Bilgi

Hyperlink Nedir?


Bu yazımızda Hyperlink nedir? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bilişim teknolojilerinde Hiperlink (Hyperlink) veya Hiperbağlantı kullanıcının o anda okumakta olduğu bir sayfadan farklı bir sayfa veya kaynağa fare ile kliklemek veya üzerine gelmek suretiyle yeni bir alana ulaşmamızı sağlayan referanslara verilen isimdir. En yaygın kullanımı ise web sitelerindedir.

Bilgisayar dünyasında bir program veya web sitesi üzerinde iken “bağlantıya tıklamak”, “linke tıklamak” şeklinde kullanılır ve bağlantının işaret ettiği referansa ulaşma durumuna “adrese gitme”, “adrese bağlanma”, “sayfaya gitme”, “sayfanın yüklenmesi” gibi tanımlarla ifade edilir.

Hyperlink’te verilen bağlantılar ile aynı dokümanın farklı bir noktasına gidilebilir yada tamamen farklı bir doküman açılabilir. Ayrıca yetkili tarafından tamamen farklı bir veri/data tipine yönlendirme yapılabilir.

Verilen Hyperlink bağlantıları genellikle web üzerine bir sayfanın PageRank‘ının yükselmesi için temel araçlardan bir tanesidir. Böylece sitenin veya sayfanın değeri verecek olan seonun da omurgasını oluştururlar. Hiperbağlantılar hiper metinlerin önemli temel fonksiyonlarından bir tanesidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı