Bilgi

Adıma Sahte Facebook Hesabı Açılmış Ne Yapabilirim? [Çözüm]


Herkese Merhaba. Bu yazımızda Facebook Adıma Fake Hesap Açılmış Nasıl Kapatılır? Adıma Açılan Sahte Hesap Facebook Hesabını Nasıl Şikayet Ederim? Başkası Adıma Facebook Hesabı Açmış Nasıl Kapatırım? Sorularına yanıt vereceğim.

Öncelikle yapmanız gerekenleri bir bir sıralamaya çalışacağım. Bu işlemleri aynı zamanda arkadaşlarınızda yapsa daha çabuk sonuç alacağınıza eminim. Burada unutmamanız gereken durum şu! Adınıza kim sahte facebook hesabı açmış öğrenmeniz pek mümkün değil. Ancak bunu kendisiyle sohbet ederek öğrenebilirsiniz. Başka bir yolu yok. Yani facebook size kimin adınıza sahte hesap açtığınız söylemez.

Not: Bir Facebook hesabınız yoksa ve sizi veya tanıdığınız birini taklit eden birisini şikayet etmek istiyorsanız lütfen en aşağıda ayrıca anlatmış olduğum aşamaları uygulayın.

Adıma Sahte Facebook Hesabı Açılmış Ne Yapabilirim?

Biri adınıza sahte-fake hesap açtıysa kapatabilirsiniz. Bunun için aşağıdakileri adım adım uygulamanız yeterlidir. Aynı zamanda arkadaşlarınızada bu yöntemi yapmalarını söyleyin.

1- Öncelikle sizde ekli olsun veya olmasın adınıza hesap açan şahsın profil sayfasına gelin ve yatay üç nokta kısmına klikleyerek ŞİKAYET ET seçeneğini seçin.

2- Açılan küçük panelde BU PROFİLİ ŞİKAYET ET seçeneğini seçin ve DEVAM deyin.

3- Devamında BENİ veya TANIDIĞIM BİRİNİ TAKLİT EDİYOR seçeneğini seçiyoruz.

4- Eğer sizin adınıza sahte hesap açılmışsa BENİ kısmını veya tanıdığınız biri ise TANIDIĞIM BİRİNİ şıklarını seçiyoruz. Arkadaşlarınız sizin için şikayette bulunacaklarsa TANIDIĞIM BİRİNİ seçeneğini seçeceklerdir.

5- Son aşamada İNCELENMESİ İÇİN FACEBOOK’A GÖNDER seçeneğini seçiyoruz.  Aynı şekilde sizin için şikayette bildiriminde bulunan arkadaşlarınızda İNCELENMESİ İÇİN FACEBOOK’A GÖNDER seçeneğini seçip devamında ENGELLEME işlemini yapsınlar. Ancak siz kendiniz için şikayette bulunuyorsanız engellemeyin. İletişimde kalmanız ve hesabın kapanıp kapanmadığını görmeniz için engellememeniz daha uygun diye düşünüuorum.

Yaptığınız şikayet kısa süre içerisinde cevaplandırılacaktır. Ayrıca https://www.facebook.com/support/ linkinden şikayetinizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Şikayetinizin yanıtı burada görüntülenecektir.

Bir Facebook hesabınız yoksa ve sizi veya tanıdığınız birini taklit eden birisini şikayet etmek istiyorsanız.

https://www.facebook.com/help/contact/295309487309948 burdaki linki klikleyerek açılan pencerede sırasıyla;

 • Durumunuzu aşağıdakilerden en iyi hangisi açıklamaktadır?
 • Biri beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış
 • Bir facebook hesabınız var mı?
 • Hayır
 • Bu hesap mı sizi taklit ediyor?
 • Evet, taklit edilen kişi benim (veya arkadaşınız/temsilcisi olduğunuz kişi)

Bunları seçtikten sonra açılan pencerede nufus cüzdanında yazılan adınızı soyadınızı yazın, iletişim e-posta adresinizi girin ve ardından taklit edilen profildeki tam adı yazın. Daha sonra profil URL’sini taklit profilin bağlantısı kısmına yapıştırın.

Son aşamada nufus cüzdanı doğum belgesi, sürücü ehliyeti, pasaport, evlilik cüzdanı, ad değişikliğine ilişkin resmi belge, bir devlet kurumu tarafından verilmiş diğer kimlikler (ör. engelli kartı, ordu mensubu kartı, nüfus kağıdı, emekli maaşı kartı), yeşil kart, oturma izni veya göçmen belgelerinin sadece ön yüzünü taratıp (fotoğrafını çekip) seri no, tc no, baba adı, ana adı gibi facebook’u ilgindermeyen kısımları kapatıp KİMLİK YÜKLE kısmına yükleyin ve GÖNDER deyin. Kısa süre içerisinde (tahmini 48 saat) yanıt verilecektir.

1 Yorum

1 Yorum

 1. selinay

  20 Ocak 2021 at 00:31

  merhaba çok açıklayıcı bilgi vermişsiniz teşekkürler. benim facebook hesabım yok sildim. adıma hesap açıldığını tesadüfen google da gördüm. yazdığınız adımları tek tek uyguladım. taklit hesabın linkini kabul etmiyor. sürekli geçersiz diyor. ne yapabilirim

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı