Bilgi

El Freni Donması ile İlgili Bilgi


El freninin soğuklarda özellikle kışın donması ile ilgili bir çok şey yazıldı-çizildi. Aslında temel olay en freninin donması değildir. Soğuk havalarda balatalar –nemden dolayı- donar ve kampanalara yapışır. Bundan dolayı özellikle kışın uzun süre park halinde kalacaksa el freninin çekilmemesi tavsiye edilir. Donan balatalar kampanalara yapıştığı için aracı çalıştırıp hareket ettiğinizde araç hareket edemez veya donduğundan dolayı el frenini indirseniz bile araç el freni çekilmiş gibi durur. Bazı durumlarda araç zoraki hareket ettiği gözlemlenebilir. Buda haliyle araç fren sistemine zarar verir.

Özellikle büyük araçlar kışın çoğu zaman el freni çekili halde durmaz. Çünkü bir donma söz konusu ise donmayı çözmek epey zahmetli bir iş olacağını söylemeliyim.

Aklınıza yeni model araçlarda bu durumun nasıl olduğu ile ilgili soru gelebilir. Yeni araçlarda disk fren sistemine sahip olduğu için bu sorun pek yaşanmaz. Sorunun daha çok yaşandığı kampanaya sahip fren sistemleri için geçerlidir. Disk fren sistemine sahip araçlarda normal su ile bu sorunun önüne geçilebilir.

Özetlersek yeni model araçlarda el freni veya elektronik el freni donması pek mümkün değil. Zaten teknolojileri biraz daha farklı. Bu tür fren donmaları eski model araçlarda görülen bir olay. Ancak yine de siz mümkün olduğunca kışın uzun süre eksilerde kalacak bir araçta el frenini çekili halde tutmayın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı