Bilgi

AMP Sayfa Testi Nasıl Yapılır?


Accelerated Mobile Pages (AMP), mobil cihazlarda iyi görünen, hızlı yüklenen sayfalar oluşturulmasına yönelik –Google tarafından geliştirilen ve desteklenen– bir teknolojidir. Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak çevrimiçi varlığınızın çok önemli bir parçasıdır. Pek çok ülkede artık akıllı telefon trafiği masaüstü trafiğini aşmıştır. Bir AMP sayfasının geçerliliğini kontrol etmek ve Google Arama sonuçlarında görünmesi için uygun yapılandırmaya sahip olduğunu doğrulamak için aşağıda verdiğimiz AMP Testlerini kullanabilirsiniz. Not: AMP sayfalarınızın doğru şekilde dizine eklenip eklenmediğini onaylamak isterseniz, öncelikle AMP Test araçları yerine Google Search Console‘den (tıkla) URL Denetleme aracını kullanmanızı öneririz.

WordPress veya farklı yazılım seçeneklerine sahip web siteleri için AMP sayfalarınızı test etmeniz için birçok seçenek bulunuyor. Sizlere bu yazımda AMP özelliğine sahip web sitenizi nasıl test edeceğinize dair bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

1- Öncelikle manuel olarak birçok tarayıcıda (Google Chrome, Explorer, Safari, Opera vs.) sayfalarınızın mobil cihazlarda nasıl göründüğünü öğrenmeniz mümkün. Bunun için yaygın olarak Google Chrome kullanıldığı için öncelikle Google Chrome’da nasıl önizleme yapacağınızı anlatayım. Öncelikle Google Chrome’den bir sayfa açın ve F12 fonksiyon tuşuna basın. Açılan pencerede sağ üstte mobil cihaz simgesini klikleyin.

Ardından test etmek istediğiniz URL’nizin sonuna /amp ekleyerek enter tuşuna basın ve bir mobil cihazda AMP sayfasının nasıl görüneceğini kontrol edin. İsterseniz Responsive dışında tanımlı olan diğer mobil cihazlardan sayfanızın nasıl bir önizlemeye sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz.

2- AMP Test sayfasından (tıkla) sayfanızın geçerli bir AMP sistemine sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için aynı şekilde URL’nizin sonuna /amp ekleyerek URL’yi test et diyoruz.

3- Google Search Console ile sitenizi detaylı bir şekilde taramadan geçirebilir ve gösterilen hataların çözümü için size sunulan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Google Search Console web sitesi olan bilgisayar kullanıcılarına Google tarafından ücretsiz sunulan bir web hizmetidir. Web site sahiplerinin internet sitelerini Google dizinine eklemelerini, dizindeki durumunu kontrol etmelerini ve optimize etmelerini sağlar.

4- Son olarak bilmeniz gereken diğer bir test aracı ise buradaki linkte (tıkla) yer alan doğrulama seçeneğidir. Burada URL’nizin sonuna /amp ekleyerek VALİDATE diyoruz. Eğer Validation Status: PASS uyarısı yazıyorsa sorun yok demektir. Ancak Validation Status: FAIL uyarısı varsa sayfanızın AMP uyumlu olmadığı anlaşılacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı