Bilgi

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nasıl Öğrenilir?


Bu yazımızda kısaca Adil Kullanım Kotası (AKK) ne kadar olduğunu veya ne kadar kaldığını nasıl öğrenirim? sorusuna kısaca yanıt vereceğim. Adil kullanım kotası uygulaması şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Yani size belirli bir download miktarından sonra hızınızda yapılacak düşürmedir. Örneğin 100 Mbps hızına sahip bir internet paketiniz var. Eğer adil kullanım kotanız 200 GB ise 200 GB’lik bir veri indirme (film izleme, facebooka girme, youtubeden klip izleme, internetten tv izleme) yaptığınız taktirde hızınız otomatik olarak en düşük seviyeye getirilir. Bu işlem haberiniz olmasa bile anlaşma dahililende yapılır. Kısaca itiraz hakkınız yoktur. Çünkü internet paketi satın alırken uzun uzadıya yazılmış olan metinlerde bunlarda yer almaktadır.

Bilgisayar İçin (Ev yada İş İnterneti İçin)  Adil Kullanım Kotası (AKK) Nasıl Öğrenme

  • TTNET: 

ADSL Internet paketlerine ait kapasite bilgilerini öğrenmek için burada verdiğimiz linki kullanabilirsiniz. Tıkla  (Kullanıcı adı başında sıfır olmadan telefon numaranız, şifre ise 123456’dır) Eğer kurumsal bir firma iseniz modem arayüzünde kullanıcı adınız yazılıdır. Burada kullanıcı adını bulup şifre kısmına 123456 yazın :))

  • Superonline

Kurumsal Online İşlem Merkezi ana menüsünde yer alan Kullanım Detayları altındaki ADSL/Fiber İnternet Bilgileri başlığından kullanılan internet hizmetinizin kullanım bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Cep Telefonları İçin Adil Kullanım Kotası (AKK) Nasıl Öğrenme

  • Avea (Yeni Adı Turk Telekom)>>> Tıkla

Faturalı hat sahibi iseniz; KULLAN yazıp 5555’e SMS göndererek İnternet Paketleri’nden kullandığınız miktarı sorgulayabilirsiniz.  Faturasız hat sahibi iseniz; KALAN yazıp 5555’e SMS göndererek İnternet Paketleri’nde kalan miktarı sorgulayabilirsiniz.

  • Turkcell >>> Tıkla

Turkcell.com.tr üst menüde yer alan “Hesabım” sayfasına Turkcell şifrenizle giriş yapın. Açılan sayfada sol tarafta bulunan “Hat Özetim” bölümünden paketinizdeki kalan kullanımınızı görebilirsiniz. Ayrıca KALAN yazıp 2200’a SMS göndererek, telefonunuzdan *100#’yi tuşlayarak veya 0532 757 2222’yi arayarak kalan bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Kalan kullanımınızı hemen öğrenmek için tıklayın.

  • Vodafone >>> Tıkla

Hesabınızda bulunan bakiye bilginize aşağıdaki yöntemlerle ulaşabilirsiniz. 7501’i arayarak mesajınıza BAKIYE yazıp 7501’e mesaj göndererek *123# yazıp arama tuşuna basarak USSD ile öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. fukituna

    27 Nisan 2017 at 20:15

    anlaşmamiz 150 gb 12 mbps ama ben en fazla 1 mbps hiz aliyorum 2 3 oyun indirikten sonrada akk aşildi diyo ne yapmamk gerek

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı