Bilgi

Aloe Vera’nın Yan Etkileri Nelerdir?


Liliaceae familyasına dahil olan ve özellikle son yıllarda kozmetik alanında çok yaygın kullanılmaya başlanan Aloe Vera oldukça faydalı bir bitki olarak bilinir. Gerçekten de insan vücuduna sayısız faydasının olduğu doğrudur. Ancak “Aloe Vera’nın yan etkileri nelerdir?” Konusu da ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü bazı durumlarda bu bitkinin yan etkilerinin ortaya çıkacağını da söyleyebiliriz. Merak edenler için bu önemli bitkinin yan etkileri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Aloe Vera’nın Kullanım Alanları

Aloe vera genel olarak kozmetik alanında ve gıda sektöründe son yıllarda kullanılmaya başlanmış bir üründür. Kozmetik alanında cilt için çok faydalı olduğundan dolayı kullanımı yaygındır. Ayrıca özellikle ciltte oluşan yaraları, çatlakları ve kusurları hızlı bir biçimde onardığı içinde çok fazla tercih edilmektedir. Aloe Vera hazır olarak satılsa da genel olarak kişiler bitkiyi evlerinde beslemeyi daha fazla tercih etmektedir. Böylece çok daha doğal ve faydalı bir ürüne ulaşım mümkün olmaktadır. Aloe vera ayrıca tüketilebilen bir üründür. Sağlık için birçok faydası olduğundan dolayı tercih edilmektedir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera nasıl kullanılır ve nasıl fayda sağlanır sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu bitkiyi evinizde yetiştirdiğinizde kullanılırken yapraklarını kesmeniz ve bu şekilde kullanmanız gerekir. Yaprakların içinde yer alan jeli tüketebilir veya cildinize sürebilirsiniz. Cildinizde oluşan lekelere, yaralara ve izlere karşı oldukça etkili olduğu için çok fazla kullanılmaktadır. Genel olarak cilt üzerine direkt uygulanabildiği gibi farklı malzemelerle karıştırılarak eşsiz maskeler de yapılabilmektedir. Böylece maddenin etkisi daha fazla artırılmaktadır. Tabi hangi ürünlerle karıştırıldığı vesaire gibi konulara dikkat edilmektedir.

Aloe Vera’nın 6 Zararlı Etkisi

Aloe Vera bitkisi vücut için çok faydalı olsa da bazı durumlarda bu bitkinin önemli yan etkileri çıkabilir. Sizlere Aloe Vera’nın pek bilinmeyen 6 zararlı etkisinden bahsetmek istiyoruz.

1. Doz Aşımından Kaynaklanan Yan Etkiler

Aloe Vera’da her bitki gibi günlük belirli bir dozda kullanılmalıdır. Kullanılacak dozdan daha fazla alındığında kişilerde;

 • İshal, kilo kaybı, idrarda ve dışkıda kan, kalp sorunları, potasyum düşüklüğü, kas güçsüzlüğü gibi sorunlar yaşanır.
 • Ayrıca yüksek oranda kullanılması vücutta esansiyel elektrolit kaybı meydana gelebilir.
 • Diyabet hastaları, hamileler ve emziren anneler, böbrek problemi olanlar ve çocuklar kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

2. Alerjik Reaksiyona Neden Olabilir

Doğada bulunan bitkiler genel olarak faydalı olsa da bazı insanlarda bilinmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumlarda yapılması gereken bitkilerin derhal kullanımının bırakılmasıdır. Aloe Vera’da kişilerin vücudunda alerjik reaksiyona neden olabilecek güçlü bir bitkidir. Özellikle Aloe Vera yaprağı ilk kesildiğinde akan sarı sıvının alerjiye neden olduğu düşünülmektedir. Kullanan kişilerin öncesinde bu sarı sıvının akması için bir bardağa veya bir kâseye yaprağı ters çevirmesi ve akıtması gerekir.

3. İlerleyen Yaşlarda Kullanımı Uygun Değildir

Aloe vera jeli laksatif etkiye sahip olduğundan dolayı vücutta elektrolit dengesizliği yapmaktadır. Bu durumun sonucunda da kalp atışlarında düzensizlik ve halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple özellikle ilerleyen yaşlarda bitkinin kullanımı çok doğru bulunmamaktadır. Uzman doktorların görüşü bu yöndedir.

4. Mide Rahatsızlıklarını Tetikliyor

Aloe vera bitkisi fazla kullanıldığında özellikle mide sorunu olan kişiler için sorun yaratabiliyor. Mide sorunu yaşayan kişiler bu bitkiyi fazla kullandıklarında midelerinde kramplar meydana gelmektedir. Bu durum mide sorunu olmayan kişilerde de zaman zaman görülebilen bir durumdur. Genel olarak fazla kullanıldığında herkes için mide rahatsızlığına neden olduğunu ifade edebiliriz.

5. Yaraların İyileşmesini Uzatıyor

Aloe vera normal koşullarda yaraların iyileşmesi üzerinde etkili olduğu bilinen aloe veranın bilinmeyen yan etkilerinden biri de bazı yaraların tam tersi iyileşmesini yavaşlatmasıdır. Kesiklerde ve vücut çatlaklarında oldukça etkili olan aloe vera aşağıdaki durumlarda tam tersi yaraların iyileşmesini yavaşlatmaktadır. Bu durumlar;

 • Aloe vera jeli bazı kısmi yanıkların iyileştirilmesi için kullanıldığında olumlu etkiler yaratırken iyileşme süresini artırdığı görülmüştür.
 • Özellikle ağır yanıklarda kullanılması yaranın iyileşme sürecini uzatmakta ve buna bağlı olarak da çok daha kötü sonuçlar elde edilmektedir. Ağır yanıklarda iyileşme süreci arttıkça yaranın mikrop kapma durumu vesaire ortaya çıkmaktadır.

6. Ameliyat Öncesi ve Sonrası Kullanımı Tehlikelidir

Aloe vera kişilerde kan şekerini etkileyen bir üründür. Bu durum ameliyatlar için tehlike oluşturan bir durumdur. Bu sebeple ameliyatların en az 2 hafta öncesinde ve sonrasında kullanımı bırakılmalıdır. Böylece ameliyatta ortaya çıkacak olan sorunlar veya iyileşme sürecinde yaşanan olumsuz durumlar engellenecektir.

Aloe Vera’nın Diğer Olası Yan Etkileri

En yaygın yan etkilerinin yanında Aloe Vera bitkisinin neden olabileceği diğer yan etkiler aşağıdaki gibidir;

 • Oral yolla alındığında bitkinin jeli kramplara, karın ağrısına ve ishale neden olur.
 • Yüksek dozlarda kullanıldığında böbreklere zarar verebilir.
 • Hamilelik döneminde kullanılması düşüğe neden olabilir.
 • İlaçlarla birlikte alındığında ilaçların emilimini azaltabilir. Düzenli ilaç kullanan kişilerin mutlaka öncesinde doktora danışması gerekir.
 • Ağız yoluyla alınan aloe vera kadınların adet döneminde kanamalarının artmasına neden olur.
 • Uzun süre kullanılan aloe veralar kişilerde potasyum kaybına neden olabilir.
 • Alkol ile kullanılması önerilmez.
 • Meyan kökü gibi güçlü bitkilerle birlikte kullanılmaması gerekir.

Aloe Vera’nın yan etkileri nelerdir merak edenler için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Sizlerde gündelik yaşamınızda bu bitkiyi çok kullanıyorsanız yazımızdan olası yan etkilerini öğrenebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı