Bilgi

TTNET Adil Kullanım Kotasını Kaldırılabilir mi?


İnternet kullanıcıların çoğu Adil Kullanım Kotası (AKK) denilen özellikten şikayetçi olduğunu söyleyebilirim. Size internet hizmeti veren TTNET, Superonline, Smile ADSL v.s. gibi servis sağlayıcılar sunucularının aşırı yüklenmesini engellemek amacıyla böyle bir seçenek geliştirmişler. Yani sınırsız bir internet paketiniz varsa ve hiçbir engelleme söz konusu değilse sürekli download yaparak sunucuların yoğun bir şekilde çalışmasını engellemek için böyle bir yol geliştirmişler. Genellikle 25 GB, 50 GB, 75 GB, 100 GB veya 200 GB gibi Adil Kullanım Kotası (AKK) seçenekleri ile karşılıyoruz. Bu limitler aşıldığı anda hızınız ne olursa olsun en alt düzeye (yaklaşık 3 Mbps) ye çekiliyor.

dunyada-interneti-en-hizli-kullanan-ulkeler

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler (Ortalama)

Peki bu durum yasal mı? Evet. Zaten siz anlaşma hükümlerine göre ilk aşamada imzalıyorsunuz. Artık yeni sözleşmelerde Adil Kullanım Kotası (AKK) maddesi yer alıyor. Eskiden hakem heyetlerine başvurarak Adil Kullanım Kotası (AKK) kaldırılabiliyordu. Ancak bu durum şu anda tamamen ortadan kaldırılmış durumda.

Avrupa ülkelerinin çoğunda Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması mevcut. Ancak onların bizim gibi 100-200 GB değilde 500 GB ve üzerinde bir değer söz konusu. Bu nedenle Almanya’da ikamet eden Hans arkadaşımız böyle bir şikayet yaşamıyor. Ayrıca Avrupa ülkelerinde internetin daha ucuz olduğunu belirtmekte fayda var.

dünyada internet ücretleri

Dünyada İnternet Ücretleri

Bir çok platformda şikayet, modem veya doğrudan program kullanarak KOTA KALDIRMAYA ilişkin çözümler üretilmeye çalışışmış. Bunların hiçbiri malesef gerçek ve uygulanabilir değil. Tek yapmanız gereken adil kullanım kotası olmayan bir pakete geçmek. Ancak bu paketlerin biraz pahalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Adil Kullanım Kotası Olmayan İnternet Paketleri >>> Devamı Oku

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı