Bilgi

Anakart Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Bilgisayardaki, elektrikle çalışan parçaların üzerinde bulunduğu ana elemandır. Bu parçanın üzerinde PCI, PCI-E, PCI-E16 ekran kartı, giriş çıkış portları, 12v güç bağlantısı, işlemci soketi, kuzey köprüsü, ram slotları, anakart güç kablolarının bağlantı soketi, disket sürücü bağlantısı, güney köprüsü, SATA giriş, IDE giriş, kasa ön panel bağlantıları ve BIOS pili gibi birçok bağlantı noktaları ve giriş çıkış yuvaları bulunmaktadır. Ayrıca ana kart bilgisayarın özelliklerini etkilemektedir. Ana kart ne kadar güçlü olursa ana kartın bulunduğu bilgisayarda o denli güçlü olur.

anakart yapısı

Ana kartın en birinci ve en temel görevi bilgisayara bağlanan tüm donanımların ve chipset işlemcilerin yardımıyla tüm harici ve dahili bağlantıları bir araya getirerek bütün parçaların uyum içinde çalışmasını sağlamaktır. Çünkü bu işlevsel parçalar birbiriyle direk olarak iletişim kuramazlar. Ana kartlar 4’e ayrılır:

  • XT ana kartlar
  • AT ana kartlar
  • ATX ana kartlar
  • BTX ana kartlar

XT Anakartlar

İlk kişisel bilgisayarlarda kullanılmıştır. Bu XT ana kart bilgisayarda sabit bulunmaktaydı. Ana kartta sorun çıkması halinde ise komple değiştirilmekteydi.

AT Anakartlar

ATX ana karta benzeyen bu tip ana kartlar 1982 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

ATX Anakartlar

Kendisinden önceki ana kartlara göre daha fazla giriş ve çıkış bağlantısına sahiptir. Günümüzde en çok kullanılan çeşittir. Micro ATX sürümü de vardır.

BTX Anakartlar

Bu ana kartın üretim amacı çok ısınan parçaların daha iyi soğutulabilmesidir. Bu yüzden işlemci etrafındaki çeşitli bağlantılar ve diğer elemanlar ana kartın farklı yerlerine yapılmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı