyorum. Bu nedenle yorum kısmında bana şu bütçede şunun için bir laptop önerir misiniz derseniz yardımcı olmaya çalışırım. Sizler yorum yazıp gönder dedikten sonra cevap ile birlikte yayına alacağım. Sizin de kullandığınız, önerdiğiniz laptoplar varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Selametle.

92 Yorum

92 Yorum

 1. Ayşe Kaya

  11 Ocak 2022 at 15:14

  çok teşekkür ederim. oldukça faydalı bir içerik. elinize sağlık.

 2. Ali Akkaya

  11 Ocak 2022 at 15:16

  hocam bana 25.000 TL değerinde bir laptop önerir misiniz? mümkünse oyuncu laptopu olsun. teşekkür ederim.

 3. Ali Akkaya

  11 Ocak 2022 at 15:17

  hocam bana 25.000 TL değerinde bir laptop önerir misiniz? mümkünse oyuncu laptopu olsun. teşekkür ederim. iyi günler.

 4. Baran

  11 Ocak 2022 at 17:19

  Cüneyt abi bana 15 bin tl ye bir laptop tavsiye edermisin.

  • Cüneyt Çağala

   27 Ocak 2022 at 02:16

   Merhaba Baran. Bana özelden de yazmışsın. Alacağın oyun bilgisayarı Monster Abra A7 V13.1 17,3″ Oyun Bilgisayarı olacak. Başka yere bakmana gerek yok. Hem linkini aşağıya bırakıyorum. Özellikleri nerdeyse her türlü oyunu kaldıracak seviyede.

   Monster Abra A7 V13.1 17,3″ Oyun Bilgisayarı (Tıkla)
   İşlemci: Intel® Core™ i5-11400H İşlemci 12M Önbellek, 4,50 GHz’e kadar
   Ekran Kartı: nVIDIA® GeForce® RTX3050 Max-Performance 4GB GDDR6
   RAM: 8GB (1x8GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
   Depolama: 500GB PCIe M.2 2280 PCIe 3.0
   Ekran Özellikleri: 17,3″ FHD 1920×1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
   Ağırlık: 2,5 Kg

 5. Pınar

  13 Ocak 2022 at 15:07

  elinize sağlık hocam. laptop tavsiyesi konusunda faydalı bir paylaşım olmuş.

 6. Tuğba Kara

  13 Ocak 2022 at 16:13

  5000 tl laptop tavsiye edermisiniz?

  • Cüneyt Çağala

   25 Ocak 2022 at 01:51

   Huawei MateBook D15 Modelini Öneriyorum!
   İşlemci: Intel® Core™ i3-10110U İşlemci (4 M Önbellek, 4,1 GHz’ye Kadar)
   Ekran Kartı: Dahili Intel UHD Graphics
   RAM: 8GB DDR4
   Depolama: 256 GB PCIe SSD
   Ekran Özellikleri: 15.6″, 250 nits, FHD (1920×1080 16:9) – IPS
   İşletim Sistemi: Windows 10 Home
   Ağırlık: 1.53 Kg

  • Cüneyt Çağala

   27 Ocak 2022 at 02:10

   merhaba. ne amaçla kullanacağınızı belirtir misiniz? bu bütçede daha çok günlük kullanım için bir laptop alabileceğinizi belirtelim.

 7. Zeynep

  24 Ocak 2022 at 21:08

  Photoshop gibi Grafik tasarım programları kullanabileceğim en uygun fiyatlı laptop tavsiyesi nedir?

 8. Eda

  25 Ocak 2022 at 01:35

  oldukça faydalı bir yazı. teşekkür ederiz.

  • Cüneyt Çağala

   25 Ocak 2022 at 01:37

   biz teşekkür ederiz. sağolun.

   • Şantürk

    17 Ocak 2023 at 21:40

    5.000₺ ye ne alabilirim. Tavsiye verirmisiniz. Pes 15-16 kategorisinde oyunlarda oynayabiliyim.

   • Ahmet

    12 Temmuz 2023 at 16:29

    Merhabalar kolay gelsin bana 40 bin TL civarı birşey önerirseniz çok sevinirim fiyat bir tık geçebilirim

 9. Muhammed

  25 Ocak 2022 at 19:34

  Merhabalar oncelikle mukemmel bir paylaşımdı bilgiler icin tesekkur ediyorum elinize sağlik. Merak ettigim bir konu var; huawei d16 8GB cok cekici geliyor.malum ihtiyaclarimi fazlasiyla karsilayacak gibi. Merak ettigim konu ; markanin bu alanda yeni olmasi… garanti olsun musteri memnuniyeti olsun endiselerim var. Sizin degerli yorumlarinizi merak ediyorum. Butcem 10 bin tl ye kadar eger farkli tavsiyeleriniz olursa degerlendirmek isterim. Tesekkur ediyorum simdiden.

  • Cüneyt Çağala

   27 Ocak 2022 at 01:59

   Merhaba. Öncelikle bu modelin kompakt yapısını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Olabildiğince şık bir tasarıma sahip. Aslında tipik bir gündelik kullanım için tasarlanmış. Yani bu cihazla oyun oynamak gibi bir planınız olmasın. Elbette düşük grafik belleği isteyen oyunlar oynayabilirsiniz. Ancak yüksek grafik belleği isteyen PUBG, GTA 5 gibi bir oyunu aklınızda geçirmeyin. Ekran özellikleri ise 16.1” ölçüleriyle dikkat çekiciyken, 300 Nit olması ise ayrı bir özellik ve yeterli düzeyde. İşlemci, RAM ve SSD donanımları kesinlikle sizi üzmeyecek bir kategorideyken dahili ekran kartının bulunması eksi not olarak belirtelim. Zaten sırf bu yüzden genel kullanım kategorisinde üretildiğini söyleyebilirim. Bu cihazla sadece Wifi üzerinden internete bağlanabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bu üründe RJ45 dediğimiz Ethernet bağlantı bulunmuyor. Yine de teyit etmenizde fayda var. (Tabi kablolu internete bağlanacaksanız.) Çok ihtiyaç olacağını sanmıyorum. 10.000 TL eder mi? Aslında dolar biraz düşse 7.000 TL ye rahatlıkla bulabilirsiniz. Piyasada şu anda 8.000-9.000 TL ye bulmak mümkün. Eğer ben oyun oynamam, yüksek grafik belleği isteyen programlar kullanmam diyorsanız tam size göre. Aksi halde biraz canınızı sıkabilir.

 10. Tuba

  26 Ocak 2022 at 10:00

  8 bin civarında bi bilgisayar önerebilir misiniz

  • Cüneyt Çağala

   27 Ocak 2022 at 01:48

   Merhaba. Size önereceğim model Asus X515JF olacak. Gerçekten tavsiye ettiğim bu model oldukça şık ve zarif bir tasarıma sahip. Günlük kullanım için ideal. Ancak yüksek grafik belleği isteyen oyun veya programlar için beklentinizi karşılamayabilir. Hali hazırda oyun laptopları için en az 10.000 TL bütçe ayırmak gerektiğini belirtelim. Çünkü sadece ekran kartı ve işlemciyi hesaba kattığımızda gerçekten giriş seviyesindeki bir oyun bilgisayarı 10 bin TL’den başlıyor. Vatan bilgisayarda ürünü inceledikten sonra almanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca aşağıda verdiğim linkten ürünü inceleyebilir ve yorumlara göz atmak isteyebilirsiniz.
   İşlemci: Intel® Core™ i5-1035G1, İşlemci
   RAM: 4GB DDR4 Bellek
   Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® MX130 2GB (Paylaşımsız)
   Depolama: 256GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Özellikleri: 15.6” 1920 x 1080 (Full HD) 250 Nits
   Ağırlık: 1.8 Kg

   Bakınız: (Tıkla)

 11. gaye

  26 Ocak 2022 at 11:49

  merhaba
  ben mimarım çizim yapıp 3 boyut video render hazırlayabileceğim bir bilgisayar önerir misiniz? 25.000tl ye kadar öneri olabilir şimdiden teşekkür ederim

  • Cüneyt Çağala

   27 Ocak 2022 at 01:35

   Merhaba. 25.000 TL bütçe ile alabileceğiniz en uygun seçenek Lenovo Legion 5 modeli. Bu laptop modeli üzerindeki yüksek performanslı donanımlar (işlemci, ram, ekran kartı ve ssd) sayesinde hali hazırda yüksek grafik belleği isteyen uygulama, program veya oyunlar için oldukça ideal bir seviyede. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz şık tasarıma sahip bir modeli kesinlikle tavsiye ediyorum. Yalnız satın alacağınız yerden Türkçe Q klavye olup olmadığını teyit ettirin. Bazen İngilizce Q klavye olarak gelebiliyor. Bu model yüksek performanslı bir sistem olduğu için bataryası kullanımınıza göre 2-6 saat aralığında dayanabileceğini belirtelim. Bu modelin birçok farklı versiyonu bulunuyor. Bu versiyonlarda ekran, işlemci, ram, ekran kartı veya ssd gibi donanımların özelliklerine göre fiyatlara yansıyabiliyor. Buna dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Bu ürünün FreeDos yani işletim sistemi olmayan modelini alırsanız gayet makul düzeyde tasarruf edebileceğinizi belirtelim. Ayrıca benim önerdiğim modelin 17.3” inç büyüklüğünde ekran modeli ve depolama olarak 1 TB HDD + 512 GB SSD olduğuna dikkat edin. Vatan bilgisayarda ürünü inceledikten sonra almanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca aşağıda verdiğim linkten ürünü inceleyebilir ve yorumlara göz atmak isteyebilirsiniz.

   Lenovo Legion 5
   İşlemci: Intel Core i7-10750H (6C / 12T, 2.6 / 5.0GHz, 12MB) Graphics
   RAM: 16 GB DDR4 1933 Mhz Bellek
   Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6GB GDDR6
   Depolama: 1 TB HDD + 512 GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Özellikleri: 17.3” 1920 x 1080 (Full HD) 144 Hz – 16:9 LED Backlight IPS-Anti Glare
   Ağırlık: 2.98 Kg

   Edit: Ürünü sepete ekledikten sonra veya mağazada satın almak istediğinizde indirim olacağını belirtelim.
   Bknz: (tıkla)

 12. Ali Demirdağ

  27 Ocak 2022 at 00:09

  Merhabalar, öncelikle çok faydalı bir yazı olmuş. Bende önerinizi isteyeceğim. Oynayacağım oyun baya eski sistem gereksinimleri şu şekilde;

  Minimum Önerilen
  CPU Pentium3 600MH Pentium4 1.8GH
  RAM 512MB 1GB
  VGA 3D Acceleration 3D Acceleration

  Bazen oyun içi ticaret ve gelişim sebebiyle saatlerce çalışması gerekecek, ısınma olayınıda göz önünde bulundurarak bir beni üzmeyecek ve ara sıra GTA5 gibi oyunları orta grafikte olsun oynatacak 6-7 bin ₺ civarı bir laptop önerebilirmisiniz rica etsem. Teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   27 Ocak 2022 at 02:07

   Merhaba. Öncelikle oyun bilgisayarlarının minimum 10.000 TL’den başladığını belirtelim. Bu fiyat altında alacağınız bir laptopta PUBG, GTA5 gibi oyunlar oynamak biraz zor gibi ve böyle bir laptop sizi üzebilir. Ancak 6-7.0000 TL bandında günlük kullanım için alabileceğiniz birçok laptop modeli var. Örneğin Lenovo IdeaPad 3 modeli bütçenize uygun bir kategoride. Hemen aşağıda bıraktığım linkten isterseniz yorumları bir okuyun. Lenovo IdeaPad 3 (Tıkla)

 13. Mustafa Bey

  27 Ocak 2022 at 23:44

  Merhabalar, bizlere vakit ayırıp kıymetli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Uzun süredir kullandığım Lenovo bilgisayarım artık ömrünü tamamladı. Şu an film, dizi, video izleyebileceğim ve internet için kullanacağım başka da bir şey yapmayacağım bir bilgisayar almak istiyorum. Mümkün olduğunda fiyatı uygun olması önemli benim için. Full HD ve 15.6” olursa çok memnun kalırım. Öneriniz nedir?

  • Cüneyt Çağala

   28 Ocak 2022 at 00:25

   Merhabalar. Benimde şu an kullandığım laptop Lenovo ve uzun yıllardır kullanıyorum. Gerçekten çok ama çok kaliteli bir marka. Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Tabi hızı biraz düşünce +4GB RAM takviyesi ve SSD kullanarak daha performanslı bir hale getirdim. Sanırım 3-5 yıl daha hizmet edecek. Sizin laptopta hızı düştüyse, eskisi gibi geç açılıyorsa veya web sayfalarını açmakta zorlanıyorsa ekstra RAM ve SSD kullanabilirsiniz. Eğer yeni bir laptop almak istiyorsanız şu an için en uygun modeller 5.000 TL’den başlıyor. Tavsiye olarak hemen buradaki (tıkla) bağlantıya giderek ürünü inceleyebilirsiniz. Günlük kullanım için oldukça ideal. Ancak yine de Vatan Bilgisayar, Teknosa veya MediMrkt gibi mağazaları ziyaret etmenizde fayda var.
   Asus X515JA-BR1296T Notebook Özellikleri
   İşlemci: Intel® Core™ i3-1005G1 İşlemci 4 M Önbellek, 3,4 GHz’ye kadar
   RAM: 4 GB DDR4 (Maksimum 16 GB Destekler)
   Ekran Kartı: İntel Dahili Ekran Kartı
   Ekran Özellikleri: 15.6” 1366×768 HD
   Depolama: 256 GB NVMe M.2 (PCIe) SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10 Home
   Ağırlık: 1.8 Kg

 14. Mert Çevik

  29 Ocak 2022 at 04:06

  Bütçem 24.000₺ civarındadır.
  Aradğım özellikler 16 GB RAM 15,6 inch ekran olmasıdır. Intel işlemci ve RTX ekran kartı olursa mennum olurum.
  Monster ve Casper markalarını tercih etmeyi düşünmüyorum.
  ASUS’ya da MSI gibi marklar olabilir tabii genel olarak tüm önerilere açığım(mosnter ve Casper dışında olursa iyi olacaktır)
  İyi günler.

 15. Eylül

  30 Ocak 2022 at 13:34

  Merhabalar en ayrıntılı bilgiyi gerçekten burda buldum öncelikle teşekkür ederiz.
  Ben de bir bilgisayar önerisi rica edeceğim.
  İş bilgisayarı olarak uzun ömürlü kullanabileceğim, hızlı hafif ve olabildiğince taşıması kolay bir bilgisayar arıyorum. fiyat performans ürünü aradığım için bir bütce belirtemiyorum fakat 10 bin tl altı olması tercihim olur. 🙂

 16. Omer

  1 Şubat 2022 at 22:38

  Merhabalar vakit ayirip tek tek cvp verdiginiz icin sizi tebrik ediyorum abi.Ben Bilgisayar Muh. hazırlık okuyorum 7000 tl laptop ne önerirsiniz. Teşekkür ederim

  • Cüneyt Çağala

   2 Şubat 2022 at 22:20

   Merhaba Ömer. Bütçen var mı bilmiyorum ama bence biraz daha üst düzey bir laptop almaya yönelmelisin. Kullanacağınız yazılımlar veya oynamak isteyeceğin oyunlar vs. için önereceğim laptoplar çöp olur.

 17. Görkem

  4 Şubat 2022 at 00:22

  Merhabalar, 6000-10000 bütçe civarında ve gerektiği zaman oyun için (minimum oyun gereksimlerinde) kullanılabilecek laptop önerileri yapabilir misiniz?
  Teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   10 Şubat 2022 at 00:35

   merhaba. eğer oyun için bir laptop planınız varsa bence en az 10 bin tl’yi ayırmanız gerekiyor. 10 bin tl altında hiçbir laptop oyuncu laptopu olamaz. tabi tavsiye olarak yine en düşük düzeyde 10 bin tl değerinde MSI Modern 15 A5M-022XTR modelini öneriyorum. hemen buradan (tıkla) ürünü inceleyebilir veya yorumları okuyabilirsiniz.

 18. Mine

  5 Şubat 2022 at 10:53

  Merhaba. Ben de bir laptop almak istiyorum dayanıklı bir ürün olması önemli ilk başta benim için. Çünkü evde 4 kişi kullanacağız yani gün içerisinde her an değil ama birden fazla kullanıcısı olacak. Onun dışında uzun vadeli kullanmak istiyorum. Orta halli oyun en fazla sosyal medyadan oynanan oyunlar oynanır daha üst seviye oyunlar değil. Hafızasının yüksek olması da iyi olur. Tavsiye edeceğiniz marka model var mı?

  • Cüneyt Çağala

   10 Şubat 2022 at 00:31

   tavsiyem Lenovo IdeaPad IP3-15IML modeli. günlük kullanım için oldukça ideal. ancak oyun veya yüksek grafik programları kullanıyorsanız yetersiz kalacaktır. bu cihaz f/p ürünü. uzun yıllar kullanabileceğiniz şık ve performanslı bir laptop. altta verdiğim linkten yorumları okumanızı tavsiye ederim.

   Lenovo IdeaPad IP3-15IML | tıkla

 19. Gulsum

  6 Şubat 2022 at 01:11

  Merhaba abi yazın için çok teşekkürler net ve anlaşılır olmuş.
  Çizim programları için ( solid 3dmax autocad ) laptop önerir misin? Bütçem 13 14 bin civarı
  Ve Asus veya Lenova olabilir mi bu fiyatlara göre

  • Cüneyt Çağala

   10 Şubat 2022 at 00:26

   merhaba. çizim için genel olarak laptop tavsiye etmiyorum. eğer temel amacınız grafik vs. işlemler ise kesinlikle masaüstü bilgisayar almanızı öneriyorum. laptoplar bu konuda çok kullanışlı olmadığını söyleyebilirim. tabi yine karar sizin. ayrıca bütçenizi 15.000 TL civarına çıkarabiliyorsanız laptop olarak Asus TUF FX506LI-HN085 modelini kesinlikle almanızı öneriyorum. Hatta aşağıda verdiğim linkteki yorumları okumanızı tavsiye ediyorum. ürünün sahip olduğu işlemci, ram, ekran kartı ve ssd kullanabileceğiniz tüm grafik programlarını sorunsuz çalıştırabilecek kapasitede.

   Asus TUF FX506LI-HN085 İncelemek, satın almak veya yorumlar için burayı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

 20. İsmail yaman

  7 Şubat 2022 at 20:42

  Merhaba Cüneyt bey öncelikle vermiş olduğunuz detaylar hakkında teşekkür ederim . Sizden şöyle bir ricam olucak , ben işyerinde muhasebede ve gemi inşaa çizim görüntülemelerinde , farklı programlarda kullanabileceğim sağlam bir bilgisayar markası paylaşma şansınız var mı . Bütçe olarak 20.000 veya 25.000 gibi zorlarım diye düşünüyorum . Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cüneyt Çağala

   10 Şubat 2022 at 00:21

   merhaba. işlemler *grafik* olunca tavsiyem masaüstü almanız. laptoplar bu konuda biraz canınızı sıkabilir. laptoplarda monitör/ekran boyutları genel olarak beklentinizi karşılamaz. eğer toplama yapabiliyorsanız işlemci, ekran kartı ve ram gibi donanım bileşenleri yüksek bir toplama ürün yapabilirsiniz. yok ben toplama vs. uğraşamam diyorsanız tavsiye olarak hemen altta linkini verdiğim HP 434Q6EA pc kasası donanım bileşenleri olarak uzun yıllar kullanabileceğiniz yüksek performanslı bir ürün. AMD Ryzen 5 5600G 3.9 GHz işlemci, 16 GB DDR4-3200 MHz RAM, 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 6 GB GDDR6 ekran kartı ile tüm beklentileriniz karşılayacaktır. ayrıca Asus VP249QGR gibi en az 24″ büyüklüğünde bir monitör ile hazır sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

   HP Pavilion Gaming Desktop TG01-2020nt PC Ürün Özellikleri | Vatan Bilgisayar | Sistem Özellikleri

 21. Ugur ali akar

  8 Şubat 2022 at 21:40

  Merhaba ben lenovo ideapad 5 pro amd ryzen 5 5600h olan ekran kartsız bir laptop düşünüyorum. Max bütcem 13 bin tl bu civarda başka hangi laptoplari önerebilirsiniz oyun ve çok fazla ağır işlem yapmayacağim

  • Cüneyt Çağala

   10 Şubat 2022 at 00:07

   bahsettiğiniz lenovo ideapad 5 pro laptop standart kullanım için ideal düzeyde. kesinlikle tavsiye ederim. şahsen de günlük kullanım için lenovo kullanıyorum ve genel olarak lenovo tavsiye ettiğim bir marka. alternatif olarak huawei matebook d 16 önerebilirim. donanım özellikleri olarak birbirine yakın değerlerde. tabi eksi artıları var. huawei windows 10 home yüklü olarak geliyor, lenovo ise FREEDOS özellikte ve işlemci olarak bir tık üstte. tabi yine karar sizin. ama bence doğru bir tercihte bulunmuşsunuz. 13.000 TL için en doğru seçim lenovo olacaktır.

 22. Murat

  10 Şubat 2022 at 07:25

  Cüneyt Bey merhaba,
  Ofis işleri için; hafif, dayanıklı ve uzun yıllar kullanılabilecek yeni nesil bir laptop onerirmisiniz? Bütçe 1500 USD.

  • Cüneyt Çağala

   18 Şubat 2022 at 21:16

   merhabalar. Asus Vivobook Pro 16 modellerini tavsiye ediyorum. görünüm olarak ofis kullanımına oldukça uygun. sadece bir yapısı var. performans olarak ise oldukça güçlü bileşenlere sahip. asus kendini hali hazırda kanıtlamış bir marka. bu model ile üst düzey uygulama, program veya oyunları bile rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. ses kalitesinin yanın dayanıklı bir bataryası bulunuyor. ürünü incelediğinizde beğeneceğinize eminim. ürünü buradaki (tıkla) bağlantıya giderek inceleyebilirsiniz.
   Asus Vivobook Pro 16Notebook Özellikleri
   İşlemci: Intel® Core™ i5-11300H İşlemci 8M Önbellek | 3.10GHz – 4.40GHz’e kadar
   RAM: 16GB DDR4 RAM (SODIMM) – Maksimum 32 GB Destekler
   Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 4GB GDDR6
   Ekran Özellikleri: 16.0-inch, 4K (3840 x 2400) OLED
   Depolama: 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10 Home
   Ağırlık: 1.95 Kg

  • Burcu

   30 Temmuz 2022 at 15:51

   Ben günlük kullanım zoom vs programların kullanımında kullanacagım ve ısın kotusu dizüstü bilgisayarlar hakkında bılgı sahıbı degılım oyun kullanmıyorum bu durumda hangi bilgisayarı tavsıye edersınız pil omru ve ıncelık agırlık hafızası vs önemli sımdıden ılgınız ıcın cok teşekkür ederim

 23. Emrah

  13 Şubat 2022 at 20:37

  Merhaba yazınız için teşekkürler. Ben öğretmenim. Laptop u yanımda taşımak istiyorum. Ayrica borsa ile ilgileniyorum. Borsa programları, online ders ve internet video gibi seyler için kullanmak istiyorum. Şarjının çok gitmesi ve dayanıkli ve hafif olması önemli. Fiyat aralığım 10.000 -20 000 aralığı. Ne önerirsiniz. Teşekkürler şimdiden.

  • Cüneyt Çağala

   18 Şubat 2022 at 21:04

   merhaba tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle Lenovo Ip Gaming 3 modeli olacak. oldukça şık ve kompakt bir yapısı var. Fiyatı 15000 TL civarında. donanım özellikleri ise hali hazırda size maksimum performans sağlayacak en son nesil bileşenler içeriyor. kesinlikle pişman olmayacağınız bir model. eğer almaya kararlıysanız kesinlikle tavsiye ediyorum. ayrıca 32 GB’a kadar RAM desteği bulunuyor. ilerde isterseniz ekstra RAM takviyesi yapabilirsiniz. hali hazırda 8GB RAM sizin için yeterli olacaktır. ürünü buradaki (tıkla) bağlantıya giderek inceleyebilirsiniz.

   IdeaPad Gaming 3i 15 – Shadow Black Notebook Özellikleri
   İşlemci: Intel® Core™ i5-11300H İşlemci 8M Önbellek | 3.10GHz – 4.40GHz’e kadar
   RAM: 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (SODIMM) – Maksimum 32 GB Destekler
   Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 Ti 4GB GDDR6
   Ekran Özellikleri: 15.6″ FHD (1920 x 1080), IPS, 250 nits, 120Hz, LED Backlight
   Depolama: 512 GB SSD M.2 2280 PCIe QLC
   İşletim Sistemi: Windows 10 Home
   Ağırlık: 2.2 Kg

 24. Zeki Bilgic

  15 Şubat 2022 at 13:38

  Hocam iyi gunler kizim icin bir laptop slmayi dusunuyorum lise 2.sinif ogrencisi butcemiz maximum 10000 lira bu fiyatlara kalite olarak ne onerirsiniz tskler

  • Cüneyt Çağala

   18 Şubat 2022 at 20:54

   merhabalar. hemen altta bağlantısını verdiğim Lenovo Ideapad 5 modelini alabilirsiniz. kendimde laptop olarak lenovo kullanıcısıyım ve şu ana kadar lenovo kullananların büyük çoğunluğunun bilgisayarlarından memnun olduklarına şahit oldum. tabi cihaza iyi davranmak kadıyla. bu ürünün farklı fiyat seçenekleri ulunuyor. 7.500 TL‘den başlayıp 10.000 TL‘ye kadar bulabilirsiniz. ancak donanım özelliklerinde belirgin farklılıklar oluyor. tavsiyem şu anda vatan bilgisayarda indirimde olan bu ürünü almanız.

   Vatan Bilgisayar: Lenovo Ideapad 5 (Tıkla)

 25. Tümer

  16 Şubat 2022 at 21:40

  Hocam 7-10bin civarına öğrenci için bir bilgisayar önerir misiniz? Daha çok programlama ve ofis işlemleri için, biraz da oyun performansı olursa çok iyi olur. Tereyağı bal da olsun mu demişsinizdir okurken ama ne yapayım insan oyun da olsun istiyor. Özellikle şu battlefield oyunları içimde ukte kaldı.

  • Cüneyt Çağala

   18 Şubat 2022 at 20:50

   :)) 10 bin tl altında oyuncu segmenti laptop yok. bulmakta imkansız. letgo da acil satılan çok iyi donanımlar/laptoplar bulabilirsiniz. bu fiyata alacağın laptoplar daha çok günlük kullanım için tasarlanmış laptoplar olacak. bütçemi zorlarım diyorsan acer nitro 5 tam ana göre ama fiyatı 13.000 TL civarında. vatan bilgisayar‘dan ürünü inceleyebilirsin.

 26. Tümer

  17 Şubat 2022 at 11:05

  Huawei matebook diyenler var hocam, ne dersiniz? pc mühendisliği okuyacağım

  • Cüneyt Çağala

   18 Şubat 2022 at 20:42

   merhaba tümer. eğer bilgisayar mühendisliği okuyorsan veya okuyacaksan güçlü bir laptop almalısın. huawei matebook çok kullanan görmedim. teknik desteği hakkında pek fikrim yok. ancak markanın bilinirliği yüksek.

 27. Ali

  19 Şubat 2022 at 20:08

  Yazınızı baştan aşağı okudum, açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Ancak biraz da kafam karıştı. Bazısı sağlam, bazısının garantisi iyi. Ben de ofis, internet vb kullanımı için 8 bini geçmeyecek, şarjı dayanıklı, hızı da iyi olan kasası sağlam, görüntüsü güzel kısaca olabildiğince f/o olan iyi bir makine almak istiyorum.

 28. Gulberin

  5 Mart 2022 at 01:15

  Merhabalar Cüneyt bey ben çağrı merkezinde calisiyorum sadece iş için alacağım uygun fiyatlı laptop oneriniz varmı acaba. Sadece çağrı almak için kullanacağım bilgisayar olcaktir

 29. Elif

  5 Mart 2022 at 18:16

  Hocam bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Peki Huawei D14 2021 İ5 ve Huawei D15 Intel Core İ5 hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben 7000-8000 olarak bir fiyat düşünüyorum. İş, eğitim ve film izlemek için kullanmak istiyorum.

 30. Eliz

  13 Mart 2022 at 23:45

  Faydalı bilgilerinizi paylaşıp bizleri de aydınlattığınız için öncelikle çok teşekkürler. Ben de sizin tavsiyenizi duymak istiyorum. Üniversite öğrencisiyim. Dizi film izleme gibi günlük kullanımımda, sunum hazırlama online dersler gibi okul kullanımımda beni üzmeyecek, nadiren hevesimi almak için çok kasma olmadan oyun oynatabilecek, 3-5 yıl sonra performansını çok düşürüp beni yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayar arıyorum. 10-12 bin TL gibi bir bütçem var. Uzun ömürlü olması ve dediğim gibi birkaç yıl sonra çok yavaşlayıp üzmemesi benim için önemli çünkü 5 yıl sonra yeniden bir bilgisayar alabilecek durumda değilim maalesef :’) Şimdiden çok teşekkür ederim

 31. Muhsin

  20 Mart 2022 at 23:27

  Merhaba faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim,
  Lenova thinkpad almayı düşünüyorum ryzen5 işlemcili olacak oyun için değil işlerim için kullanacağım. Makina otomasyon programları için kullanılacak. Sizce uygunmu. Uygunsa hangi modeli bı seçmeliyim.

  • Cüneyt Çağala

   23 Mart 2022 at 12:47

   thinkpad serileri iş serisi için kullanılıyor. çok kullanım alanlarında tercih ediliyor. 20 yıl dayanak thinkpad serisi gördüm. sağlamlık ve kalite konusunda gerçekten çok iyi modeller. ama oyun, grafik vs. işleri için kesinlikle uygun değil.

 32. Ercan

  22 Mart 2022 at 02:40

  Merhabalar. Yazınız için teşekkür ediyorum. Mevcut laptop um 9. Senesini doldurdu yeni bir laptop düşünüyorum. Bütçem 15 bin civarı. Günlük kullanım, oyun performansı ve malzeme kalitesi olarak iyi denilebilecek bir tavsiyeniz var mıdır ? İyi günler diliyorum.

  • Cüneyt Çağala

   23 Mart 2022 at 12:45

   merhaba. dün bir arkadaşım da sizin gibi 15.000 TL civarında bir laptop tavsiyesi istedi. aslında bir kaç aydır laptoplara bakasım bile gelmiyor. resmen 10.000 TL altında bildiğiniz çöp satıyorlar. cidden çöp! beş para etmez laptop fiyatları virüs gibi sarmış her yeri. yani normal midir bu fiyatlar bilemiyorum! şu ana kadar yüzlerce laptop kullandım, binlerce laptop tavsiyesinde bulundum ve yeni çıkan modelleri yakından takip ediyorum. normalde 3000 belkide 4000 tl olacak laptoplar en az 10000 tl den başlıyor. cidden şaşırmayı vs. geçtim. çok ama çok yüksek fiyatlar. öneri konusunda ise lenovonun buradaki (tıklayınız) laptopunu öneriyorum. çok mu iyi hayır ama f/p ürünü olarak 10/7 verebilirim. en azından donanımları kısmende olsa değerini hak ediyor. yalnız bu laptop freedos format atmanız gerek. işletim sistemi yüklemek isterseniz üzerine +500 TL koymanız gerekiyor. tabi boşa para vermeye gerek yok.

 33. Fikret Alkan

  25 Mart 2022 at 19:25

  10.000tl ile 13000tl arası bir laptop arıyorum yardimci olurmusunuz

 34. Burak

  27 Mart 2022 at 12:29

  Lenovo Ip Creator5 10.Nesil Core i7 10750H-16Gb-512Gb Ssd-15.6-Gtx1650Ti 4Gb-W10 bu özellikte bu güçte daha uygun bir model veya marka varmı acaba Cüneyt Bey. Teşekkürler

 35. Muhammed

  5 Nisan 2022 at 14:51

  Yazı için teşekkürler neden hiç msi markası geçmiyor 20000tl civarında msi bilgisayar almayı düsünüyordum sizce nasıl yapmalıyım?
  Hep msi en iyi diye duydum

 36. Emre Ç.

  5 Nisan 2022 at 23:27

  Hocam Merhaba bir laptop arıyorum aslında mimar projeleri ve ağırlık iş amaçlı kullanılacak bununla beraber ara ara valorant filan oynamak istiyorum. Bütçem 13.500 en fazla satış sonrası destek tabi ki çok önemli freedos olması daha iyi işletim sistemi içim harcayacağım bütçeyi donanıma harcamak isterim

 37. Bekir

  8 Nisan 2022 at 13:37

  Merhaba
  Yillarca Bana yetecek bir bilgisayar atiyorum
  Butce 40-50 bin
  Bilgisayar bolumu okuyacagim yazilim falan da ugrasacagim gibi egitim bitince
  Ne tavsiye edersiniz

 38. Tufan

  12 Nisan 2022 at 14:41

  Oncelikle yazınız için tesekkurler. Gayet faydali bir yazı olmuş. Bende ofis / ev kullanımı icin ram ve ssd konusunda uzun süre idare edecek kasa konusunda da sıkıntı olmayacak yaklaşık 10000 civarında laptop arıyorum. Bunun için lenovo thinkbook 15 g2 modeli biraz ilgimi çekiyor. Tavsiye eder misiniz?

 39. Tufan

  13 Nisan 2022 at 18:46

  Faydali bir yazı olmuş. Bende ofis / ev kullanımı icin ram ve ssd konusunda uzun süre idare edecek yaklaşık 10000 civarında araştırma yapiyorum. Lenovo Thinkbook 15 g2 ilgimi çekiyor. Tavsiye eder misiniz?

 40. Tufan

  17 Nisan 2022 at 00:14

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize saglik. Bende lenovo thinkbook 15 g2 hakkında kararsız kaldım. Tavsiye eder misiniz? İnceleme imkanınız oldu mu? Genelde ofis/ev için kullanicam. Ama bununla beraber ram ve ssd hususunda uzun süre idare edebileceğim bir bilgisayar arıyorum.

 41. senemsacci@hotmail.com

  23 Nisan 2022 at 18:10

  Merhaba hocam Acillll
  Yaazilim ve kodlama yapabileceğim laptop ne yi tavsiye edersiniz,işlemcisi yukseek en az 8 GB olması gerekiyor

 42. EDİP BALCI

  28 Nisan 2022 at 09:26

  Merhabalar
  Bugünlerde kararsız kaldığım laptop almak istiyorum
  Tabi e ticaret platformunda 2.si grafik çizim photoshop ve malum oyunlar oynayabileceğim önerinizi bekliyorum
  2 saatte sitenizi inceledim hakikatten emek vermişsiniz elinize sağlık kolay gelsin

 43. Gürkan

  3 Mayıs 2022 at 01:06

  Hocam hem oyun hemde iş için hangi laptobu önerirsin genel olarak ilerde değerlenebilcek anlamında teşekkürler

 44. Elif

  3 Mayıs 2022 at 02:26

  Kolay gelsin yazınız için teşekkür ederiz. Açıklayıcı ve güzel tavsiyelerle dolu bir yazı olmuş. Ben şuan ilahiyat bölümünde okuyorum biraz zarif, resim video tasarlayabileceğim, kolaylıkla sunum hazırlayacağım , müzik dinleyeceğim küçük oyunlar oynayacağım ve dizi izleyebileceğim 8/10 bin arası bir leptop arıyorum. Eski bilgisayarım lenova şuan hangi marka almam gerek çok kararsız kaldım. Ayrıca günlük kullanım için mi , okul için mi ofis için mi olan bilgisayarlara bakmam lazım yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı günler.

 45. Yasin

  10 Mayıs 2022 at 09:10

  16 gb ram, 512 ssd, en az i5 yada ryzen5, pil süresi en az 8 saat gidicek bir oyun bilgisayarı arıyorum. Bütçem 16,000 TL. Hem oyun hem iş için kullanıcam. Gece çalıştığım için, elektrikler kesildiği zaman sabaha kadar kullanmam lazım. Oyun oynarken de zaten elektriğe bağlı kullanırım. Nitro 5’e baktım ama pil süresi için her sitede farklı birşey yazıyor. Nitro 5 iyi bir seçenek mi yoksa daha iyi bir tavsiyen olur mu? Teşekkürler.

 46. Troy

  21 Mayıs 2022 at 03:31

  Hocam ben oyun bilgisayarı değilde oyun sadece css oynuyorum 1600gtx olsada olur. Sadece cpu hızı min 3 16 Ram ve en önemliside sdd RW hızı max olacak şekilde.program açınca v.s tak tak her şey açılsın. Max 15.000Tl civarı ve Casper gibi dandik marka olmasın

 47. Tarik ongun

  25 Mayıs 2022 at 13:06

  Hocam merhaba bu iki bilgisayar arasında kaldım.Bana yardımcı olabilir misiniz?
  Lenovo Ideapad Gaming:

  ‏.intel core i5 -11300H
  RAM 8GB DDR4

  ‏•SSD M.2 NVME 256 GB

  ‏•NVIDIA GTX 1650 4GB

  ‏DISPLAY 15.6 ips. 120 hz

  ‏. Backlit keyboard

  lenovo legion 5:
  LEGION 5
  ‏.RYZEN 5 5600H(amd)
  ‏•RAM 8 GB DDR4
  ‏•SSD M.2 NVME 256GB
  ‏•NVIDIA GTX1650
  ‏DISPLAY 17.3

 48. Leyla

  17 Haziran 2022 at 13:00

  Merhabalar elinize yüreğinize sağlık öncelikle size bir sorum olacak benim ilk okul öğrencisi bi kızım war ona diz üstü bilgisayar almak istiyorum ama şöyle elbette hemen kullanmayacak şimdiden alıp rahat etmek adına soruyorum ilerde derslerin de kullanabileceği bizi rahat ettirecek pişman etmeyecek bir şey önerir misiniz fiyat fark etmez yıllarca idare etsin bize yeter

 49. Tolga

  23 Haziran 2022 at 20:57

  Merhaba, ben e-,ticaret işine girmeyi düşünüyorum. Bunun için bir bilgisayar arıyorum. Benim yapacağım işlemler e-ticaret paketi alıp web sitesini yönetmek ve Pazaryeri entegrasyonlarini kullanmak olacak. Film ve dizi izlemek olacak. Uzun zaman kullanmak ve görüntü kalitesinin iyi olması tercihim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. En fazla 12 bin TL kadar bütçeyi zorlarım. Şimdiden bilgi için teşekkürler. Kolay gelsin.

 50. Tolga

  24 Haziran 2022 at 12:12

  Merhaba, ben e ticaret işine başlayacağım. Web site yönetimi ve Pazaryeri entegrasyon yönetimini yapabileceğim ayrıca ekran görüntüsü iyi olan dizi,film izleyebileceğim uzun kullanımda sıkıntı olmayacak laptop arıyorum. Sizin öneriniz nedir ? 10.000 tl bütçe

 51. Mislina

  24 Haziran 2022 at 15:02

  Merhabalar benim 10 bin TL bütçem var bana okul için ders videoları izleyebileceğim gündelik işlerimi yapıp aynı zamanda ets2 oyunu oynayabileceğim bir laptop önerir misiniz?

 52. Şüheda

  6 Temmuz 2022 at 13:11

  Merhabalar ben kurgu operatörlüğü yapmak istiyorum hangi bilgisayar veya ne tür bilgisayar almalıyım leptop ama nelerin dikkat etmeliyim

 53. Özde demir

  22 Temmuz 2022 at 22:53

  Merhaba,günlük kullanabileceğim i5 işlemcili normal standart özellikli bütçe performans ürünü laptop tavsiye edebilir misiniz?

 54. Fatma konur

  29 Temmuz 2022 at 00:30

  Merhaba! Web sitesi e ticaret için hızlı ve bütçe dostu bi bilgisayar arıyorum ne tavsiye edersiniz

 55. Ferit

  9 Ağustos 2022 at 04:46

  Cüneyt bey merhaba
  Sizden ricam öğrenci olarak sunum ödevi ve oyun için bize önerilceğiniz laptop hamgisi olur şimdiden cevabınız için teşekkür ederiz…

 56. Esma ALADEMİROĞLU

  31 Ağustos 2022 at 15:41

  Merhaba hocam , ben yazılım yapmak için bir bilgisayar bakıyorum mssql visual studio Photoshop ve uzaktan görüşmeyi kolay yapabileceğim bir bilgisayar bakıyorum . Bütçem 12000- 20000 arası. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim . Eşimde oyun oynamak için alabilir benden 😁

 57. engin

  12 Eylül 2022 at 16:40

  Arkadaşlar monster markasından uzak durun. Başlangıçta herşey çok güzel. Özellikler güzel , kasa sağlam olmasada donanım özellikleri güzel. Ama iş dayanıklılığa ve uzun ömüre gelince orada durun. Monster aldıysanız bilinki garanti bittikten sonra bilgisayar kısa sürede her an bozulabilir. Sanki ayarlamışlar. Ve ücretsiz arıza tespitinden sonra pişkin pişkin size söyleyecekleri şey anakart değişecek. Ve istedikleri ücret bilgisayarın o günkü fiyatının yarısı olacaktır. Bu değişmez. MONSTER. Alıyosanız bunları bilerek alın. Hayırlı olsun şimdiden.

 58. Hacı mustafa

  3 Ekim 2022 at 23:52

  Efendim teşekkürker bilgilendirmeler için ben mimarlık mesleği ozellikle 3d max programının sorunsuz çalışacağı fiyatı uygun ve uzun sure kullanabilecegimiz bir laptop önerirseniz minnettar olacağım

 59. Su

  18 Ekim 2022 at 11:56

  Merhaba üniversitesi için kullanabileceğim ilerde iş hayatında da devam edebileceğim aynı zamanda birazda oyun oynayabileceğim 10 bin-15 bin arası bir bilgisayar önerebilir misiniz?

 60. Aydın

  27 Ekim 2022 at 23:02

  Merhaba Cüneyt bey okul ev internette film izlemek için bir bilgisayar almak istiyorum hangi markayı önerirsiniz bütçem 8000 TL. Uzun vadede kullanabileceğim bir laptop tavsiye edebilir misiniz. İyi akşamlar

 61. Eda

  13 Kasım 2022 at 13:18

  Bana 10-15 bin civarı bir laptop önerir misiniz? Yüksek lisans öğrencisiyim ders programlarını kaldirsin ve hızlı olsun istiyorum ne tarz bilgisayarlara bakmam lazım? Ayrıca sizce en iyi laptop markası hangisi?

 62. Harun

  2 Aralık 2022 at 19:19

  Yazılım üzerinde eğitime gireceğim 15 bin ila 20 bin arasinda bir cihaz ariyorum yardimci olabilirmisin

 63. Aleyna GÜRLER

  19 Aralık 2022 at 12:25

  Merhaba 5000 ile 7000 tl arası , sunum yapabilecegim ufak da bir yazilim ogrenebilecegim bir laptop onermeni istiyorum

 64. Orhan SARAÇOĞLU

  20 Aralık 2022 at 17:03

  Merhaba ilk okul 2. Sınıfa giden kızım için laptop tavsiyeniz ne olur rica etsem paylasirmisiniz

 65. Aslı

  13 Mart 2023 at 14:07

  Merhaba mimarım autocad, 3d max programlarını sorunsuz çalıştıracak bir laptop arayışındayım bütçe 10-17 bin arası ne önerirsiniz?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı