Bilgi

Access Point (Erişim Noktası) Nedir?


Acces point Türkiye’de erişim noktası anlamlarına gelir.Birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlayabilen ve internet bağlantılarını sağlayan cihazlara verilen isimdir.Bu cihazlar farklı amaçlar içinde kullanılır.Acces point Hub’a veya kablolu Routera takılır ve kablosuz iletişim sinyallerini gönderir.Bu,bilgisayarların ve aygıtların kablolu ağa kablosuz olarak bağlanmasını sağlar.Havaalanında,restoranda veya otelde genel kullanıma açık kablosuz ağ kullanarak nete girebiliyosak bu Acces Point sayesindedir.Acces pointler sinyalleri güçlendiren ve daha uzak mesafelere ulaştırılmasını sağlayan Repeater görevini de görür.

access point

Kablosuz bağlantı desteği için kullanılacak AP cihazlar bir Ethernet kablosu ile internet bağlantısının olduğu routera bağlanır.Bu bağlantının ardından kablosuz ağ ayarları AP üzerinde yapılandırılarak internet erişimi kablonun yanı sıra kablosuz olarak da kullanılabilir.

Acces pointler kullanılacak ortama göre iki şekilde üretilirler.Ev,ofis gibi kapalı ve duvarların bulunduğu iç mekanlarda kullanılacak türe iç ortam erişim noktası denir.

Bahçe,teras,sokak ve kampüs gibi açık alanlarda kullanılacak türe de dış erişim noktası denir.İkisi arasındaki fark dış ortam erişim noktasının hava koşullarına ve tozlanmaya karşı daha dayanıklı olmasıdır.

En dayanıklı Acces Point markaları Cisco,TP-link ve Airties’tir.Bu marka ürünlerin ısınma ve kilitlenme problemleri diğer marka ürünlere kıyasla daha düşüktür.

Acces Pointin ayarları yapılmışsa,kablosuz ağ sinyalini güçlendirme işlevine de sahiptir.

Router (Yönlendirici)

Router ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri iletimini sağlayan bir ağ donanımıdır.Yönlendirme için OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır.

Router ve Access Point Farkı

Router ağlar arası paketlere yön veren bir cihazdır.Yani sadece rota çizer doğru adresi bulur.Acces point ise diğer cihazların kablosuz bağlanmasını sağlayan cihazlardır.

Sonuç olarak Acces Point teknoloji açısından çok önemli bi adımdır.Tek modemle birden fazla cihazın nete girmesini sağlaması büyük bir kolaylıktır.İnsanlar ek modem almadan daha ucuza zorlanmadan nete girebilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı