Bilgi

Adreno GPU Nedir? Ne İşe Yarar? Kim Tarafından Üretilmektedir?


Adreno, kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetlerini tasarlayan ve pazarlayan bir Amerikan çok uluslu yarı-iletken ve telekomünikasyon ekipman şirketi olan Qualcomm, tarafından üretilen bir ekran kartı serisidir ve bazı çiplerde kullanılır. ATI Technologies’in AMD tarafından 2006 yılında satın alınmasıyla AMD’ye geçse de, 2008’de Qualcomm’a devredilmiştir. Böylece eski adı olan Imageon’da Adreno olarak değiştirilmiştir. İlk modeli Adreno 130 olan GPU‘nun hazırlanan son sürümü ise Adreno 640’dır ve Snapdragon 855 işlemciyle beraber kullanılmaktadır.

Adreno’yu akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardaki ekran kartı gibi düşünebiliriz. Grafik işlerini işlemcinin üzerinden alır ve tıpkı bilgisayarlardaki ekran kartının görevini üstlenir. Adreno, Grafik İşlemcisi (GPU); “Grafik İşlem Birimi”, CPU’nun aksine sadece ekranda gösterilecek görsel verileri işler. Oyunlarda 3D modellerin oluşturulması, kaplanması, ışık ve gölge açılarının ayarlanması da GPU’nun görevidir. Adreno GPU’lar Snapdragon serisi işlemcilerle aynı yongaseti üzerinde bulunurlar.

Şu anda kullanılabilir olan son sürüm ise Adreno 640‘dir ve bu model Snapdragon 855 işlemciyle sunulmuştur. Direct3D 12.1 desteğine sahip olan kartın bir önceki sürümü olan Adreno 630, Snapdragon 845/850 işlemcilerle birlikte, Asus ZenFone 5Z, Xiaomi Mi 8, Sony Xperia XZ3, Nokia 9, Google Pixel 3, Meizu 16 gibi modellerde kullanılmıştır.

Özellikle Adreno 6xx serisi olan, Adreno 605, Adreno 610, Adreno 615, Adreno 616, Adreno 630 ve Adreno 640  üst düzey mobil ekran kartlarıdır. Günümüz mobil oyunlarını yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu olarak oynarken oldukça akıcıdır.

Kaynak:

https://www.notebookcheck.net/Qualcomm-Adreno-630-GPU.299832.0.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı