Bilgi

A Disk Read Error Occurred | Çözüm


Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda veya herhangi bir durumda A Disk Read Error Occurred hatası alıyorsanız bunun anlamı kısaca bilgisayarınız yapılacak olan başlatma işlemini harddiskinizden yapamadığından dolayı bu hatayı vermektedir.

Aslında bazen bu hata arada sırada da ortaya çıkmaktadır. Yani bilgisayarınız belirli bir süre kapalı kaldığında tekrar başlattığınızda normal bir şekilde başlatma işlemini gerçekleştirebilir. Ancak eğer bu A Disk Read Error Occurred hatasını bir kez aldıysanız bilgisayarınıza güzel bir format atmanın vakti gelmiştir.

Ancak eğer bilgisayarınızı açmanız gerekiyorsa bilgisayarınızın BIOS’una gidin ve Standart CMOS seçeninin olduğu sekmede Drive A yazan yerin karşısında ki “1.44M, 3.5 in” yazan yeri bulup ENTER yapın. Ardından yapacağınız işlem açılan küçük panelde NONE seçeneğini seçmek. Artık bilgisayarınız açılışta A Disk Read Error Occurred hatası vermeyecektir.

Tabi bu her bilgisayar için sorun giderici bir yol değil. Yapacağınız işlem bilgisayarınızın tüm elektrik bağlantılarını kesip Harddisk bağlantılarınız tekrar gözden geçirmek. Ve yeniden bilgisaayrınızı kullanıma açmak. Eğer bilgisayarda hata sıklıkla tekrar ediyorsa bir BOOT CD’si ile Gelişmiş Modda bilgisayarınıza erişip bilgilerinizi almak en doğrusu olacaktır.

Diğer bir hususta özellikle USB Takılı ise bir bilgisayar’da bu hatayı verecektir. USB Belleklerinin takılı olmadığından emin olun.

E son ihtimal ise harddiskinizin bozulma ihtimali. Böyle bir sorun varsa bu hdd ile çalışmamanız tavsiye edilir. Ancak format sonrası düzelme ihtimali daha yüksek.

Bu makalede a disk read error occurred press ctrl alt del to restart hatası ile ilgili kıaca bilgi verildi ve çözüm yolları hakkında tavsiyede bulunuldu. Çözemediyseniz ve sorununuz hal devam ediyorsa lütfen yorum kısmına yazın. Ayrıca farklı bir şekilde çözüm bulduysanız bize yazmayı ihmal etmeyin.

Herkese bol güneşli günler. Selametle.

4 Yorum

4 Yorum

 1. Yap Yap

  18 Mart 2016 at 14:07

  Abi bende boot menüsünde standart Cmos fatures seçeneği yok abi nolur yardım et

 2. Saabanan

  23 Mayıs 2016 at 17:42

  Abi nolur yardim et. Bendede oyle bi secenek yok bilgisayarla oynuyodum kapatayim dedim bu hatayi verdi cozemiyomda abi yardim et nolur

 3. Demir

  18 Ocak 2019 at 11:13

  Bir cok yolu denedim olmadi en iyisi bu isten anlayan bilgisayarcilara goturmek

 4. Gazanfer

  28 Mart 2020 at 23:28

  Kardeşim cevap yazacağım demişsin hic kimseye bir şey demişsin ayni sikinti bendede var ,bendeki BIOS asus un kendi menüsü oldugu icin hic kimseninkinde olmayan menü seçenekleri bende var. Buna acil yardim bekliyoruz.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı