Bilgi

Qualcomm Snapdragon İşlemci Hangi Ülkenin Malıdır?


Qualcomm, kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetlerini tasarlayan ve pazarlayan bir Amerikan çok uluslu yarı-iletken ve telekomünikasyon ekipman şirketidir. Gelirinin çoğunu yonga üretiminden ve karının büyük kısmını patent lisanslama işletmelerinden alır. Dünya çapında 224 lokasyona sahip olan şirketin merkezi San Diego, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Şirket Qualcomm Teknoloji Lisans Bölümü (QTL) içeren Qualcomm Incorporated (Qualcomm Incorporated)‘dir. Qualcomm’un tamamen sahip olduğu yan kuruluşu Qualcomm Technologies, Inc. (QTI), Qualcomm’un Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletken işi olan Qualcomm CDMA Technologies de dahil olmak üzere ürün ve hizmet işletmelerinin önemli bir bölümünü işletmektedir.

Snapdragon, Qualcomm firmasının akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için tasarlanan işlemci serilerine verdiği isimdir. Dünyada en çok kullanılan ve en çok modele sahip olan mobil işlemcisidir.

Adreno ise, Qualcomm tarafından üretilen bir ekran kartı serisidir ve bazı çiplerde kullanılır. ATI Technologies’in AMD tarafından 2006 yılında satın alınmasıyla AMD’ye geçse de, 2008’de Qualcomm’a devredilmiştir. Eski adı olan Imageon da Adreno olarak değiştirilmiştir. İlk modeli Adreno 130 olan GPU‘nun hazırlanan son sürümü ise Adreno 640’dır ve Snapdragon 855 işlemciyle beraber kullanılacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı