Bilgi

Twitter Nedir? (Kısaca)


Twitter 21 Mart 2006 tarihinde kurulan bir sosyal paylaşım sitesidir. Twitter kelimesi ‘Tweet’ kelimesinden gelmektedir. Twitter kelimesini incelersek; kelime kökü olan ‘Tweet’ Türkçe ‘cıvıldama’ anlamındadır.

Site içinde ‘Tweet’ kelimesi ise kullanıcılara tek seferde 140 karakter olarak verilen metin paylaşım hakkıdır. Twitter aktif kullanıcı sayısı 350 milyondur. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmiştir. Merkezi ABD’ de bulunan Twtitter’ ın geliri 1,4 milyar $(dolar)’dır. 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkçe olarak ta hizmet vermektedir.

Twitter hem kurumların hem de bireylerin kendilerini sanal alemde ifade etmesini sağlar. Hemen hemen her devlet kurumunun da hesabının bulunduğu Twitter vatandaşların kurumların neler yaptıklarını rahatlıkla görebilmesini de sağlamıştır. Kişilerin birbirlerini veya birilerini takip etmeleriyle takip edilenin paylaştıklarına rahatça erişilebilmektedir. Tabi bu paylaşım yapan bireylerin iznine tabidir. Kullanıcı istediği taktirde kendisinin izin vermediği kimselerin paylaştıklarını görmesine izin vermeyebilir.

Bireylerin yasal veya yasadışı olarak toplu olarak hareket etmelerine imkan sağlayan Twitter bazı yasadışı paylaşımlardan oluşan yasadışı nedenlerden dolayı ülkemizde ve birçok ülkede zaman zaman erişime engellenmektedir. Bu erişime engellenme durumuna, yasadışı paylaşım ve paylaşımda bulunanların erişime engellenmesi, kaldırılması konusunda Twitter’ in vurdum duymaz tavırları da etkili olmuştur.

Kimileri Twitter’ i aile ve arkadaşlarıyla iletişim içinde olmak için kullanır; kimileri ise uzmanlık alanlarındaki bilgilerini paylaşmak için; kimileri de ilgilendikleri alandaki uzmanların paylaşmış olduğu bilgilerden istifade etmek için kullanır. Doğru kullanıldığında yararlı olabilen Twitter, kötü amaçlı olarak ta kullanılmıştır ve kullanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı