Bilgi

Adıma Sahte Facebook Hesabı Açıldı Ne Yapmalıyım?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -basit bir şekilde- çalınan veya adınıza “SAHTE FACEBOOK HESABI” açıldığında atmanız gereken adımları izah etmeye çalışacağım. Son günlerde artan dolandırıcılık olaylarına maruz kalmamak için mümkün olduğunca arkadaş listenizi ayarlardan gizli hale getirmeye çalışın. Çünkü adınıza sahte profil açıldığı anda eğer arkadaş listeniz herkese açık durumda ise sahte hesabı açan kişi buradan tüm arkadaşlarınıza arkadaşlık isteği göndererek “gerçekten sizin hesapmış gibi” davranmaya başlar. Son adımda ise arkadaşlarınıza çeşitli hediye çekleri vs. gibi tekliflerde bulunarak kredi kartı bilgilerini alır ve parayı farklı bir ülkedeki hesaba çeker! Bu tip durumlarda mağdur olmamak için hemen atmanız gereken adımları listeliyorum.

Facebook Arkadaş Listesi Nasıl Gizlenir? >>> Devamı Oku

Eğer adınıza açılmış olan sahte bir facebook hesabınız varsa tüm arkadaşlarınıza sahte hesabın olduğu profil ana sayfasından aşağıdaki işlemleri yapmasını sağlayın. Böylece facebook kısa süre içerisinde bu hesabı kapatacaktır. Sadece arkadaşlıktan çıkarmanız hiçbir şey ifade etmeyecektir. Ne kadar çok kişi bu hesabı şikayet ederse o kadar kısa sürede hesap kapacanktır.

Telefondan Facebook Kullanıyorsanız Yapmanız Gerekenler!

1- Facebook uygulamasından sahte hesabın profil sayfasına gidip “Diğer >>> Görüşlerini iler veya bu profili şikayet et >>> Sahte Hesap” seçeneklerini seçelim.

2- Sahte hesap dedikten sonra “Görüşlerini İlettiğin İçin Teşekkürler” yazısı çıkacak ve burada “Bu Profili Şikayet Et” seçeneğini seçip devamında açılan penecerede “Bunun Facebook Topluluk Standartlarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorum” kutusunu seçili hale getirip “ŞİKAYET ET” diyoruz.

3- Son olarak yapmanız gereken “ENGELLE” deyip “Takibi Bırak ve Arkadaşlarından Çıkar” diyoruz. İşlemimiz tamamdır.

Masaüstü Bilgisayar veya Laptoptan Facebook Kullanıyorsanız Yapmanız Gerekenler!

1- Profil sayfasından “Şikayet Et” kısmını klikleyelim!

2- Ardından “Bu profili şikayet et seçeneğini seçelim” ve “Devam” diyelim.

3- Devamında “Bu sahte bir hesap diyelim” ve “Devam” diyelim.

4- Son olarak açılan pencerede tek tek sırasıyla! “İncelemesi için Facebook’a gönder, Şahsı engelle, Şahsı takibi bırak ve Şahsı arkadaşlarımdan çıkar” diyelim. İşlemimiz tamamdır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı