Bilgi

9 Santimetre Uzadığını Söyleyen Japon Astronot Özür Diledi


Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) üç hafta geçiren Japon astronot Norishige Kanai yaklaşık 9 santimetre uzadığını açıklayınca bilim dünyası nerdeyse şoka girmişti. Hatta bazı uzmanlar bu durumun mümkün olmayacağını açıklasa da bir viral gibi hızla yayılmaya başlayan haber bir çok haber sitesine konu olmuştu.

BBC’nin haberine göre, Japon astronot Norishige Kanai, Twitter hesabından “Herkese günaydın. Önemli bir haberim var. Uzaya geldikten sonra değişimleri görmek için vücut ölçümlerimiz yapıldı ve bu sürede sanki bir bitki gibi yaklaşık 9 santimetre uzamışım.” mesajını paylaştı.

Norişige Kanai, “Haziranda Dünya’ya dönerken Soyuz uzay aracının koltuğuna sığıp sığmama konusunda endişeliyim.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir çok kişi yerçekimsiz ortamda omurlar üzerinde bir baskı olmadığından insan omurgası genişleyip uzayabileceği yönünde fikir belirtmişti.

Ancak kısa sürede astronotun twitterdan açıklama yapmasıyla gerçek anlaşıldı.

Astronot Norishige Kanai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Uluslararası Uzay İstasyonuna geldikten sonra 9 santimetre değil sadece 2 santimetre uzadığını belirterek, ölçümle ilgili bir hata olduğunu yazdı.  Kanai, “Twitter hesabımdan böyle yanlış bir paylaşımda bulunduğum için gerçekten çok üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara; astronotların uzayda uzayabileceğini, bu ölçülerin kişilerin vücutlarına göre farklılık gösterdiğini, yer çekimine geri döndüklerinde boyları normal uzunluklarına geri döndüğünü söylüyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı